Komarzyca: Uprawa i pielęgnacja. Jakie odmiany wybrać?
Komarzyca to wdzięczna w uprawie roślina, która zyskała swoją nazwę dzięki temu, że świetnie odstrasza komary i inne insekty. Uprawia się ją także ze względu na walory estetyczne – pędy komarzycy pięknie zwisają z podwieszanych doniczek, a jej liście mienią się różnobarwnymi kolorami. Komarnica, bo tak też inaczej określa się tę roślinę, nie ma specjalnych wymagań co do uprawy. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, by dobrze rosła i szybko się rozkrzewiała. Jak uprawiać i pielęgnować komarzycę? Jakie odmiany wybrać?
Komarzyca - roślina, która odstrasza komary
Komarzyca to popularna nazwa plektrantusa koleusowatego - rośliny z rodziny jasnotowatych. Często spotyka się też nazwy: komarnica i kadzidełko. Plektrantus pochodzi z tropikalnych obszarów Oceanii, Australii lub z Półwyspu Indyjskiego. Dopiero niedawno upowszechnił się w Europie, gdzie uprawiane są krzyżówki i specjalne kultywary tej rośliny. Komarzyca przyciąga wzrok swoim pokrojem i kolorem - ma lekko owłosione pędy, które najpierw podnoszą się, a potem zwisają, a także pojedyncze listki z zielonym środkiem i jaśniejszą obwódką. Po roztarciu liście wytwarzają zapach, który przypomina kamforę. Dzięki temu komarzyca odstrasza komary, ćmy i inne uciążliwe owady. Komarzyca to roślina jednoroczna, która nie jest odporna na mrozy. Zimować może jedynie przy dużej pomocy człowieka w ciepłym pomieszczeniu.
Najlepsze miejsca na uprawę komarzycy to balkon i taras. Dzięki temu roślina ochroni nas przed komarami i zapewni spokojny wypoczynek przed domem. Jej długie pędy będą dobrze prezentować się w koszach i wysoko zawieszonych donicach lub skrzyniach. Komarnicę bez problemu można również uprawiać jako roślinę doniczkową w mieszkaniach.
Komarzyca: Odmiany
Ze względu na to, że komarzyca cieszy się dużą popularnością, powstały jej ciekawe odmiany. Efektownie wygląda odmiana ‘Variegata’, która ma biało obrzeżone liście i bardzo długie, zwisające pędy osiągające nawet do 100 cm długości. Warto także postawić na komarzycę ‘Blue Spire’, wydającą piękne, intensywnie niebieskie kwiaty. Dobrze prezentuje się też odmiana ‘Green on Green’ o wzniesionych pędach i intensywnie limonkowych liściach. Z kolei komarzyca ‘Elf’ ma liście w dwóch odcieniach zielonego - jasnym i ciemnym, a odmiana ‘Green Mountein’ przybiera trzy intensywne barwy - biały, żółty i zielony. Pięknie wygląda również komarzyca ‘Nico", która ma okrągłe liście z nerwami i dolną stroną blaszki w kolorze purpurowym.
Komarzyca: Uprawa i wymagania
Przede wszystkim warto wiedzieć, że komarzyca jest bardzo prosta w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Może rosnąć na standardowym, próchniczym podłożu do kwiatów doniczkowych lub roślin balkonowych. Można jednak dołożyć do niego warstwę drenażu, gdyż komarzyca lubi przepuszczalną glebę. Gdzie najlepiej rośnie komarzyca? Stanowisko powinno być słonecznie lub półcieniste z rozproszonym światłem słonecznym.
Podczas sadzenia komarzycy warto dodać do podłoża nawóz wolnodziałający, który wystarcza na cały sezon. Inaczej trzeba będzie co dwa tygodnie podlewać komarzycę roztworem nawozu w płynie do roślin doniczkowych lub o zielonych liściach. Roślinę należy nawozić od wiosny do końca sierpnia. Komarzycę powinno się podlewać średnio co dwa dni, ale dość solidnie, tak by gleba była stale wilgotna, a woda dostała się do korzeni.
Komarzyca: Sadzonki
Jeśli udało się przezimować komarzycę, można ją rozmnożyć poprzez sadzonki. Wystarczy odciąć fragmenty zielonych pędów i włożyć je do wody lub od razu do ziemi. Rosnące pędy należy przycinać, by roślina szybko się rozkrzewiła, a wiosną można wysadzać komarzycę na balkony i tarasy.
Komarzyca: Kiedy sadzić?
Kiedy sadzić komarzycę? Na zewnątrz można to zrobić dopiero po ustąpieniu ostatnich przymrozków, czyli w połowie maja. Można sadzić ją bezpośrednio w ogrodzie lub w skrzynkach. Pojemniki powinny mieć otwory w dnie i warstwę drenażową, chroniącą przed zastojem wody. Jeśli sadzimy komarzyce w rzędzie, należy zachować między nimi odstęp co najmniej 20 cm.
Komarzyca: Zimowanie
Plektrantus jest rośliną tropikalną, dlatego ciężko znosi mrozy. Zazwyczaj więc komarzyca uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Jednak można spróbować przezimować. W tym celu należy przenieść komarzycę do pomieszczenia we wrześniu lub październiku. Przed zimowaniem dobrze jest mocno przyciąć roślinę. Odpowiednia temperatura do zimowania komarzycy to około 10-16 stopni Celsjusza. Doniczki z rośliną najlepiej ustawić w widnym pomieszczeniu, np. na klatce schodowej lub w piwnicy z oknem. Ogranicza się wtedy podlewanie komarzycy, jednak należy sprawdzać, czy ziemia nie jest za bardzo przesuszona. Niestety zimowanie komarzycy nie zawsze się udaje i roślina może nie wrócić do życia.
Dlaczego warto uprawiać komarzycę?
Komarzyca to nie tylko efektowna roślina wdzięczna w uprawie. Ten gatunek ma też bardzo praktyczne zastosowanie. Liście i pędy komarzycy wytwarzają charakterystyczny zapach przypominający kadzidełko czy kamforę. Ten aromat rewelacyjnie odstrasza różnego rodzaju owady, a w szczególności komary i ćmy. Komarzyca ma też właściwości korzystnie wpływające na zdrowie. Przygotowany z jej liści napar stosuje się do łagodzenia kataru i chorób zatok.