Co zrobić z kwiatów i liści pelargonii? O tych zastosowaniach mało kto wie!

Pelargonie są popularnymi roślinami, które zdobią balkony i parapety w wielu domach. Roślina swoją nazwę zawdzięcza olejkom eterycznym, których źródło znajduje się w liściach. Ich zapach przypomina pomarańczę, a niekiedy cytrynę czy imbir. To sprawia, że pelargonia pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także znajduje swoje zastosowanie w kuchni, odstrasza owady i pomaga w poprawie urody. Jak można zastosować kwiaty i liście pelargonii? Jakie nietypowe właściwości kryje ta roślina? Wyjaśniamy poniżej.

Pelargonia ma wiele właściwości zdrowotnych i pięknie pachnie
Pelargonia ma wiele właściwości zdrowotnych i pięknie pachnie123RF/PICSEL

Pelargonia do jedzenia

Kwiaty i liście pelargonii kwitnących wykorzystywane są w kuchni jako dodatek do wielu potraw, a także deserów. Inni, widząc potencjał rośliny, używają ją do dekoracji napojów oraz drinków. Zaleca się, aby liście odmian o zapachu cytrynowym dodawać do sałatek, lodów czy herbaty. Te, których aromat bardziej przypomina miętę, będą doskonale komponować się z orzeźwiającą lemoniadą. Kwiaty pelargonii mogą posłużyć do dekorowania ciast i tortów, a także sałatek. Pamiętaj jednak, że w kuchni powinno się wykorzystywać okazy niepryskane, uprawiane w naturalny sposób.

Remedium na owady

Komary nie lubią zapachu olejów eterycznych wydzielanych przez pelargonie
Komary nie lubią zapachu olejów eterycznych wydzielanych przez pelargonie123RF/PICSEL

Często popołudniowy relaks zakłócony jest przez uporczywe owady, które mogą zawitać na balkonie lub tarasie. Ponieważ pelargonie wydzielają intensywny aromat, doskonale posłużą ci jako odstraszacz na komary czy ćmy. Szczególnie odmiany o zapachu pomarańczy i cytryny są skutecznym sposobem na nieproszonych gości. To za sprawą olejków eterycznych, znajdujących się w liściach rośliny. Okazy wystarczy rozstawić na parapecie lub na tarasowym stoliku, aby efekty były widoczne.

Aromaterapeutyczny wpływ rośliny

Zapach pelargonii ma działanie relaksujące i uspokajające
Zapach pelargonii ma działanie relaksujące i uspokajające123RF/PICSEL

Geranium, inaczej zwane anginką i będące jedną z odmian pelargonii, słynie ze swoich właściwości aromaterapeutycznych i relaksujących. To za sprawą wyżej już wymienionych olejków eterycznych o wielu właściwościach zdrowotnych. Liście można dodawać do wieczornej kąpieli, a ich aromat pozwoli ci się odprężyć i zapewni spokojny sen. Suszone liście rośliny można też dodać do woreczka i potraktować jako zapach do szafy.

Ponadto anginka działa przeciwbakteryjnie, łagodząc objawy między innymi infekcji dróg oddechowych. Olejki eteryczne mogą też być stosowane zewnętrznie, gdyż wykazują działanie przeciwzapalne: świetnie sprawdzą się w przypadku liszajów czy dezynfekcji drobnych ranek.

Dla urody

Osoby zmagające się z trądzikiem i innymi niedoskonałościami skóry, powinny sięgnąć po liście pelargonii. Kosmetyki na bazie olejku geraniowego są również wskazane do pielęgnacji skóry dojrzałej, gdyż kwas geraniowy opóźnia procesy związane ze starzeniem się skóry. Dodatkowo składnik ten ujędrnia cerę i zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz usuwa blizny. Ponadto preparaty te bardzo dokładnie tonizują skórę, gdyż mają właściwości antysceptyczne.

Przepis na scrub cukrowy z dodatkiem płatków pelargonii

Z kwiatów pelargonii możesz przygotować scrub do twarzy
Z kwiatów pelargonii możesz przygotować scrub do twarzy123RF/PICSEL

W domowym zaciszu możesz wykonać zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem płatków pelargonii, cukru oraz olejku geraniowego. Potrzebujesz następujących składników:

  • pięć płatków czerwonej bądź ciemnoróżowej pelargonii,
  • około 100 gramów cukru,
  • około 30 gramów ulubionego olejku, np. migdałowego,
  • 3-4 krople olejku geraniowego.

Sposób przygotowania:

  1. Za pomocą robota kuchennego rozdrobnij płatki kwiatów oraz cukier.
  2. Wymieszaj składniki i umieść na papierze do pieczenia na jeden dzień w celu przeschnięcia.
  3. Składniki przełóż do małej miseczki i dodaj olejek geraniowy oraz olejek eteryczny, wszystko dokładnie wymieszaj.
  4. Gotowy scrub przełóż do słoika i zakręć wieko, w ten sposób preparat zachowa swoje właściwości przez kilka miesięcy. Stosuj go przynajmniej dwa razy w tygodniu na wilgotną skórę twarzy. Po kilku minutach zmyj obficie pod bieżącą wodą i gotowe!

Warto zobaczyć:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas