Kaktus bożonarodzeniowy pięknie wyrośnie na święta. Sekrety pielęgnacji

Kaktus bożonarodzeniowy, znany również jako Szlumbergera, to jedna z tych roślin, które zimą właśnie są w pełnej krasie! Nie tylko odznacza się łatwością w uprawie, ale - dzięki kilku sprytnym sztuczkom - obsypuje się pięknymi kwiatami. Z tego względu Szlumbergera to obowiązkowa, świąteczna ozdoba, którą warto mieć w swoim inwentarzu. Aby roślina rosła bujnie i zdrowo, dobrze jest znać kilka trików oraz cennych rad, aby jak najdłużej cieszyła nasze oko. Poznaj sekrety pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego!

Kaktus bożonarodzeniowy, barbórka, grudnik. Roślina ma mnóstwo nazw i zachwyca swoim wyglądem
Kaktus bożonarodzeniowy, barbórka, grudnik. Roślina ma mnóstwo nazw i zachwyca swoim wyglądem123RF/PICSEL

Kaktus bożonarodzeniowy: Co trzeba o nim wiedzieć?

Kaktus bożonarodzeniowy to zwyczajowa nazwa szlumbergery zimowej, która znana jest po wieloma innymi przydomkami: barbórka, raczek, zygokaktus oraz grudnik. Ostatnia z nich - jak łatwo się domyślić - została mu nadana z racji terminu kwitnienia. Kaktus bożonarodzeniowy to dość ciekawy okaz. Składa się z łodyg, zbudowany z zielonych, połączonych ze sobą segmentów, na których końcach tworzą się atrakcyjne kwiatostany o różnych barwach (w zależności od gatunku). Co trzeba wiedzieć o kaktusie bożonarodzeniowym? Nie ma zbyt bujnych rozmiarów, ponieważ rzadko przekracza 30 cm długości. Mimo swoich niewielkich gabarytów wciąż stanowi ciekawostkę w świecie roślin. Dlaczego? Ponieważ w warunkach naturalnych zalicza się do epifitów - roślin, które rosną na innych gatunkach, ale nie są również pasożytami.

Kaktus bożonarodzeniowy: Roślina paradoksów

Szlumbergera zaliczana jest do rodziny kaktusowatych. Dlatego osoby, które go podlewają, często - błędnie - żyją w przekonaniu, że grudnika podlewać nie trzeba. Niestety, w naturalnych warunkach porasta w tropikalnym i wilgotnym klimacie, dlatego wymaga regularnego (aczkolwiek oszczędnego) podlewania i zapewnienia sporej dawki wilgoci. Kaktus bożonarodzeniowy jest mylony często z kaktusem wielkanocnym. Różnice są prawie niezauważalne w wyglądzie, ponieważ ten pierwszy ma nico większe od tego drugiego kwiatostany. Oprócz nazwy, dzieli je także termin kwitnienia. Jak można się domyśleć: jeden z nich tworzy kwiatostany zimą, a drugi wiosną.

Zapewnij kaktusowi bożonarodzeniowemu odpowiednie warunki

Grudnik to odporna roślina, ale trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki
Grudnik to odporna roślina, ale trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki123RF/PICSEL

Jeśli chcemy, aby grudnik pięknie się prezentował w naszym domu, warto mu zapewnić optymalne warunki. Zacząć trzeba od wyboru odpowiedniego miejsca, może być one półcieniste albo jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem kaktus bożonarodzeniowy traci na atrakcyjności. Specjaliści przekonują, że doniczkę z grudnikiem warto ustawić na parapecie od strony południowo-wschodniej albo zachodniej. Jeśli nie możemy sprostać tym oczekiwaniom, wystarczy ustawić go w pewnej odległości od okna.


Kaktus bożonarodzeniowy potrzebuje również regularnego, aczkolwiek umiarkowanego podlewania. Dlatego warto aplikować mu w równych odstępach czasowych wodę, ale pod żadnym pozorem nie wolno go zalewać, ponieważ wtedy błyskawicznie zgnije. Grudniki za to uwielbiają zraszanie - najlepiej miękką, odstaną wodą. Jednak i w tym przypadku warto zachować umiar i uważać na porę kwitnienia - zmoczenie kwiatów kaktusa bożonarodzeniowego może skutkować ich masowym odpadaniem.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kaktusie bożego narodzenia? Z racji tego, że jest gatunkiem kwitnącym, w okresie wegetacyjnym potrzebuje również dawek nawozów. Najlepiej sprawdzają się preparaty przeznaczone dla sukulentów, ale nie stanie się roślinie krzywda, gdy raz w miesiącu otrzyma pożywkę uniwersalną.

Zapewnij kaktusowi spoczynek!

Kaktus bożonarodzeniowy potrzebuje dwóch okresów spoczynku. Pierwszy przypada na wiosnę, kiedy traci swoje kwiatostany: wtedy też traci na atrakcyjności. Jego pędy kurczą się, a zielone segmenty tracą sprężystość i kurczą się. Jak wtedy pielęgnować grudnika? Należy go przenieść do chłodnego miejsca, w którym panuje temperatura ok. 10 stopni Celsjusza. Wtedy też nie podlewamy rośliny oraz nie nawozimy, a skąpe dawki wody zapewniamy mu dopiero wtedy, gdy na segmentach pojawiają się charakterystyczne pomarszczenia.

Chcesz, aby grudnik zakwitł? Zapewnij mu okres spoczynku!
Chcesz, aby grudnik zakwitł? Zapewnij mu okres spoczynku!123RF/PICSEL

Drugi okres spoczynku jest również istotny, co pierwszy. To wtedy trzeba poświęcić mu maksymalną uwagę, ponieważ wtedy nie zakwitnie. Na kiedy przypada ten szczególny dla grudnika czas? W październiku i listopadzie warto zaprzestać podlewania i przenieść go w chłodne miejsca tak, aby wytworzył pąki kwiatowe. Wiele osób poleca także, aby kaktusa bożonarodzeniowego zakrywać! Wszystko przez fakt, aby zapewnić mu warunki zbliżonych do naturalnych, czyli stworzyć mu nieprzerwane, dwunastogodzinne okresy bez dostępu do światła słonecznego. Można go przenieść do albo ciemniejszego pomieszczenia, albo zakrywać go kartonowym pudełkiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas