Konfitury i dżemy. Co warto wiedzieć?

Kilka słoików malinowej marmolady lub powideł to zapowiedź pysznego posiłku. Mogą być twoje!

Dobrze przygotowanym dżemem na pewno zaskoczymy gości i zrobimy im niemałą przyjemność
Dobrze przygotowanym dżemem na pewno zaskoczymy gości i zrobimy im niemałą przyjemność123RF/PICSEL

Wpadła gruszka... Tu nie może być przypadku! Na przetwory wybieraj owoce niepoobijane, bez plam i uszkodzeń. Do dżemów i konfitur dojrzałe, do syropów jędrne.

Twarde owoce, takie jak agrest, jarzębina, rajskie jabłuszka czy morele, należy przed włożeniem do syropu ponakłuwać lub obgotować w wodzie. Owoce łatwo rozpadające się, np. maliny, na chwilę zanurz w spirytusie. Dzięki temu nie stracą jędrności.

Bez cukru? Tak, to możliwe. Wystarczy dodać odrobinkę... soli! Do słodkich, dojrzałych owoców zamiast kilograma cukru dodaj szczyptę soli, najlepiej morskiej lub himalajskiej.

Ta metoda to janginizacja. Sól sprawia, że podczas bardzo powolnego gotowania (na niewielkim ogniu!) z owoców wydobywa się ich naturalny cukier. Puszczają sok, zachowują naturalny kolor i smak. Dzięki soli, przetwory delikatnie się żelują. Jednak metoda ta wymaga dużej dawki cierpliwości!

To ważne!

Przygotowując konfitury, pamiętaj o tym, by nie mieszać ich w trakcie gotowania. Owoce mogą wtedy ulec uszkodzeniu. Aby nie przywierały do dna garnka, delikatnie od czasu do czasu nim potrząsaj. Pod koniec gotowania możesz ostrożnie przemieszać je drewnianą łopatką o prostym zakończeniu.

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas