Kaktus bożonarodzeniowy: Jak pielęgnować?

Kaktus Szlumbergera, znany również jako grudnik lub zygokaktus, a przede wszystkim kaktus bożonarodzeniowy, pięknie zdobi nasze mieszkania i domy późną jesienią i zimą. Jego znakiem rozpoznawczym są urzekające wdziękiem i przypominające dzwonki kwiaty o intensywnej barwie różowej, czerwonej bądź kremowej. Choć kaktus bożonarodzeniowy kwitnie obficie, wystarczy chwila nieuwagi, by je zrzucił i już ponownie nie zakwitł. Z racji tego, że należy do gatunków wieloletnich, warto odpowiednio go pielęgnować, by cieszył nasze oczy jak najdłużej, zwłaszcza w okresie świątecznym.

article cover
©123RF/PICSEL
Doniczka z kamiennymi kaktusamiInteria DIY

Kaktus Szlumbergera: Jak go pielęgnować?

©123RF/PICSEL

Kluczowe w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego jest oświetlenie. Warto pamiętać, że nadmierne słońce może generować szybkie żółknięcie rośliny. Optymalnym rozwiązaniem dla kaktusa będzie półcień albo miejsce, w którym światło słoneczne jest odpowiednio rozproszone. Jeśli chodzi o temperaturę, tą właściwą dla kaktusa jest temperatura pokojowa. W okresie grzewczym nie należy stawiać rośliny nadmiernie blisko rozgrzanych kaloryferów.

Kaktus Szlumbergera: Jaka gleba?

Kaktus bożonarodzeniowy najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej i dobrze chłonącej wodę. Doniczka, w której wzrasta roślina, powinna mieć drenaż. Jeśli chodzi o podlewanie warto mieć wzgląd na umiar i nie dopuszczać ani do wyschnięcia podłoża, ani do zalania. To ostatnie generuje ryzyko gnicia korzeni rośliny. Co najmniej raz na miesiąc roślinę warto wzbogacić nawozem do kaktusów.

Grudnik: Jak pielęgnować roślinę w okresie spoczynku?

©123RF/PICSEL

Sposób, w jaki będziemy pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego w okresie spoczynku, ma decydujący wpływ na jego kwitnienie. Jakie środki należy przedsięwziąć? Po przekwitnięciu co najmniej dwa razy do roku, należy umieścić go w nieco chłodniejszym miejscu - z temperaturą nieprzekraczającą 12 stopni Celsjusza. Kaktusa należy przycinać, gdy sezon kwitnienia całkowicie się zakończy. Jak to zrobić? Odrywaj dwa ostatnie liście z każdej gałązki, łapiąc je w palce i "wyszczypując" lub ucinając nożyczkami. Co dzięki temu zabiegowi zyskamy? Przycinanie wpływa na to, że kaktus robi się bardziej "gęsty" przed następnym kwitnieniem i cała roślina szybciej rośnie.

Warto nadmienić, że w okresie spoczynku nawożenie rośliny jest niewskazane, a podlewanie - tylko w minimalnych ilościach. Zaraz po tym, jak roślina zacznie kwitnąć, roślinę przenosimy w docelowe miejsce.

Na jakie okazy warto postawić?

©123RF/PICSEL

Najwięcej kaktusów bożonarodzeniowych pojawia się w okresie od końca października do grudnia. Większość z nich jest już cała w pąkach. Najlepiej wybrać taki okaz, który ma więcej pączków, wówczas będziemy mogli podczas świąt obserwować rozwijające się kolejne pięknie, delikatne kwiaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas