Konto oszczędnościowe zamiast kieszonkowego

Regularnie wypłacając kieszonkowe, nauczysz dziecko mądrego zarządzania pieniędzmi. Sprawisz, że doceni ich wartość i zbuduje pozytywne nawyki finansowe. Czy dobrą alternatywą dla wrzucania drobnych do skarbonki jest założenie dziecku konta oszczędnościowego?

article cover
materiały promocyjne

Pozytywne nawyki w zakresie zarządzania własnymi finansami warto budować w dziecku jak najwcześniej. "Wyssane z mlekiem matki", w przyszłości okażą się bezcennym kapitałem i znacząco ułatwią start w dorosłość.

Kiedy zacząć wypłacać dziecku kieszonkowe?

Decyzja o rozpoczęciu wypłacania kieszonkowego może być prezentem na 7 lub 8 urodziny dziecka. Maluch w takim wieku wie już, czym są pieniądze. Ma także świadomość, że zgromadzone w portfelu mamy monety i banknoty są niezbędne do kupna wymarzonej zabawki, lizaka czy produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania obiadu. Taki wiek to doskonały moment, aby nauczyć dziecko zarządzania własnymi pieniędzmi, wytłumaczyć, na czym polega oszczędzanie i zmotywować do podejmowania przemyślanych decyzji.

Gotówka czy konto oszczędnościowe?

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu większość rodziców wypłacała swoim dzieciom kieszonkowe w gotówce. Wrzucane do małych portfelików monety szybko z nich uciekały, np. w pobliskim sklepie spożywczym czy cukierni. Dziś rodzice coraz częściej zamieniają gotówkę na elektroniczne pieniądze, zakładając swoim dzieciom bankowe konta oszczędnościowe. Dlaczego warto tak zrobić?

Wpłacając kieszonkowe na konto oszczędnościowe dziecka:

  • nauczysz malucha oszczędzać w nowoczesny sposób;
  • wyjaśnisz, jak działa bankowość elektroniczna, płatności bezgotówkowe i przelewy;
  • zminimalizujesz ryzyko szybkiego roztrwonienia pieniędzy, motywując dziecko do oszczędzania (ten argument jest szczególnie ważny w przypadku nastolatków);
  • sprawisz, że jego oszczędności będą na siebie pracować, unikając jednocześnie zgubnego wpływu inflacji.

Jeśli nie chcesz odbierać maluchowi przyjemności towarzyszącej spontanicznym wydatkom, możesz umówić się z nim, że połowę kwoty kieszonkowego dostanie w gotówce, podczas gdy druga trafi  na konto oszczędnościowe. Aby przekonać szkraba do takiego rozwiązania, zdecydujcie, na co przeznaczy oszczędności. Może być to np. wymarzona lalka, wizyta w parku rozrywki czy kinie. Mając motywację, dziecko będzie bardziej skłonne do oszczędzania.

Jak wybrać konto oszczędnościowe dla dziecka?

Aby konto oszczędnościowe okazało się realnym wsparciem w oszczędzaniu, warto dobrze przemyśleć jego wybór. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, zwróć szczególną uwagę na:

  • koszty założenia i prowadzenia konta - czynności te powinny być darmowe;
  • oprocentowanie - obecnie na skutek pandemii COVID-19 stopy procentowe istotnie spadły, a wraz z nim oprocentowanie kont oszczędnościowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że lepiej lokować pieniądze na rachunku oszczędnościowym z minimalnym oprocentowaniem niż w skarbonce lub na nieoprocentowanym ROR-ze;
  • koszty przelewów - nie wszyscy wiedzą, że wiele banków umożliwia wykonanie jednego darmowego przelewu z konta oszczędnościowego miesięcznie, obarczając kolejne opłatami na poziomie 10 - 12 zł. Jak nietrudno zgadnąć, takie koszty szybko zjedzą zyski. Aby konto oszczędnościowe okazało się realnym wsparciem, wybierz bank, który nie pobiera opłat za przelewy wychodzące;
  • szybki, prosty i wygodny sposób założenia konta - czas jest dziś równie cenny, co pieniądze. Jeśli cenisz swój, wybierz bank umożliwiający założeni konta oszczędnościowego szybko i wygodnie, najlepiej bez wychodzenia z domu.

Konto oszczędnościowe dla dziecka to dobra alternatywa dla skarbonki. Wpłacając na nie kieszonkowe dziecka, zmotywujesz malucha do oszczędzania, wyjaśnisz zasady działania bankowości internetowej i ochronisz pieniądze przed zgubnym wpływem inflacji. Jaka kwestia jest kluczowa, gdy musisz odpowiedzieć sobie na pytanie które konto oszczędnościowe dla dziecka? Ranking - sprawdzaj je regularnie, by wiedzieć jakie oferty proponują konkurencyjne banki!

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas