Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Ta kompozycja sprawdzi się na twoim balkonie
Wrzosy to krzewy ozdobne, których termin sadzenia przypada w jesiennych miesiącach. Pielęgnacja wrzosów w doniczkach nie jest trudna, rośliny wymagają jednak systematycznego nawadniania. Obok tych roślin warto posadzić żurawki lub marcinki, w celu urozmaicenia kwiatowej kompozycji. Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Jak je sadzić i o nie dbać? Wyjaśniamy.
Jak sadzić wrzosy w doniczce?
Wrzosy są niewielkimi krzewami, które zaczynają kwitnąć we wrześniu, a kończą nawet w połowie listopada. Są to rośliny dość odporne na przymrozki i niską temperaturę. Można jest spotkać w wielu wariantach kolorystycznych: czerwonym, fioletowym, różowym, pomarańczowym i białym.
Doniczkowe wrzosy wymagają odpływu, który pomoże im prawidłowo się rozwijać. Dzięki temu system korzeniowy nie ulegnie zgniciu, a jesienne wrzosy będą w świetnej kondycji. Oprócz tego bardzo ważna jest warstwa drenażowa, którą umieszcza się na spodzie doniczki (żwirek lub keramzyt). Rośliny te preferują glebę o pH 3,5-4,5, a także dość częste podlewanie, szczególnie zaraz po posadzeniu. Ziemię warto wymieszać z piaskiem, dzięki czemu będzie ona bardziej przepuszczalna.
Jak dbać o wrzosy w doniczce?
Wrzosy w doniczce zaraz po posadzeniu mają tendencję do usychania, gdyż ich bryła korzeniowa ma problem z pobieraniem wody. Pamiętaj o tym, aby na bieżąco monitorować nawilżenie gleby, ale też nie doprowadzić do przelania okazów. Bowiem wrzosy są podatne na choroby grzybowe, których częstym objawem jest żółknięcie pędów. Z czasem stają się one brązowe, by w konsekwencji całkowicie wyschnąć i obumrzeć. Po pierwszych przymrozkach trzeba rośliny odpowiednio zabezpieczyć, by nie zniszczył ich mróz. Podlej je wtedy obficie wodą i okryj agrowłókniną lub gałązkami jedliny.
Co posadzić obok wrzosów?
By wrzosy pięknie się prezentowały, warto posadzić obok nich inne gatunki roślin. Co warto wybrać? Oto kilka propozycji:
Żurawki - rośliny te nadają się do sadzenia w skrzynkach, mogą być one sadzone pojedynczo lub w grupkach. Potrzebują one żyzną, próchniczą, a zarazem przepuszczalną glebę. Nie powinny stać w pełnym słońcu, podłoże powinno być stale wilgotne.
Marcinki - czyli inaczej astry bylinowe, to rośliny lubiące sporą dawkę słońca i żyzną glebę. Wymagają systematycznego podlewania i nadają się tworzenia jesiennych kompozycji, między innymi z wrzosami.
Srebrzyste kalocefalusy - to charakterystyczne rośliny, które pochodzą z terenów Australii. Kwitną do końca września i pokrywają je drobne, jasnożółte kwiatostany. Kalocefalus wymaga słonecznego stanowiska, a także przepuszczalnej i żyznej gleby. Nie powinien być podlewany zbyt często, a jego nawożenie jest zbędne.
Polecamy: