Kalia doniczkowa: Pielęgnacja i uprawa

Kalia to roślina ozdobna, którą najczęściej wykorzystuje się we florystyce do tworzenia bukietów i wiązanek okolicznościowych. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą są jej odmiany doniczkowe, które z pewnością sprawią ogromną radość obdarowywanym. Kalia wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli poświęci się jej odrobinę uwagi, będzie piękną ozdobą domu. Jak sprawić, żeby dobrze rosła? Jakiej wymaga gleby? Kiedy najlepiej ją przesadzać? Podpowiadamy.

Kalia
Kalia ©123RF/PICSEL
Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu?Interia DIY

Czym jest kalia?

Kalia doniczkowa
©123RF/PICSEL

Kalia jest rośliną ozdobną z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Afryki, ale obecnie jest uprawiana w wielu miejscach na całym świecie. W doniczkach tworzy gęste skupiska gąbczastych łodyg, z których wyrastają kielichy kwiatowe, osłaniające żółty kwiatostan. W kwiaciarniach spotyka się kalie białe oraz kremowe, ale coraz częściej pojawiają się również w innych kolorach: fioletowym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym, a nawet czarnym. Ta, która najczęściej znajduje się w naszych domach, to kalia etiopska (Zantedeschia).

W jakiej glebie uprawiać kalię doniczkową?

Warto zaznaczyć, że kalie często sprzedawane są w małych doniczkach; dlatego od razu po jej zakupie należy przesadzić ją do większej. Dobra wiadomość jest taka, że kalia nie ma specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy zaopatrzyć się w uniwersalną ziemię dla roślin kwitnących z dodatkiem próchniczym. Doniczka, w której rośnie, powinna być stale wilgotna, dlatego pamiętajmy, żeby podlewać ją nie rzadziej, niż dwa razy w tygodniu. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, kiedy woda stoi w doniczce, gdyż to sprzyja gniciu jej delikatnych korzeni.

Jakie stanowisko jest odpowiednie dla kalii?

Kalia
©123RF/PICSEL

Kalia potrzebuje jasnego stawiska - szczególnie w okresie kwitnienia, który przypada na okres od lutego do końca maja. W tym czasie należy ustawić ją w miejscu, gdzie jest jasno, ale nie ma intensywnych promieni słonecznych. Jeśli jest zbyt mocno wyeksponowana na ich działanie, to jej liście zaczną żółknąć i pojawiają się na niej poparzenia. Kalia nie lubi bardzo wysokich temperatur, dlatego rośnie najlepiej, kiedy zapewnimy jej od 16 do 20 stopni Celsjusza.

Czym nawozić kalię?

Kluczowe jest nawożenie kalii. Najlepiej użyć w tym celu preparatów bogatych w ważne dla wzrostu roślin składniki mineralne. Wystarczy zakupić uniwersalny nawóz dla roślin kwitnących. W czasie najważniejszych trzech miesięcy, czyli od lutego do końca maja - prócz obfitego podlewania - zabieg należy regularnie powtarzać - najlepiej raz w tygodniu.

Co zrobić, kiedy kalia przekwitnie?

Kalia biała
©123RF/PICSEL

Na przełomie maja i czerwca kalia przechodzi w stan w spoczynku, który trwa do sierpnia. W tym okresie należy zapewnić jej odpowiednie warunki, czyli przenieść doniczkę w chłodne miejsce z dostępem do światła słonecznego oraz zaprzestać podlewania i nawożenia. Koniec sierpnia to idealny moment na przesadzanie kalii i jej rozmnażanie. Wystarczy podzielić jej kłącza i przełożyć do osobnych doniczek. Należy pamiętać, by nowe rozsady nie były osadzone w ziemi zbyt głęboko: wystarczy zrobić otwór nieprzekraczający 10 cm głębokości i umieścić w nim roślinę.

Kalia jest rośliną trującą

Podobnie jak większość roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach, kalia jest rośliną trującą. Niebezpieczne substancje znajdują się w każdej jej części, dlatego podczas zabiegów pielęgnacyjnych warto zabezpieczyć dłonie i włożyć ochronne rękawiczki. Stanowisko, w którym umieszczamy doniczkę z kwiatami, powinno być niedostępne dla dzieci oraz zwierząt domowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas