Darmowe wakacje nad polskim morzem. Hel stawia jeden ekologiczny warunek
Fundacja Bałtyk 2.0 po raz kolejny organizuje nietypową formę letniego wypoczynku – za wolontariat przy sprzątaniu plaż można spędzić cztery dni na Helu całkowicie za darmo. W zamian wystarczy poświęcić kilka godzin dziennie na pomoc w ochronie wybrzeża.

Zamiast opłaty - praca na rzecz natury
Wolontariusze biorący udział w letniej akcji Fundacji Bałtyk 2.0 codziennie przez około sześć godzin zbierają śmieci z plaż, linii brzegowej, a czasem nawet z wody. Wszystko po to, by ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku i chronić morskie ekosystemy. Za swoją pracę otrzymują coś cenniejszego niż pieniądze - darmowy pobyt nad morzem i udział w wyjątkowej inicjatywie proekologicznej.
Wolontariat może być też okazją do spędzenia czasu w gronie osób o podobnej wrażliwości na przyrodę, a także doświadczania nadmorskich atrakcji z nieco innej perspektywy.

Co oferuje organizator?
Fundacja zapewnia pełne wsparcie logistyczne: wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie w dwuosobowych namiotach, ubezpieczenie NNW, prowiant oraz zestaw odzieży roboczej. Nie brakuje też atrakcji dodatkowych - uczestnicy mogą liczyć m.in. na kino plenerowe, jogę na plaży czy rejsy widokowe po morzu.
Cała akcja trwa od 2 lipca do 30 sierpnia, a każdy turnus obejmuje cztery dni pobytu. Rekrutacja już ruszyła i potrwa do 22 czerwca - zgłaszać mogą się osoby powyżej 16. roku życia.
Sprzątanie potrzebne od zaraz
Problem zaśmiecania polskich plaż nie jest nowy. Z raportu Komisji Helsińskiej "Stan Morza Bałtyckiego" wynika, że na każdych 100 metrach wybrzeża znajduje się średnio od 50 do nawet 300 śmieci, z czego aż 70 proc. stanowi plastik. Niestety, mimo rosnącej świadomości, skala problemu nadal jest duża.
Czytaj też: Dokąd jeżdżą na wakacje polscy seniorzy? "Wzrost zainteresowania egzotycznymi kierunkami"
W 2021 roku dwóch aktywistów, Jakub i Dawid, samodzielnie zebrali z helskich plaż 900 kilogramów odpadów. Ich inicjatywa spotkała się jednak z obojętnością lokalnych władz, które odmówiły odbioru śmieci ze względu na kwestie formalne i koszty. Ostatecznie worki z odpadami zabrał Urząd Morski w Gdyni.
Jeśli więc szukasz pomysłu na nietypowy urlop, który pozwoli ci realnie pomóc planecie, to może być idealna propozycja. Sprzątając plaże Helu, nie tylko zadbasz o środowisko, ale zyskasz też możliwość darmowego pobytu nad Bałtykiem i poznania ludzi, którym los natury nie jest obojętny.
Czytaj też: Stewardesy zawsze to robią, gdy wsiadamy do samolotu. Pozornie zwyczajny gest jest środkiem ostrożności