Kilka roślin, które nie potrzebują światła

Rośliny doniczkowe to piękny element wystroju domu, który ożywia wnętrza i nadaje im ciepłego klimatu. Jednak nie każdy może zapewnić roślinom dobre warunki, w tym dostateczny dostęp do światła. W takiej sytuacji wcale nie trzeba rezygnować z kwiatów w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Istnieje bowiem wiele gatunków roślin, które świetnie sobie radzą nawet w najciemniejszym kącie pokoju. Można również postawić je w korytarzu lub w łazience bez okna, a i tak będą dobrze się rozwijać. Wśród nich można znaleźć niezwykle dekoracyjne, np. kalateę, monsterę czy bromelię. Które jeszcze rośliny lubią cień i nadają się do pomieszczeń ze słabym oświetleniem?

Kalatea
Kalatea©123RF/PICSEL
Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Kalatea

Jedną z roślin, które nie wymagają pełnego światła, jest kalatea. W warunkach naturalnych rośnie bowiem w cieniu drzew lasów tropikalnych. Jest to wiecznie zielona bylina, która ma piękne, wielokolorowe liście o unikalnych wzorach. Nadmiar światła może sprawić, że efektowne umaszczenie kalatei może zanikać, dlatego lepiej ustawić ją na ciemniejszym stanowisku. Kalatea jest jednak dość wymagająca, m.in. potrzebuje stałej wilgoci w glebie. Należy obficie ją podlewać dwa razy w tygodniu i spryskiwać jej liście wodą. Aby kalatea dobrze się rozwija, temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni.

Bromelia

Bromelia
©123RF/PICSEL

Niezwykle dekoracyjna bromelia to tropikalna roślina z rodziny ananasowatych. Jej ostro zakończone liście tworzą wysoki pióropusz. Mogą przybierać różne barwy, m.in. jasnozielony, żółty, różowy, fioletowy czy nakrapiany. Bromelia nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce – może wtedy się przegrzewać. Warto jednak postawić ją w miejscu z rozproszonym światłem, np. blisko okna. Latem najlepiej przestawić ją do półcienia. Bromelia lubi też dużą wilgotność, dlatego należy ją regularnie podlewać. Najlepsze temperatura do jej uprawy to 22-24 stopnie, więc dobrze sobie radzi w naszych warunkach klimatycznych.

Maranta

Maranta
©123RF/PICSEL

Jest to wiecznie zielona roślina, ma piękne liście z ozdobnymi wzorami. Dobrze rozwija się w miejscach półcienistych - nadmiar światła sprawia, że jej liście zwijają się i blakną. Maranta lubi też ciepłe i wilgotne powietrze, jak również wilgotne podłoże. Należy obficie ją podlewać, a w lecie dodatkowo zraszać wodą. Maranty są wrażliwe na zimno, więc temperatura powinna wynosić 20-24 stopni i nie spadać poniżej 16 stopni.

Monstera dziurawa

Piękną ozdobą nowoczesnych mieszkań często jest monstera. To rodzaj roślin z krajów tropikalnych, do których należy ok. 40 różnych gatunków. Najpopularniejszą z nich jest monstera dziurawa o wielkich, powcinanych liściach z dziurami. Ten gatunek nie lubi mocnego słońca, dlatego może stać w półcieniu. Im starszy okaz, tym bardziej toleruje znaczne zacienienie. Monstera dobrze rośnie w temperaturze 18-22 stopni, a w ziemie powyżej 13 stopni. Preferuje umiarkowaną wilgotność, więc najlepiej podlewać ją raz w tygodniu.

Sansewieria cylindryczna

Jedną z najbardziej wytrzymałych roślin jest sansewieria cylindryczna, która pochodzi z Afryki. Wytwarza długie, walcowate liście tworzące rozetę. Roślina ta bardzo dobrze znosi niekorzystne warunki, w tym brak światła, suche powietrze, klimatyzację czy nieregularne podlewanie. Doskonale więc sprawdzi się w ciemnym pomieszczeniu, np. w korytarzu lub salach ze sztucznym oświetleniem. Jej cylindryczne liście magazynują wodę, więc sansewieria może wytrzymać bez podlewania nawet dwa miesiące. Gdy na liściach sansewiery pojawiają się bruzdy lub marszczenia, to znak, by ją podlać.

Filodendron cordatum

Filodendron
©123RF/PICSEL

Do pomieszczeń słabo oświetlonych łatwo adaptuje się także filodendron cordatum. Charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi w kształcie serca. Stają się one grubsze, gdy właśnie roślina stoi w zacienionym miejscu. Ziemia, w której rośnie filodendron, powinna być wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej, gdy lekko wyschnie, gdy kolejny raz podlejemy roślinę.

Dracena

Jest to roślina pochodząca z Madagaskaru, która charakteryzuje się pióropuszem wąskich, ostro zakończonych liści. W naturalnych warunkach może osiągać wysokość nawet do pięciu metrów, w doniczce zaś maksymalnie 2,5 metra. Dracena jest bardzo łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań. Nie potrzebuje dużo światła, w cieniu po prostu rośnie trochę wolniej, ale jest wtedy bardziej zielona. Jest to idealny egzemplarz do ciemnego pokoju lub łazienki. Najlepiej rozwija się w temperaturze 20-25 stopni, lubi ziemię uniwersalną i przepuszczalną. Dracena lubi dużo wody, dlatego należy regularnie ją podlewać – w lecie co drugi dzień, w zimie poniżej 20 stopni raz w tygodniu, a powyżej 20 stopni dwa razy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas