Kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadzanie roślin doniczkowych jest niezbędne dla ich zdrowego wzrostu. Dzięki niemu wypuszczą nowe liście i łodygi, a część gatunków zacznie kwitnąć. Choć czynność ta nie jest skomplikowana i każdy sobie z nią poradzi, to o kilku rzeczach należy pamiętać. Unikniemy wtedy rozwoju chorób grzybiczych, a także uszkodzenia delikatnych korzeni. Zatem kiedy przesadzać rośliny? W jaki sposób to zrobić? Co zrobić w przypadku dużych okazów? Sprawdźmy.

Przesadzanie rośliny
Przesadzanie rośliny ©123RF/PICSEL

Czy wszystkie rośliny trzeba przesadzać?

Przesadzanie rośliny
©123RF/PICSEL

Nie wszystkie rośliny trzeba co roku przesadzać. Przyjmuje się, że tę czynność trzeba częściej powtarzać u roślin mniejszych i tych, które szybko rosną. Okazy większe można przesadzać znacznie rzadziej: co dwa, trzy lata. Poza tym do zabiegu kwalifikują się rośliny ze zbitą bryłą ziemi (w której pojawia się wolna przestrzeń w doniczce) oraz w wypadku wyrastania korzeni np. poprzez otwory odpływowe.

Co zrobić w przypadku dużych roślin?

Trudno jest przesadzać rośliny kilkunastoletnie, które czasem osiągają nawet kilka metrów wysokości. Ich doniczki są masywne, a bryła korzeniowa na tyle zwarta i ciężka, że nie ma możliwości jej samodzielnego wyciągnięcia. Czynność ta może być bardzo skomplikowana, a nieodpowiednie jej przeprowadzenie sprzyja zniszczeniu korzeni. W takim wypadku warto zmienić jedynie wierzchnią warstwę ziemi.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Doniczki plastikowe
©123RF/PICSEL

Idealnym okresem na przesadzanie roślin doniczkowych jest wiosna. W tym czasie pobudzone są do intensywnego wzrostu i wymagają solidnej dawki substancji odżywczych. Czy dotyczy to wszystkich gatunków? Z zabiegiem należy wstrzymać się w wypadku owocowania, a także kwitnienia roślin doniczkowych.

Jaką doniczkę wybrać?

W sklepach mamy ogromny wybór doniczek, jednak nie wszystkie nadają się do przesadzania roślin. Należy wybrać taką, która ma jedynie niewiele większą średnicę (około 2 cm) od poprzedniej. Dlaczego? Zbyt duża przestrzeń może spowodować, że zahamuje się cykl wzrostu nowych łodygi i liści, na rzecz korzeni, które będą wpierw intensywnie rozrastać się w nowym podłożu. Istotny jest też wybór materiału, z których jest wykonana. Plastikowe są bardziej odporne na uszkodzenia, choroby grzybicze oraz działanie wilgoci. Natomiast plusem ceramicznych jest przepuszczalność powietrza oraz zdolność odprowadzania nadmiaru wody. Niezależnie jaką wybierzemy, powinna ona posiadać otwory odpływowe.

Na co zwracać uwagę podczas przesadzania?

Podlewanie roślin
©123RF/PICSEL

Podczas przesadzania roślin doniczkowych należy zwróci uwagę na stan bryły korzeniowej. Jeśli jest zwarta i zbita, należy ją rozluźnić – najlepiej zrobić to za pomocą patyczka, ale w taki sposób, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. To również dobry moment, żeby usunąć martwe i chore podziemne części rośliny. Warto zwróć też uwagę na stan bryły – jeśli czuć zapach stęchlizny, koniecznym jest całkowita wymiana ziemi i zastosowanie środków przeciwgrzybiczych.

Prawidłowe przesadzenie

Zanim ułoży się roślinę do nowej doniczki, należy usypać na jej dnie warstwę drenażową. Jest ona istotna, ponieważ zapobiega gromadzeniu się wilgoci oraz gniciu korzeni. Jak ją wykonać? Wystarczy wsypać do doniczki drobne kamyczki, pokruszoną ceramikę albo keramzyt. Następnie zasypać ją warstwą ziemi, której wybór w sklepach ogrodniczych jest bardzo szeroki i łatwo jest wybrać odpowiedni typ dla rośliny: mogą się różnić zawartością minerałów oraz odczynem pH.

Kiedy podlewać roślinę?

Zarówno po przesadzaniu, ale również przed nim, należy roślinę obficie podlać. Przede wszystkim dlatego, że woda rozmiękczy bryłę korzeniową i łatwiej jest ją wyjąć z doniczki. Jeśli już umieści się roślinę w nowym podłożu, ono również wymaga obfitego nawodnienia: trzeba pamiętać, aby usuwać nadmiar wody, który spływa do podstawki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas