Reklama

Reklama

Kobieta w pracy

Choć kobiety są równie pewne siebie i przekonane o swoich umiejętnościach, jak mężczyźni, ich oczekiwania związane z karierą zawodową i zarobkami są mniejsze.

Porównując oczekiwania ponad 23 tys. kanadyjskich studentek i studentów naukowcy doszli do wniosku, że kobiety spodziewają się na początku swojej drogi zawodowej o 14 proc. niższego wynagrodzenia niż mężczyźni, a po pięciu latach pracy - o 18 proc. niższego. Pierwszego awansu w pracy panie spodziewały się z kolei średnio dwa miesiące później niż mężczyźni.

Kobiety się na to zgadzają

Prof. Sean Lyons z Uniwersytetu Guelph zauważa, że kobiety rozpoczynają pracę z przeświadczeniem o powszechnych różnicach w zarobkach pomiędzy płciami i dlatego są mniej agresywne podczas negocjowania pensji i podwyżek oraz akceptują oferty z gorszym wynagrodzeniem, co tylko pogłębia istniejące różnice.

Reklama

Według danych Canadian Labour Force Survey z 2008 roku kobiety z dyplomem uniwersyteckim zarabiały jedynie 68 proc. pensji mężczyzny z podobnym wykształceniem.

Prof. Lyons zauważa jednocześnie, że oczekiwania młodych mężczyzn były często bardzo wygórowane, co może oznaczać, że kobiety mają po prostu bardziej realistyczne podejście.

Różne priorytety

Największe zróżnicowanie zaobserwowano wśród osób zamierzających rozpocząć karierę w branżach zdominowanych przez mężczyzn, jak np. inżynieria, a najmniejsze w przypadku dziedzin zdominowanych przez kobiety.

Czynnikiem mającym wpływ na oczekiwania mogą być - według naukowców - różnice dotyczące priorytetów. Z ankiet wynika, że kobietom zależy na utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz na robieniu rzeczy pożytecznych dla społeczeństwa, podczas gdy mężczyźni koncentrują się na wysokości zarobków i gromadzeniu środków finansowych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: oczekiwanie | pracy | kobieta | zarobki | finanse

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje