Kiedy obcinać piwonie po przekwitnięciu? Termin zaważy na ich kondycji
Piwonie, zwane również peoniami, to długowieczne byliny, które w jednym miejscu mogą rosnąć i zachwycać spektakularnym kwitnieniem przez wiele lat. Choć nie są trudne w uprawie, kluczowe dla ich rozwoju stają się ogrodnicze manewry, gdy minie czas kwitnienia tych efektownych roślin. Co zrobić z piwoniami po przekwitnięciu? Kiedy obcinać piwonie? Bez tej wiedzy pielęgnacja kwiatów pójdzie na marne.
Spis treści:
Sezon na piwonie. Kiedy są najpiękniejsze?
Zdobią ogrody zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Dokładny termin i wygląd zależą od wybranej przez nas odmiany, ale z całą pewnością można stwierdzić, że to jedne z najpiękniejszych okazów, jakie pojawiają się na rabatach późną wiosną. Kwiaty przybierają kolor purpurowy, różowy, czerwony, fioletowy lub biały, zdarzają się też odmiany dwubarwne.
Naturalnym zjawiskiem jest, że w końcu tracą swój urok, by móc na nowo odrodzić się w kolejnym sezonie. Jak postępować z piwoniami po przekwitnięciu? Upewnij się, że na pewno znasz specyfikę roślin w twoim ogrodzie.
Kiedy obcinać piwonie po przekwitnięciu?
To zdecydowanie najważniejszy zabieg, który należy wykonać. Niestety, łatwo tutaj o błędy, które mogą znacznie osłabić roślinę. Kiedy obcinać piwonie? Do pracy możesz przystąpić tuż po tym, jak przekwitną, ale usuwaj wyłącznie zamierające kwiatostany razem z fragmentem pędu, na którym rosną. W ten sposób zablokujesz produkcję kolejnych nasion, co niepotrzebnie zużywałoby roślinną energię. Jest to też dobry czas na usunięcie pąków, które się nie rozwinęły.
Bardziej radykalne cięcie wpłynie negatywnie na kondycję rośliny. Stanie się ona bardziej podatna na infekcje, straci wigor oraz energię do ponownego wzrostu.
Cięcie piwonii przełóż na sierpień
Z cięciem liści piwonii nie należy się spieszyć. Gdy barwne płatki już opadną, one nadal pełnią ważne funkcje. Dzięki zawartemu w nich chlorofilowi biorą udział w procesie fotosyntezy, odżywiając całą roślinę. Z tych względów nie należy rezygnować z podlewania piwonii po przekwitnięciu.
Co więcej, wraz ze zbliżającą się jesienią, liście mogą delikatnie przebarwiać się na czerwono, a w takim wydaniu też wyglądają dekoracyjnie. Zatem kiedy obcinać piwonie? Zabieg wykonaj dopiero pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września, gdy zauważysz, że żółkną i zaczynają powoli zamierać.
Jak obcinać piwonie?
Niezależnie od tego, czy obcinasz tylko kwiatostany, czy zabierasz się za jesienne cięcie, zawsze używaj zdezynfekowanych narzędzi — najlepiej ostrego sekatora. Trzeba bardzo uważać, by mimowolnie nie przenieść na ostrzu patogenów grzybowych lub szkodników, które czyhają na rośliny.
Jesienne cięcie piwonii wykonuj na wysokości 1/3 długości pędów. W całości możesz usunąć obumarłe fragmenty rośliny. Nie będzie już z nich pożytku, a mogą niepotrzebnie obciążać ozdobne okazy.
Polecamy: