Kiedy sadzić lawendę do gruntu?
Atrakcyjne i aromatyczne lawendowe krzewy już od dawna przestały wyłącznie kojarzyć się ze słoneczną Prowansją, ponieważ roślina ta może z powodzeniem rosnąć w naszych warunkach klimatycznych. Tak naprawdę lawendzie niewiele trzeba, aby cieszyła nasze oko w ogrodzie, przyciągała pożyteczne owady i odstraszała szkodniki. Jeśli chcemy zająć się jej uprawą, nie warto czekać, ponieważ wiosna to najlepszy czas na umieszczanie jej w ogrodzie. Podpowiadamy, kiedy sadzić lawendę do gruntu.
Najlepsza lawenda do ogrodu
Istnieje kilka odmian lawendy, które może nie różnią się za bardzo wyglądem, ale za to mają odmienne wymagania uprawowe. Najlepszą w naszej szerokości geograficznej, która sprawdzi się w naszym ogrodzie, jest lawenda wąskolistna, ponieważ wykazuje się mrozoodpornością. Nie ma też szczególnych wymagań uprawowych, ponieważ zapewnienie jej słonecznego stanowisko jest kluczem do obfitego i bujnego kwitnienia. Lawenda nie powinna również sprawiać większych błędów uprawowych, ale lepiej rośnie w glebach piaszczystych i przepuszczalnych.
Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie?
Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie? Okazuje się, że można zrobić to zarówno jesienią, jak i wiosną. Jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem lawendy przed zimą, to początek kwietnia jest do tego odpowiedni. Zanim jednak przystąpimy do tego zabiegu, trzeba miejsce jej uprawy odpowiednio przygotować.
Polecamy także: Jak podlewać storczyki?
Jak przygotować miejsce dla rośliny?
Przygotowanie miejsca do sadzenia lawendy nie jest skomplikowane. Oczywiście, kiedy wybraliśmy już to najbardziej nasłonecznione, wystarczy je dobrze przekopać i oczyścić z chwastów. Następnie warto przygotować dołki, które można wyłożyć warstwą drenażową wykonaną z kamyczków, potłuczonej ceramiki lub keramzytu. Ten łatwy sposób spowoduje, że zminimalizujemy zaleganie wody wokół korzeni, co bardzo szkodzi kondycji lawendy.
Pielęgnacja lawendy
Jak pielęgnować zasadzoną lawendę w gruncie? Jeśli przyjmie się na swoim stanowisku, nie będzie wymagała zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie intensywnego kwitnienia można zapewnić jej dawkę nawozu raz na miesiąc, a jesienią - kiedy lawenda już przekwitła - podsypać jej podłoże cienką warstwą kompostu. Nie powinniśmy się także przejmować podlewaniem naszego atrakcyjnego krzaczka. Brak wody nie jest dla niej większym problemem, za to pomoże pobudzić lawendę do lepszego rozrostu korzeni.
Zobacz także: