Koniec z robaczywymi śliwkami. Zerwij jedną roślinę i przygotuj domowy oprysk
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Skrzyp polny przez wielu ogrodników traktowany jest jak niechciany chwast, który nieproszony rozsiewa się w ogrodzie. Często uniemożliwia innym roślinom zdrowy wzrost, zabierając im światło czy składniki odżywcze. Specjaliści zaznaczają, że nie warto jednak spisywać rośliny na straty. Zebrany zapas wykorzystamy do przygotowania oprysku na śliwy zaatakowane przez insekty.
Spis treści:
Jak zrobić preparat ze skrzypu polnego?
Sadownicy od lat uprawiający śliwy polegają nie tylko na chemicznych środkach, ale także naturalnie przygotowanych preparatach. Jednym z nich jest oprysk na bazie skrzypu polnego. Roślina naturalnie występuje w obrębie pól i wilgotnych łąk, a także rozsiewa się w ogrodach, na skarpach oraz w pobliżu nasypów kolejowych. Jeśli zdecydujemy się zastosować taką miksturę na samodzielnie uprawianych śliwach, postarajmy się zbierać roślinę rosnącą z dala od często uczęszczanych dróg, chodników, fabryk czy innych zabudować miejskich.
W trakcie przygotowania preparatu należy trzymać się zasady, która mówi, że na każdy litr wody przypada 100 g zebranego skrzypu polnego. Cały wysiłek polega więc na zebraniu rośliny, umieszczeniu jej w wiadrze lub beczce i zalaniu wodą. Teraz wystarczy odstawić składniki na 24 godziny w ciemne miejsce. Po upływie wyznaczonego czasu przelewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem i przechodzimy do wykonania oprysku śliwek. Dla uzyskania najlepszych efektów doradza się powtarzanie czynności co 14 dni.
Działanie oprysku ze skrzypu na śliwki
Największym bogactwem skrzypu jest obecność krzemionki, a konkretniej kwasu krzemowego. To właśnie ta substancja odpowiada za szybszą eliminację robaków, insektów oraz innych intruzów atakujących rosnące w ogrodzie śliwki. Ma także działanie grzybobójcze i eliminujące pierwsze objawy groźnych chorób. Prócz działania wspierającego likwidowanie zagrożeń drzewek wydający dojrzałe śliwki, oprysk ze skrzypu to silna substancja odżywcza.
Właściwości odżywki na bazie skrzypu polnego
W jej składzie nie brakuje m.in. cynku, potasu, wapnia czy flawonoidów. Z połączenia takiej mieszanki uzyskujemy miksturę zwiększającą naturalną odporność śliwy na niekorzystne warunki, a także wspierającą jej zdrowy wzrost. Już przy pierwszych zbiorach zauważymy, że wpłynęła na polepszenie smaku oraz soczystości dorodnych owoców. Ogrodnicy podkreślają, że skrzyp warto włączyć także do pielęgnacji uszkodzonych części rośliny. W ten sposób uchronimy ją przed patogenami i nagłym stresem środowiskowym, wywołanym przez np.:
- nagłe wahania temperatury,
- gwałtowną zmianę pogody,
- długotrwałe i ulewne deszcze,
- męczącą suszę.
Sprawdź również: