Reklama

Jest nazywana eliksirem młodości. Znajdziesz ją w tanim produkcie

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin i minerałów. Jedną z ważnych dla ciała witamin jest witamina E, zwana eliksirem młodości. Jak działa więc ona na poszczególne organy i dlaczego warto dbać o jej prawidłowy poziom?

Witamina E królową młodości. Jak wpływa ona na organizm?

Witaminyw ciele człowieka pełnią rolę regulacyjną i są swego rodzaju biokatalizatorami procesów w komórkach organizmu. Poszczególne witaminy odpowiadają za poszczególną pracę organów, a ich niedobory mogą być przykre w konsekwencjach. 

 Jedną z ważniejszych witamin dla ludzkiego organizmu jest witamina E. Odpowiada ona, chociażby za odpowiednie funkcjonowanie wzroku, pomaga w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na wydolność mięśniową całego ciała i obniża poziom "złego" cholesterolu. 

Nazywana jest także nie bez powodu witaminą młodości, gdyż jednym z jej zadań jest także opóźnianie procesu starzenia się skóry. Pomaga nawilżać i natłuszczać skórę, więc warto stosować ją zarówno od wewnątrz, szukając jej w produktach spożywczych lub suplementując, ale także z zewnątrz - wybierając maści i kremy z witaminą E. 

Reklama

Zobacz też: Witamina E - cenna dla skóry, ale i serca. Skutki niedoboru są poważne

Niszczy także wolne rodniki, które uszkadzają DNA komórek organizmu oraz ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważne jest, by pilnować odpowiedniego poziomu witaminy E w naszym ciele. 

Dzienna dawka witaminy E jest zależna od płci i wieku, ale średnio u dorosłego człowieka zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi od 8 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn do ponad 20 mg u osób starszych.

Witamina E jako witamina płodności

Witamina E jest nie tylko uznawana za eliksir młodości, ale też za eliksir płodności. Jeżeli planujemy powiększenie rodziny, warto zwrócić uwagę na ilość przyjmowanej witaminy E

To właśnie ta witamina u kobiet wspiera proces regularnej owulacji oraz wpływa korzystnie na rozwój płodu - odpowiada za prawidłowy rozwój wzroku u dziecka jeszcze w łonie matki, reguluje masę urodzeniową, a także bierze udział w kształtowaniu systemu nerwowego wraz z kwasem foliowym. 

Zobacz także: Witamina E dla witalności skóry i włosów 

U mężczyzn wspomaga proces produkcji odpowiednich hormonów i poprawia krążenie krwi u obojga płci. 

Gdzie szukać witaminy E? Cenne źródła eliksiru młodości

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy E, należy wzbogacić swoją dietę o:

  • oliwę
  • olej słonecznikowy
  • orzechy, a w tym najbardziej o orzechy laskowe
  • migdały
  • kiełki
  • zarodki nasion zbóż

W warzywach witaminę E znajdziemy w:

  • pomidorach
  • brokułach
  • brukselce
  • szpinaku

Wybierając owoce możemy sięgnąć po brzoskwinię i czarną porzeczkę.

Zobacz też: Dodaj kilka kropel do ulubionego kremu. Stosuj codziennie a pozbędziesz się zmarszczek

Jeżeli chcemy także zaopiekować się naszą skórą od zewnątrz, warto zwrócić uwagę w aptece na maści z witaminą E. Będzie ona działać nawilżająco, odżywczo i natłuszczająco. 

Doskonale wspomoże walkę ze zmarszczkami i sprawdzi się jako tłusty krem na noc, ale też poradzi sobie z lekkimi oparzeniami słonecznymi, czy odmrożeniami skóry na twarzy i dłoniach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: witamina E
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama