Kleszcze w ogrodzie: Jak się ich pozbyć?

W okresie letnim jednym z zagrożeń są kleszcze – pajęczaki, które przenoszą groźne choroby. Borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych wiążą się często z poważnymi powikłaniami przyczyniającymi się do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Kleszcze atakują zazwyczaj w lasach, na łąkach czy w roślinnych gąszczach, ale mogą też dostawać się do miast czy prywatnych ogrodów. Ich liczebność stale wzrasta, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić i jak się ich pozbyć. Oto najlepsze sposoby na to, jak zwalczyć kleszcze w ogrodzie.

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w ogrodach
Kleszcze coraz częściej pojawiają się w ogrodach123RF/PICSEL

Kleszcze w ogrodzie: Skąd się biorą? Jak atakują?

Kleszcze to rząd pajęczaków, pasożytujących na ssakach i żywiących się krwią swoich ofiar. Najczęściej występują na terenach wilgotnych, w lasach, roślinnych gąszczach i wysokich trawach. Niestety wraz ze zmianami klimatu i ociepleniem ich liczebność nieustannie wzrasta. Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że spotkamy je podczas wycieczki czy spaceru na łono natury, ale także w parku czy we własnym ogrodzie. Roznosimy je my, a także zwierzęta, np. koty, psy, małe gryzonie czy gady.

Kleszcze wędrują po źdźbłach traw lub gałęziach krzewów i czekają na swoją ofiarę. Mogą żyć bez pożywienia nawet przez dwa lata, a w tym czasie szybko się rozmnożyć. Przyczepiają się do skóry, ubrania czy futra i potrafią żerować na ofierze przez kilkanaście dni, po czym samoistnie odpadają. Mogą być groźne dla zdrowia, gdyż przenoszą poważne choroby, np. boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem chorób.

Jak sprawdzić, czy kleszcze są w ogrodzie?

Kleszcze przyczepiają się do skóry i ubrań
Kleszcze przyczepiają się do skóry i ubrań123RF/PICSEL

Na występowanie kleszczy najbardziej narażone są ogrody położone blisko lasów, ale też takie, w których znajduje się gęsta roślinność, wilgotne rabaty porośnięte paprociami i krzewami oraz bujne trawniki. Jeśli nie mamy pewności, czy w naszym ogrodzie występują kleszcze, warto wiedzieć, jak się o tym przekonać. W tym celu należy przygotować jasną (najlepiej białą) koszulkę typu t-shirt oraz dwa kije.

Koszulkę trzeba najpierw przepocić, by przyciągnęła kleszcze. Następnie należy ją naciągnąć na kije, tworząc z niej siatkę na kleszcze. Rozpościeramy koszulkę poziomo i przeciągamy nią miedzy gęstymi zaroślami, krzewami, koło traw i paproci. Robimy to powoli, aby kleszcze zdążyły na niej opaść. Warto pamiętać, że kleszcze znajdują się zazwyczaj tuż nad ziemią do wysokości 100 cm, dlatego dobrze jest przesuwać koszulkę po dolnych partiach zarośli. Po obejściu całego ogrodu sprawdzamy, czy na koszulce znajdują się te groźne pajęczaki. Jeśli zauważymy choć jednego, to możemy mieć pewność, że kleszcze w ogrodzie są i należy się ich pozbyć.

Kleszcze w ogrodzie: Jak się ich pozbyć?

Nie stwarzaj w ogrodzie warunków dogodnych dla kleszczy
Nie stwarzaj w ogrodzie warunków dogodnych dla kleszczy123RF/PICSEL

Jeśli w naszym ogrodzie zadomowiły się kleszcze, należy podjąć jak najszybsze działania w celu ich zwalczenia. Przede wszystkim należy unikać tworzenia miejsc dogodnych do ich bytowania. Najlepiej nie sadzić krzewów zbyt gęsto oraz nie stwarzać preferowanych przez nie warunków, czyli wilgotnych i zacienionych zakątków. Należy też regularnie usuwać chwasty, zlikwidować zalegające pryzmy liści i ściółki oraz nisko kosić trawnik. Lepiej też zrezygnować z uprawy paproci ogrodowych, za którymi kleszcze wręcz przepadają.

Oprysk na kleszcze w ogrodzie

Gdy groźne pajęczaki występują dość licznie, warto zastosować oprysk na kleszcze w ogrodzie. W sklepach dostępnych jest wiele takich preparatów chemicznych, jednak ich stosowanie jest nieco ryzykowne. Takie opryski mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, a do tego zabijać pożyteczne owady i inne żyjątka, np. pszczoły, mrówki czy gąsienice. Dlatego najpierw warto sięgnąć po naturalne metody zwalczania kleszczy.

Naturalny oprysk na kleszcze w ogrodzie

Zrób oprysk na kleszcze z czeremchy
Zrób oprysk na kleszcze z czeremchy

Aby pozbyć się kleszczy, można samodzielnie przygotować przeznaczony do tego preparat. W tym celu można wykorzystać czeremchę, która odstrasza komary i pajęczaki żywiące się krwią. Aby wykonać oprysk, należy posiekać gałązki czeremchy, włożyć do dużego garnka, zalać wodą i zagotować. Gdy wywar zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez 30 minut. Po tym czasie odstawiamy wywar do ostygnięcia, a później przelewamy go do konewki lub opryskiwacza. Tak przygotowanym wywarem spryskujemy rośliny oraz trawnik w ogrodzie.

Oprysk z powojnika na kleszcze

Rośliną, której zapachu kleszcze nie znoszą, jest też powojnik. Można więc przygotować z niego odwar, aby pozbyć się tych pajęczaków. Świeże kwiaty powojnika należy zalać gorącą wodą w proporcjach 1:1 i odstawić na 2-3 godziny. Gdy minie ten czas, przelewamy odwar do opryskiwacza lub konewki i podlewamy nim rośliny.

Rośliny, które odstraszają kleszcze

W ogrodzie warto też sadzić rośliny, które odstraszają kleszcze. Pajęczaki nie znoszą ich zapachu, więc nie będą pojawiały się w ogrodzie. Do takich roślin należą: kocimiętka, wrotycz (odstraszają też komary), tatarak, lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski, złocień dalmatyński czy też cebula i chrzan.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas