Kamelia japońska: Uprawa w ogrodzie
Kamelia japońska (Camellia japonica) to efektowny, pięknie kwitnący krzew, który stanie się jedną z najlepszych ozdób ogrodu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to roślina wymagająca troski i zapewnienia odpowiednich warunków. Prawdopodobnie dlatego ma opinię krzewu kapryśnego, na którego uprawę decydują się zaprawieni w bojach ogrodnicy. Nie warto się jednak zniechęcać, bowiem widok efektownych kwiatów wynagrodzi wszelki trud. Sprawdź, czy wiesz, czego potrzebuje kamelia japońska w ogrodzie.
Spis treści:
Krótka charakterystyka kamelii japońskiej
Bywa uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa, ale zdecydowanie bardziej spektakularnie wygląda w ogrodzie jako zimozielony krzew o gęstym i wzniesionym pokroju. Uwagę zwracają skórzaste i błyszczące liście, ale każdy miłośnik kamelii japońskiej najbardziej nie może doczekać się widoku kwiatów, które kształtem przypominają róże i begonie.
Pojawiają się późną wiosną, osiągają średnicę około 10 centymetrów, a ich barwa zależy od konkretnej odmiany. Najczęściej jednak spotkamy się z kamelią japońską kwitnącą na biało, czerwono, różowo i żółto. Bardzo ciekawie prezentują się okazy wielobarwne. Warto wspomnieć, że kwiaty nie pachną. Sporadycznie zdarza się, że niektóre odmiany cechują się bardzo łagodną wonią.
Czy wiesz, że? W azjatyckiej medycynie ludowej liście i nasiona kamelii były wykorzystywane do przyrządzania leczniczych naparów. Stosowano je zwłaszcza w celu przyspieszenia gojenia się ran.
Zobacz też: Ketmia (hibiskus): Pielęgnacja i uprawa
Jak sadzić kamelię japońską w ogrodzie?
Pierwszą sprawą, którą należy dokładnie przemyśleć, jest najlepsze stanowisko dla kamelii japońskiej, ponieważ krzew nie przepada za przesadzaniem. Może ono skutkować masowym zrzucaniem pąków kwiatowych i liści.
Kamelia potrzebuje światła, ale powinna być chroniona przed ostrymi promieniami słońca i mocnym wiatrem. Dlatego najlepiej znaleźć dla niej stanowisko półcieniste. Bujnie rośnie w sąsiedztwie wysokich drzew, żywopłotów i ogrodzeń. Wskazówką może być też fakt, że będzie rozwijać się zdrowo w tych miejscach, w których dobrze czują się różaneczniki.
Kiedy sadzić kamelią japońską? Najlepszym terminem jest wiosna. Do pracy polecamy przystępować od połowy kwietnia do początku czerwca. Jak przeprowadzić to krok po kroku?
- W wybranym miejscu wykop dołek, który będzie dwa razy większy i szerszy od bryły korzeniowej sadzonki.
- Wsyp do niego podłoże przeznaczone do roślin ozdobnych. Trzeba pamiętać, że ziemia do kamelii japońskiej powinna być próchnicza i mieć lekko kwaśny odczyn. Miejsce do sadzenia możesz wyłożyć podłożem z dodatkiem torfu ogrodniczego oraz kompostu.
- Roślinę posadź na poziomie powierzchni gruntu - z biegiem czasu krzew i tak "osiądzie". Umieszczenie go zbyt głęboko mogłoby skutkować mizernym kwitnieniem lub jego całkowitym brakiem.
- Obficie podlej kamelię. Na koniec glebę wokół możesz wyłożyć korą. Warstwa ściółki ochroni korzenie przed wysychaniem.
Sprawdź też: Jak posadzić borówkę amerykańską?
Kamelia japońska: Nawożenie
Choć krzewy bywają uważane za kapryśne i kojarzone są jako rośliny wyjątkowo wrażliwe na zmiany w sposobie pielęgnacji, nie mają dużych wymagań w kontekście składników odżywczych. Nawóz należy dostarczyć kamelii japońskiej od maja do połowy lipca. Jeśli zdecydujemy się na preparat dedykowany rododendronom, wystarczy zaaplikować go raz w sezonie. Wystrzegaj się środków o wysokiej zawartości wapnia. Samo nawożenie powinno odbywać się w momencie, kiedy ziemia jest wilgotna. Nie zwalnia cię to jednak od obowiązku podlania krzewu na zakończenie.
Podlewanie kamelii
Krzew źle reaguje na długotrwałe okresy suszy. Nie tylko ogranicza to jego wzrost, ale może również skutkować więdnięciem kwiatów. Trzeba o tym pamiętać już od wiosny aż do jesieni. Poleca się podlewać kamelię obficie raz w tygodniu. W tym celu doskonale sprawdzi się deszczówka.
Polecamy: