Jesienne nawożenie piwonii: Co trzeba o nim wiedzieć? Kiedy go przeprowadzać?
Piwonie to piękne byliny, które zdobią niejeden ogród. Rośliny kwitną bujnie, a ich zapach jest mocny i bardzo wyrazisty. Peonie są dość proste w uprawie, ale wymagają czułej ręki ogrodnika. Także jesienią potrzebują odpowiedniego nawożenia i pielęgnacji. Co trzeba wiedzieć o jesiennym nawożeniu piwonii? Jakich innych zabiegów wymagają te długowieczne rośliny? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Co daje jesienne nawożenie piwonii?
Piwonie powinno nawozić się dwa razy do roku, czyli na wiosnę oraz jesienią. To zapewnia im prawidłowy wzrost, a także bujne kwitnienie. Zabieg ten wykonywany regularnie sprawia, że pąki kwiatowe są znacznie większe i utrzymują się przez dłuższy czas. Dodatkowo jesienne zasilanie peonii pomaga jej przetrwać ciężką zimę i nagły spadek temperatury. Z racji tego, że piwonie to rośliny wieloletnie, warto zadbać o nie w szczególny sposób.
Kiedy i czym nawozić jesienią piwonie?
Ostatnie nawożenie piwonii powinno mieć miejsce na przełomie września i października. Do nawożenia peonii najlepiej sprawdzą się naturalne nawozy, na przykład kompost lub obornik. Zawierają one potrzebne minerały, takie jak fosfor i potas, które warunkują prawidłowy rozwój krzewu. Wyjątek mogą stanowić specjalne nawozy mineralne, dostępne w sklepach ogrodniczych. Unikaj tych, posiadających w składzie dużą dawkę azotu, gdyż minerał ten pobudza rośliny do intensywniejszego kwitnienia. Nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy bylina kończy już okres wegetacyjny.
Jak przygotować naturalny nawóz do piwonii?
Jedną z możliwości jest przygotowanie naturalnego nawozu z obornika, który trzeba odpowiednio rozcieńczyć. W ten sposób przeprowadź zabieg:
- Do dużego wiaderka włóż obornik i zalej wodą, nada się także deszczówka (proporcje 1:3). Mieszankę odstaw na tydzień w suche i ciemne miejsce.
- Po upływie czasu nawóz wymieszaj patykiem, jeśli nie tworzą się bąble, to znaczy, że substancja jest gotowa do użytku. Niższa temperatura sprawia, że cały proces może potrwać dłużej.
- Nałóż nawóz na karpę i rozdrobnij za pomocą wideł. Na jeden krzew piwonii potrzeba około dwóch kilogramów mieszanki. Obornik wraz ze śniegiem i deszczem będzie się rozpuszczał, a wszystkie dobre składniki przedostaną się do gleby. Specyfik użyźni ziemię i sprawi, że piwonia na wiosnę będzie zdrowa i bujna.
Jakich zabiegów potrzebują piwonie na przełomie września i października?
Szczególnej troski potrzebują młode piwonie, które nie są odporne na minusowe temperatury. Warto na zimę obsypać je u nasady cienką warstwą ziemi albo suchym obornikiem. Trzeba pamiętać o tym, by po przekwitnięciu usunąć jedynie uschnięte kwiatostany wraz z częścią pędu. Liście natomiast zostają, ponieważ pełnią ważną funkcję w procesie fotosyntezy. Dodatkowo będą stanowić ozdobę ogrodu, gdyż na jesień przybiorą czerwony kolor. Krzew peonii pozostawiony w spoczynku sam zrzuci obeschnięte liście.
Przycinanie peonii nisko nad ziemią powinno odbyć się wczesną wiosną, przed początkiem okresu wegetacyjnego. Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg jesienią, wykonaj go najpóźniej w połowie września. W przeciwnym razie rany po cięciu mogą nie zdarzyć zagoić się przed zimą. Pamiętaj o ściółkowaniu krzewów piwonii warstwą kory. Zabezpieczy to system korzeniowy rośliny, a dodatkowo zniweluje wyrastanie chwastów. Z zabiegiem tym warto poczekać do pojawienia się pierwszych przymrozków, by uniknąć rozwoju pleśni i szkodników w wilgotnej ściółce.
Polecamy: