Koleus Blumego – wyjątkowy kwiat z obrazu Vincenta Van Gogha

To wciąż dość mało doceniana roślina, zwana potocznie pokrzywką brazylijską. Choć nazwa mogłaby na to wskazywać, w rzeczywistości koleus nie ma nic wspólnego z terenami Brazylii. O urodzie rośliny, a konkretnie jej oryginalnych liści, można pisać w nieskończoność. Stale pojawiają się nowe odmiany, które zachwycają niezwykłymi kompozycjami barw. Jeśli zastanawiasz się nad uprawą koleusa, przeczytaj, które kroki pielęgnacyjne są niezbędne do długiego cieszenia się pięknem tego wyjątkowego okazu.

Koleus potoczne nazywany jest pokrzywką brazylijską
Koleus potoczne nazywany jest pokrzywką brazylijską123RF/PICSEL

Co wyróżnia koleusa?

Naturalnie rośnie w klimacie tropikalnej i subtropikalnej części Afryki, Australii oraz Azji. Występuje jako bylina lub półkrzew, osiągając maksymalną wysokość od 30 do 80 cm. Tworzy charakterystycznie rozkrzewione i obficie ulistnione kępy. Swoją nazwą upamiętnia holenderskiego botanika, Karla Ludwiga Blumego, który prowadził badania w środowisku naturalnym koleusów.

Koleus kształtem liści przypomina polską pokrzywę, choć należy do innej rodziny botanicznej - tzw. jasnotowatych. Jego bajeczny wygląd zachwycił nawet Vincenta Van Gogha, który umieścił go na jednym ze swoich obrazów. Swą rosnącą popularność zawdzięcza dekoracyjnym liściom o ciekawym kształcie, interesującej fakturze oraz zróżnicowanej kolorystyce. Roślina może być jedno- lub wielobarwna. Najczęściej spotkamy ją w odcieniach zieleni, żółci, różu lub czerwieni.

Współcześnie można hodować koleusa zarówno w donicach, jak i skrzynkach oraz sadząc bezpośrednio do gruntu. Za najbardziej atrakcyjne okazy uważa się odmiany pstrolistne, m.in. zielono-żółto-karminowe, różowo-zielone lub brunatno-czerwone.

Jak uprawiać koleusa?

Koleus to wdzięczna ozdoba balkonu, tarasu i ogrodu
Koleus to wdzięczna ozdoba balkonu, tarasu i ogrodu123RF/PICSEL

Stanowisko

W polskim klimacie koleus traktowany jest jako roślina jednoroczna. Jej dekoracyjne ulistnienie możemy obserwować od wczesnej wiosny aż do jesieni. W temperaturze poniżej 7 st. C zaczyna zrzucać liście, a po spadku do 0 st. C całkowicie zamiera. Najlepiej rozwija się w miejscach półcienistych, ale urośnie także na stanowiskach nasłonecznionych. Jeśli zdecydujemy się umieścić koleusa na balkonie lub tarasie, warto wybrać do tego zakamarek osłonięty od wiatru. Silny wiatr oraz pora deszczowa mogą uszkodzić delikatne liście rośliny.

Gleba

To dość łatwa w uprawie i mająca niewielkie wymagania glebowe roślina. Odpowiednim podłożem będzie substrat torfowy, który ma odczyn 5,8-6,0.  Wymaga stale wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Koleus Blumego sprawdzi się w uprawie hydroponicznej, która polega na zastąpieniu ziemi chemicznie obojętnym materiałem mineralnym.

Podlewanie i nawożenie

Koleus wymaga regularnego i umiarkowanego podlewania. Jest to szczególnie istotne dla kwiatów uprawianych w doniczkach lub skrzynkach. Wykonując ten krok pielęgnacyjny, dobrze jest unikać zalewania rośliny. Na zbyt długi brak wody reaguje wzmożonym więdnięciem. Po przesuszeniu możemy ją zregenerować, ale najczęściej będzie się to wiązało z utratą pięknego wyglądu. Jeśli chodzi o nawożenie, zaleca się stosowanie nawozów dla roślin o ozdobnych liściach.

Zimowanie

Warto zrezygnować z przesadzania rośliny, a zamiast tego, co roku odmładzać koleusa z sadzonek. Przez zimę roślina traci ładny wygląd, dlatego jesienią dobrze jest przesadzić z ogrodu do doniczki najbardziej okazałe rośliny mateczne. Za przesadzanie warto zabrać się dość wcześnie, zanim temperatury zaczną gwałtownie spadać. Do zimowania koleusa najlepiej sprawdzą się pomieszczenia o temperaturze maksymalnej 14-16 st. C. Cały proces nie uda się w ciepłych i suchych mieszkaniach. Takie warunki spowodują utratę liści oraz narażenie na ataki szkodników.

Rozmnażanie koleusa

Dwoma najczęściej stosowanymi sposobami rozmnażania koleusa są: wysiew nasion lub korzystanie z sadzonek pędowych, pobranych z przezimowanych roślin matecznych. Wysiewu dokonujemy w połowie lutego. Za sadzonki najlepiej zabrać się po połowie marca, kiedy spada ryzyko niskich temperatur oraz polepsza się dostęp do naturalnego światła. Siewkom oraz sadzonkom należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza i dość wysoką temperaturę - w dzień 22 st. C, a w nocy 18 st. C. Po ok. 6-7 tygodniach uprawy rośliny osiągną wysokość 10-12 cm. To dobra pora na ucięcie wierzchołków pędów. Taki zabieg spowoduje ładne rozkrzewienie. Do ogrodu lub na taras przesadzamy roślinę w drugiej połowie maja.

Roślinne kompozycje

Koleus sprawdzi się jako ozdoba ogrodowych rabatek
Koleus sprawdzi się jako ozdoba ogrodowych rabatek123RF/PICSEL

Koleus Blumego to gatunek, który szczególnie dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami o jednolicie zielonych liściach oraz ozdobnych kwiatach. Interesujące zestawienia osiągniemy w obrębie samego gatunku, łącząc ze sobą kontrastową kolorystykę. W ogrodzie koleus sprawdzi się na rabatach oraz przy obrzeżach ścieżek i alejek. Balkony i tarasy ozdobi w ramach kolorowych kwietników.

Maja Popielarska radzi, jakie rośliny sadzić jesieniąNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas