Kiedy kwitnie wierzbówka kiprzyca? Na co pomaga i jakie ma właściwości?
Wierzbówka kiprzyca jest aktualnie w pełnym rozkwicie! Efektowną roślinę spotkasz w lasach, na łąkach, polach i nieużytkach, ale z powodzeniem można uprawiać ją także we własnym ogrodzie. Słynie nie tylko z urokliwego wyglądu, ale też właściwości leczniczych, z których medycyna ludowa w przeszłości czerpała pełnymi garściami. Sprawdź, na co pomaga ziele wierzbówki kiprzycy i o czym trzeba pamiętać, decydując się na samodzielną uprawę tego okazu.
Wierzbówka kiprzyca: Krótka charakterystyka
Jest rośliną wieloletnią zaliczaną do roślin wiesiołkowatych. Bywa nazywana także wierzbówką wąskolistną, a pierwszy człon nazwy nawiązuje do liści, które kształtem przypominają wierzbowe. Innym określeniem, pochodzącym z języka angielskiego, jest chwast ogniowy. Skąd takie skojarzenie? Wierzbówka to jedna z pierwszych roślin, jaka jest w stanie wyrosnąć na pogorzelisku po pożarze lasu.
Zalicza się do roślin miododajnych, a do tego nie ma dużych wymagań. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Często wyrasta w okolicach siedzib ludzkich, ale bez trudu trafić na nią można również w lasach (głównie iglastych), na łąkach, pastwiskach i niezagospodarowanych terenach - zarówno na nizinach, jak i w rejonach górzystych.
Kiedy kwitnie wierzbówka kiprzyca?
Łodygi mogą osiągnąć wysokość nawet do dwóch metrów. Liście cechują się podłużnym kształtem, lecz to kwiaty wierzbówki stanowią jej znak rozpoznawczy. Wyrastają na szczycie łodygi, a dzięki swojej różowej lub purpurowej barwie zdecydowanie rzucają się w oczy. Kwitnienie wierzbówki kiprzycy przypada na lato - zaczyna się już w lipcu i trwa do końca sierpnia. Właśnie wtedy tereny, na których obecna jest ta roślina, zamieniają się w różowo-fioletowe dywany, które przyciągają fanów pieszych wędrówek i fotografów.
Wierzbówka kiprzyca: Właściwości lecznicze
Ze względu na bogaty skład i powszechność występowania, wierzbówka odgrywała ważną rolę w medycynie ludowej. Wykorzystywano ją jako środek odkażający rany, skaleczenia i otarcia, uznawano ją także za remedium na bóle różnego pochodzenia.
Współcześnie wiadomo, że zawiera witaminę C oraz prowitaminę A. Doskonale wspiera odporność, ma dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne. Z suszonych liści przygotowywać można herbaty, napary i wyciągi. Dlaczego warto? Wierzbówka pomaga usuwać toksyny z organizmu, wykazuje również bardzo dobry wpływ na układ hormonalny. Okazuje się pomocna w normowaniu nieregularnych miesiączek i zmniejszaniu bólów menstruacyjnych. Zaleca się jej stosowanie również w przypadku chorób prostaty.
Na co jeszcze pomaga wierzbówka? Można stosować ją zewnętrznie, by uporać się z problemami skórnymi i trądzikiem. Ogranicza wypadanie włosów, a jednocześnie stosowana jest jako wsparcie kuracji dla kobiet, które zmagają się z nadmiernym owłosieniem.
Uprawa wierzbówki w ogrodzie
Zanim zainteresujesz się kupnem nasion wierzbówki kiprzycy, zapoznaj się z podstawowymi zasadami jej uprawy. Choć wspomniane zostało, że nie ma ona dużych wymagań, zaproszenie jej do ogrodu trzeba odpowiednio zaplanować. O czym należy pamiętać?
- Roślina najlepiej rozwija się na glebach próchniczych, zasobnych w azot. Dobrze, by podłoże było lekko kwaśne i wilgotne.
- Wysiewając wierzbówkę, weź pod uwagę, że najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione. W cieniu staje się podatna na ataki chorób grzybowych.
- Zachwycił cię widok łanów wierzbówki na górskich halach? Nic dziwnego, lecz musisz pamiętać, że roślina rozwija się bardzo szybko, przez co może zagrażać innym okazom ogrodowym, konkurując z nimi o wodę i składniki odżywcze. Zaleca się więc znaleźć dla niej osobną część ogrodowej przestrzeni, oddzielając ją obrzeżami ogrodowymi od innych rabat i grządek.
Polecamy: