Kapusta ozdobna: Uprawa i pielęgnacja

Jesienią ogrody mienią się feerią barw. Liście drzew i krzewów ozdobnych zmieniają swój kolor na brąz, czerwień, bordo i żółć. W tym okresie przekwitają rośliny, choć istnieją również i takie, które dopiero wtedy są w pełnej krasie. Oprócz znanych wszystkim wrzosów i chryzantem właśnie jesienią najbardziej efektowne są kapusty ozdobne. Zasadzone w ogrodzie stanowią ciekawą ozdobę, dlatego spotyka się je również w innych miejscach, np. na cmentarzach, parkach i skwerach. Kapusta ozdobna nie jest trudna w uprawie, wystarczy jej zagwarantować odpowiednie miejsce, a będzie rosła w nim bez większych problemów. Co ciekawe, roślina ta jest jadalna: choć zawiera szereg witamin, odstręcza swoim bardzo gorzkim smakiem. Zatem jak uprawiać kapustę ozdobną? Jakie ma wymagania?

Kapusta ozdobna
Kapusta ozdobna ©123RF/PICSEL

Kilka słów o kapuście ozdobnej

Odmiany kapusty
©123RF/PICSEL

Kapusta ozdobna to jedna z odmian znanej kapusty białej. Wraz z innymi przedstawicielami – takimi jak kalarepa, kalafior czy rzodkiew – należy do licznej rodziny kapustowatych. Uprawiana jest jako roślina jednoroczna, choć niektóre jej odmiany mogą być traktowane jako byliny. Kapusta ozdobna charakteryzuje się dekoracyjnymi, karbowanymi liśćmi, które jesienią przyjmują rozmaite kolory: białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe. Roślina może być sadzona w gruncie, ale dobrze się sprawdza umieszczona w pojemnikach.

Gdzie umieścić kapustę ozdobną?

Najpiękniejsze gatunki kapusty ozdobnej są dostępne w sklepach ogrodniczych jesienią. Można zasadzić je w jasnych częściach ogrodu, ponieważ promienie słoneczne powodują intensywniejsze wybarwianie się liści. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, aby w przyszłości stosować jak najmniej nawozów, gdyż ich nadmiar powoduje przebarwienia liści. Kapusta ozdobna może być sadzona na rabatach w towarzystwie traw ozdobnych bądź różnorodnych bylin, takich jak np. chryzantemy czy wrzosy. Roślina może być również umieszczana wzdłuż ścieżek i podjazdów. Dostępne na rynku odmiany kolorystyczne mogą stworzyć ciekawe kompozycje.

Pielęgnacja kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna
©123RF/PICSEL

Pielęgnacja kapusty ozdobnej nie jest skomplikowana. Wystarczy ją podlewać, ale wyłącznie wtedy, gdy długo utrzymuje się okres bezdeszczowy. Niedobór wody może powodować, że roślina będzie karłowata, a jej liście nie rozwiną się dostatecznie. Poza tym szybciej żółkną i brązowieją, a części umieszczone bliżej podłoża odpadają. Należy pamiętać, że kapusta ozdobna może być podatna na działanie chorób i szkodników, zwłaszcza, gdy w pobliżu były uprawiane inne rośliny z rodziny kapustowatych. Warto wiedzieć, że kapusta jest odporna na przymrozki, jednak w okresie długotrwałych ujemnych temperatur szybko zamiera.

Kapusta ozdobna w doniczce

Kapusta ozdobna sprawdza się również jako roślina doniczkowa. Należy jej przygotować żyzne podłoże (najlepiej torfowe) o delikatnie kwaśnym odczynie pH. Warto je również wymieszać z odrobiną piasku lub perlitu tak, aby było bardziej przepuszczalne. Kapusta ozdobna może być umieszczana na nasłonecznionych balkonach i tarasach, jednak wymaga częstszego podlewania niż egzemplarze sadzone w gruncie. Najlepiej ustawić doniczki na tackach z wodą, która będzie wsiąkać przez otwory odpływowe.

Odmiany kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna
©123RF/PICSEL

Najpowszechniejszymi odmianami kapusty ozdobnej są takie, które kształtem przypominają swoją jadalną krewną, jednak różnią się barwą liście oraz ich strukturą. Istnieją również gatunki mające długie łodygi, posiadające na końcu rozety barwnych liści. Wybierając kapustę do uprawy doniczkowej warto sięgnąć po gatunki: „Osaka”, „Kioto”, „Kamome” czy „Tokio”.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas