Kolonia nieproszonych gości wałęsa się po domu? Dwa składniki i problem z głowy
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Latem sen z powiek ogrodników spędzają mrówki, które nieproszone rządzą się w ogrodzie i niszczą uprawiane z pietyzmem owoce i warzywa. Równocześnie te owady mogą obrać sobie za cel nasz dom i bezkarnie korzystać ze zgromadzonych w domu zapasów. Jeśli chcemy ukrócić ich działanie, trzeba poznać, dlaczego mrówki wchodzą do domu. Później możemy wziąć się za walkę z nimi.
Dlaczego mrówki wchodzą do domu? To bardzo proste
Jeśli szukamy odpowiedzi, dlaczego mrówki wchodzą do domu, to spieszymy z pomocą. Otóż owady szukają sobie dogodnego miejsca, w którym mogą założyć gniazdo i żyć w nim nieniepokojone. Pracowite mrówki chcą stworzyć idealne warunki do tego, aby mogły się rozmnażać i budować swoją gigantyczną kolonię.
Oczywiście, może zdarzyć się i tak, że mrówki wchodzą do domu, ponieważ szukają w nim tylko pożywienia, a stałe lokum mają poza naszymi czterema ścianami.
Utarło się przekonanie, że do naszego domu wchodzą faraonki, ale gatunków tych "pożytecznych" owadów, które zakłócają nasz mir domowy, może być więcej. Nieproszone mogą się również okazać gmachówki, hurtnice oraz amazonki.
Mrówki w domu? Którędy dostają się do domu?
Chyba nie ma skutecznego zabezpieczenia, które jest dla mrówek nie do sforsowania. Otwarte drzwi i okna to tylko zachęta dla owadów. Mrówki mogą wejść do domu poprzez szczeliny, dziury, rury, a nawet kanały wentylacyjne.
Jak pozbyć się mrówek?
Próby pokonania mrówek należy rozpocząć od zlokalizowania gniazda i ustalenia trasy wędrówek owadów. Dopiero wtedy możemy wziąć się do roboty.
Jeśli mrówki plądrują naszą spiżarnię w kuchni, to lepiej posłużyć się początkowo domowymi metodami. Pierwsze, co trzeba zrobić, to porządnie wysprzątać mieszkanie tak, aby nie znajdowały się w nim resztki jedzenia, które dostępne będą dla mrówek.
Następnie trzeba zlokalizować trasę wędrówki mrówek. To dość istotne działanie, ponieważ owady oznaczają ją feromonami, które pozwalają im powrót do gniazda. Jak przerwać tę trasę? Wystarczy posłużyć się octem, który załatwi sprawę.
Czego jeszcze nie lubią mrówki? Intensywnego zapachu cytrusów. Dlatego z soku z cytryny i pomarańczy oraz ze skórek owoców można stworzyć bezpieczny środek odstraszający. Wystarczy składniki wymieszać z wodą i przelać do butelki ze spryskiwaczem.
Zlokalizowałeś gniazdo mrówek w pobliżu kuchni? Możesz je łatwo zniszczyć za pomocą mydła! Starte wiórki mydlane wymieszaj z wodą i przelej do spryskiwacza. Aplikuj na gniazdo tak długo, aż cała kolonia mrówek zginie.
Tych zapachów mrówki nienawidzą
Natura może być naszym sprzymierzeńcem w walce z mrówkami, o ile będziemy wiedzieć, jak z nią postępować. Jeśli zauważyliśmy, że mrówki wchodzą do naszego domu posłużmy się zapachami, których nienawidzą. Bazylia, goździki, czosnek, mięta, pieprz czarny i chilli to coś, czego nie lubią.
Metody ostatniej szansy
Jeśli mrówki wygrały z nami bitwę, to rezultaty całej wojny mogą wygrać środki chemiczne, które można kupić w sklepach ogrodniczych. W ostateczności niezbędna będzie pomoc specjalistów - to rozwiązanie będzie wymierne w wypadku, gdy mrówki wchodzą do domu wielorodzinnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli mrówki są u nas, to sąsiedzi też cierpią z powodu wizyty nieproszonych gości.