Użyj piołunu na mszyce i mrówki. Szkodniki przestaną atakować rośliny

Piołun to roślina, której właściwości lecznice są znane medycynie naturalnej od wieków. Pora, by także ogrodnicy, chcący prowadzić swoje uprawy w sposób ekologiczny, docenili jej potencjał. Okazuje się, że piołun na mszyce działa jak profesjonalny odstraszacz. Co istotne, nie jest to jego jedyne zastosowanie w ogrodzie. Wyjaśniamy, jak przygotować oprysk z piołunu, który chroni i wzmacnia rośliny niczym naturalna tarcza.

Jak wykonać oprysk z piołunu, by szkodniki uciekły w popłochu?
Jak wykonać oprysk z piołunu, by szkodniki uciekły w popłochu?123RF/PICSEL

Jak wygląda piołun? Krótka charakterystyka

Co warto wiedzieć na sam początek? Pełna nazwa rośliny to bylica piołun. Jej właściwości były wykorzystywane już dawno temu nie tylko w medycynie, ale też kosmetyce. Zdarza się, że niektórzy ogrodnicy decydują się na jej uprawę ze względu na walory dekoracyjne.

Trafia w gusta zwłaszcza tych osób, które cenią swojskie, rustykalne krajobrazy. Jak rozpoznać piołun? Osiąga wysokość od 50 do 150 centymetrów. Liście mają kolor ciemnej zieleni, z szarawym odcieniem. Bylica piołun kwitnie od lipca do października, wytwarzając drobne, jasnożółte kwiaty. Wtedy też przypada najlepszy okres na zbiór rośliny.

Bylica piołun w pełnej okazałości
Bylica piołun w pełnej okazałości123RF/PICSEL

Wszechstronne zastosowania oprysku z piołunu

W składzie roślinnego preparatu przemycimy cenne sole mineralne i garbniki. Jak to przekłada się na wpływ oprysku z piołunu na rośliny? Podziała jak energetyczna odżywka, pobudzająca je do kwitnienia — preparat warto więc stosować zarówno w przypadku krzewów owocowych, jak i ozdobnych. Kwiaty na rabatach też zyskają, jeśli włączysz go w swoje zabiegi pielęgnacyjne.

Wśród właściwości piołunu znajdziemy również działanie chroniące przed niszczycielskim działaniem chorobotwórczych grzybów. Budowy odporności roślin nie należy bagatelizować. Jednocześnie oprysk z piołunu pomoże uporać się z najpopularniejszymi szkodnikami, których obecność spędza sen z powiek wielu ogrodników. Zaliczają się do nich między innymi:

  • mszyce,
  • mrówki,
  • ślimaki,
  • przędziorki,
  • bielinek kapustnik.

Jak zrobić wyciąg z piołunu? Oprysk domowej roboty jest na wyciągnięcie ręki

Coraz więcej osób zaczyna interesować się naturalnymi środkami ochrony roślin. Nic dziwnego. Skoro decydujemy się na samodzielną uprawę warzyw i owoców, zależy nam na tym, aby były wolne od pestycydów i innych chemicznych środków. Mimo to musimy jakoś bronić je przed atakiem szkodników. Z pomocą przychodzi prosty przepis na wyciąg z piołunu.

  • Użyj 300 gramów świeżego ziela lub 30 gramów suszonego.
  • Zalej 10 litrami wody, zamieszaj i mocz przez 12 godzin. Dla wygody możesz zostawić mieszankę na całą noc.
  • Po upływie tego czasu miksturę przecedź. Nie wymaga rozcieńczania.
  • Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj swoje rośliny. Stosuj dwa razy w tygodniu, gdy tylko zauważysz żarłoczne szkodniki.
Oprysk z piołunu na mszyce przygotowuje w bardzo prosty sposób, a efekty jego działań widać bardzo szybko
Oprysk z piołunu na mszyce przygotowuje w bardzo prosty sposób, a efekty jego działań widać bardzo szybko123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Kiedy stosować oprysk z piołunu?

Mimo że naturalny oprysk z piołunu nie wykazuje toksycznego wpływu na rośliny i nie można go przedawkować, kluczowe są warunki atmosferyczne i pora dnia. Zaleca się stosować go w suchy, ale niezbyt słoneczny dzień. Inaczej promienie słońca mogą nasilić jego działanie i doprowadzić do poparzenia roślin. Ze względu na intensywny zapach, który może roznieść się po ogrodzie, oprysk zaleca się wykonywać późnym popołudniem lub pod wieczór.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas