Reklama

Kiedy skosić trawę przed zimą? Jeśli przegapisz ten termin, skutki będą opłakane

Wkrótce nadejdzie moment jesiennych prac w ogrodzie, które mają na celu przygotowanie roślin do zbliżającej się zimy. Każdy doświadczony ogrodnik wie, że w tym czasie nie można również zapomnieć o trawniku - odpowiednio wypielęgnowany będzie cieszyć oko w kolejnym roku. Kiedy należy wykonać ostatnie, jesienne koszenie? Termin jest kluczowy.

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Na to jak będzie prezentował się wiosną i latem, duży wpływ mają jesienne zabiegi - odpowiednio wykonane zabezpieczą go przed uszkodzeniami powodowanymi przez mróz i śnieg. Pielęgnacja trawnika jest więc jesienią konieczna. W przeciwnym razie wygląd całego ogrodu - mimo pięknych roślin ozdobnych, będzie pozostawiał wiele do życzenia. Najważniejsze jest przycięcie trawy na odpowiednią wysokość, z zachowaniem właściwego terminu - nie można zrobić tego zbyt późno, ani za wcześnie. Kiedy i jak wykonać ostatnie koszenie?

Reklama

Zobacz też: Kiedy siać trawę na jesień i czy taki trawnik przetrwa zimę?

Kiedy należy ostatni raz skosić trawnik przed zimą?

Wiele osób nie przykłada większej uwagi do terminu koszenia trawy jesienią, a tymczasem jest on kluczowy, aby murawa nie straciła dobrej kondycji. Jeśli przycinanie wykonamy za wcześnie, czynność tę trzeba będzie raz jeszcze powtórzyć przed nadejściem przymrozków.  

Z kolei zbyt późne koszenie spowoduje, że źdźbła staną się mniej odporne na niskie temperatury i zaczną przemarzać. Jaki jest więc idealny termin na szkodzenie trawnika jesienią? Przy sprzyjających warunkach pogodowych warto poczekać z tym nawet do początku listopada. Przyjmuje się jednak, że optymalną datą jest połowa października.

Czytaj także: Pielęgnacja trawnika po zimie

Jak kosić trawę jesienią? O tym musisz pamiętać

Oprócz zachowania odpowiedniego terminu, podczas jesiennego koszenia trawy trzeba też zwrócić uwagę na to, aby:

  • przyciąć ją na odpowiednią wysokość - zaleca się skrócenie na około 4 cm wysokości. Zbyt niskie jej przycięcie może spowodować, że korzenie zaczną przemarzać, co skutkować będzie fatalnym wyglądem na wiosnę,
  • skoszonej trawy nie zostawiać na trawniku - konieczne będzie użycie kosiarki z koszem lub jej zgrabienie,
  • na koniec obficie podlać trawnik, co zabezpieczy go przed suszą.

Dlaczego koszenie trawy na jesień jest konieczne?

Należy też pamiętać, że koszenie trawnika przed zimą jest koniecznie - jeśli pominiemy ten zabieg, zalegający na murawie śnieg doprowadzi do rozwoju pleśni, co również negatywnie odbije się na jej wyglądzie. 

Przeczytaj też: Nigdy tego nie rób po deszczu. Narażasz się na niebezpieczeństwo

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koszenie trawnika. koszenie trawników

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy