Kiedy ścinać trawy ozdobne po zimie?
Cięcie traw ozdobnych to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu zadbamy o ich dobrą kondycję oraz piękny wygląd. Za jego sprawą wysokie i niskie trawy stają się bardzo dekoracyjnym elementem ogrodu i pozwalają na sprytne wypełnienie przestrzeni. Choć niektórzy ogrodnicy wykonują tę czynność jesienią, wiosenne cięcie jest zdecydowanie bardziej polecane. Kiedy ścinać trawy ozdobne po zimie i jak się do tego przygotować? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Jesień kontra wiosna: Na jakiej podstawie wybrać termin cięcia traw ozdobnych?
Wiele osób cięcie traw uznaje za obowiązkowy punkt podczas jesiennego porządkowania ogrodu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ łatwo jest przegapić odpowiedni moment. Zbyt późne przycinanie może doprowadzić do tego, że rośliny będą narażone na przemarznięcie, zwłaszcza w przypadku wystąpienia niespodziewanych przymrozków. Suche źdźbła stanowią bardzo dobrą barierę ochronną, która osłania bryłę korzeniową i pomaga roślinom przetrwać zimowe mrozy.
Kiedy ścinać trawy ozdobne?
Wiosna to najlepszy termin. Zazwyczaj zabieg ten przeprowadza się w połowie marca. Jest to jednak data umowna. Jeśli sezon zimowy ulega przedłużeniu, cięcie traw odłożyć trzeba o kilka tygodni. Lepiej jednak nie zwlekać za bardzo i wykonać je najpóźniej w pierwszej połowie kwietnia.
Zamiast trzymać się sztywno ram czasowych, właściwy moment na cięcie najlepiej jest wybrać na podstawie obserwacji. Roślina daje znać, że jest do tego gotowa, gdy pojawiają się młode pędy, a środek kępy zaczyna nabierać intensywniejszych barw. W zależności od odmiany będą to odcienie koloru zielonego, różowego lub czerwonego.
Jak przycinać trawy ozdobne?
Zazwyczaj przycinać je należy nie więcej niż 10 centymetrów nad ziemią. Ważne jest, by nie uszkodzić pojawiających się świeżych pędów! W przypadku okazów starszych i bardziej rozrośniętych cięcie można wykonać wyżej - około 20 centymetrów nad powierzchnią. Warto zaopatrzyć się w ostre nożyce ogrodnicze, sekator oraz sznurek, dzięki któremu będziemy w stanie zebrać suche źdźbła w snopek i równo przyciąć. Jeśli nasze trawy są już naprawdę wysokie i rozłożyste, dobrze jest przeprowadzić przycinanie w dwie osoby.
Jakie trawy przycinać na wiosnę?
Do najpopularniejszych gatunków, które pojawiają się w naszych ogrodach, zaliczają się rośliny, które przycinać należy każdego roku. Wśród traw ozdobnych największym uznaniem cieszą się: miskanty, trawa pampasowa, rozplenica japońska, trzęślica, trzcinnik, proso rózgowate, imperata cylindryczna, ostnice, sesleria lśniąca, molinia oraz hakonechloa.
Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami oraz charakterystyką ozdobnych traw, które mamy w swoim ogrodzie. Część z nich wykazuje niewielką odporność na niskie temperatury, więc ich cięcie należy zaplanować w ostatniej kolejności, by nie odbierać im zabezpieczenia przed przymrozkami. Do tego grona zaliczają się np. rozplenice i ostnice.
Nie wszystkie rośliny potrzebują cięcia!
Każdy ogrodnik wie, że do roślin nie można podchodzić w sposób hurtowy, a każdy gatunek czy odmiana posiada swoje cechy charakterystyczne, widoczne również w uprawie. Zazwyczaj trawy niskie, zimozielone oraz zachowujące barwy kłosów nawet zimą, nie potrzebują cięcia. Zaliczają się do nich: kostrzewa sina, kostrzewa niedźwiedzia, turzyce oraz kosmatki.
Jeśli wczesną wiosną nadal utrzymują swoje barwy i dobrą kondycję, przyciąć należy jedynie suche końcówki, a całą roślinę "wyczesać", czyli usunąć ewentualne zabrudzenia.