Reklama

Kiedy siać trawę? Nie przegap terminu, a będzie jak zielony dywanik

Piękny i zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Nie musimy kupować gotowej trawy w rolkach, aby cieszyć się piękną zielenią wokół naszego domu. Z powodzeniem sami możemy przystąpić do prac ogrodowych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Podpowiadamy, kiedy najlepiej siać trawę i jak przygotować podłoże do wysiewu.

Zanim rozsypiemy nasionka w naszym ogrodzie, musimy odpowiednio przygotować podłoże do wysiewu oraz wybrać odpowiednią mieszankę. Jeśli np. nasz ogród jest bardzo nasłoneczniony, nie każda odmiana trawy będzie odpowiednia, a jej późniejsza pielęgnacja będzie utrudniona.

Nasiona traw mają różną wytrzymałość, różnią się m.in. szybkością kiełkowania, preferowanymi warunkami glebowymi czy odpornością na niekorzystne warunki. Warto sprawdzić, który gatunek będzie odpowiedni w naszym ogrodzie, aby nasza praca nie poszła na marne.

Kiedy najlepiej siać trawę? Warto znać odpowiedni termin

W zasadzie każdy termin wysiewu trawy podczas sezonu wegetacyjnego będzie odpowiedni. Zaletą wiosennego czasu jest odpowiednia wilgotność gleby. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, już w wakacje będziemy mogli się cieszyć zieloną trawą.

Reklama

Latem będziemy musieli pamiętać o regularnym podlewaniu (nawet trzy razy dziennie), co może być dość uciążliwe oraz kosztowne.

Zobacz również: Oprysk iglaków i drzew owocowych olejem parafinowym. Pierwszy termin już w lutym

Wielu ogrodników uważa, że najlepsze miesiące do siewu to wrzesień oraz październik, kiedy temperatury są umiarkowane a podłoże dostatecznie wilgotne.

Dlatego do założenia nowego trawnika polecane są dwa terminy:

  • od połowy kwietnia do końca maja),
  • od sierpnia do września).

Jeśli decydujemy się na posianie trawy wiosną musimy poczekać, aż pogoda się unormuje i noce nie będą zimne. Trzeba pamiętać, że nasiona trawy rosną dopiero w temperaturze od 6 do 8 stopni Celsjusza.

Zobacz również: Podziękujesz za ten trik. Mieszanka za 5 zł poskromi „zielonego intruza” w ogrodzie

Jak zasiać trawę? Pamiętaj o kilku zasadach

Aby cieszyć się bujnym i zielonym trawnikiem, musimy wybrać odpowiedni dzień na wysianie nasion. Zaszkodzić im mogą przymrozki oraz intensywne opady, zatem zanim przystąpimy do wysiewu trzeba sprawdzić prognozę pogody. Warto też poczekać na bezwietrzny dzień, aby nie tracić nasion.

Nasiona umieszczamy na głębokości 0,5 do 1 cm. Pamiętajmy, że na na 100 m kw. Trzeba przeznaczyć od 3 do 5 kilogramów nasion. Pierwsze "zielone niteczki" zauważymy już po tygodniu.

Zanim posiejesz trawę, przygotuj dobrze ogród

Jak przygotować glebę na wysiew trawy? Zanim przystąpimy do wysiewu, z podłoża należy usunąć chwasty, kamienie, przekopać ziemię i wymieszać ją z nawozem organicznym. 

Optymalne pH dla trawy wynosi 5,5-6,5. Dlatego jeśli w naszym ogrodzie jest kwaśna gleba, zaleca się wapnowanie. Natomiast gleby ciężkie trzeba dodatkowo rozluźnić, np. przez wymieszanie z piaskiem i kompostem.

Zobacz również: Zrób to w ogrodzie, zanim przyjdzie kwiecień. To ostatni moment

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama