Kot biega jak szalony? To może być FRAP

Koty to wyjątkowo ekscentryczne i fascynujące zwierzęta, ale niektóre ich zachowania bywają czasem dla nas niezrozumiałe, a nawet niepokojące. Jednym z nich jest na pewno szaleńczy bieg po domu lub mieszkaniu, któremu towarzyszy często głośne miałczenie, a nawet krzyk. Jest się czym martwić?

Kot biega jak szalony? Sprawdź, co to oznacza!
Kot biega jak szalony? Sprawdź, co to oznacza!123RF/PICSEL

Dlaczego kot biega po domu jak szalony?

Bardzo często dotyka kotów niewychodzących, mających niewiele bodźców z zewnątrz.

FRAP: co to jest?

FRAP, czyli Frenetic Random Activity Periods to po prostu "nagłe okresy szaleńczej aktywności", które pozwalają kotom pozbyć się nadmiaru energii. FRAP-y zdarzają się najczęściej:

  • młodym kotom
  • kotom niewychodzącym
  • kotom "jedynakom"
  • kotom prowadzące mało aktywny tryb życia
  • kotom, którym poświęca się mało energii. 

FRAP-y mogą być męczące dla właścicieli, szczególnie że często zdarzają się nocą. Jak im zapobiec? Najprostszym sposobem jest zapewnienie kotu odpowiedniej dawki ruchu oraz zabawy. Kot, któremu regularnie pozwala się na pozbycie się nadmiaru energii jest spokojniejszy i rzadziej "wpada w szał".

Warto pamiętać jednak, że FRAPy są kotu potrzebne i nie należy mu w nich przeszkadzać -  można jednak odwrócić uwagę pupila np. ulubionym smakołykiem lub po prostu okazać mu zainteresowanie i dołączyć do zabawy.

FRAPy są całkowicie naturalnym i niegroźnym zjawiskiem, ale gdy zdarzają się wyjątkowo często, mogą oznaczać znaczny niedobór ruchu, a nawet świadczyć o schorzeniach, np. nadczynności tarczycy. Warto wtedy skonsultować się z weterynarzem.

Gdy kot zaczął już swój szaleńczy bieg po domu, nie należy mu przeszkadzać
Gdy kot zaczął już swój szaleńczy bieg po domu, nie należy mu przeszkadzać 123RF/PICSEL

Co oznacza, gdy kot biega bokiem?

Niepokój właścicieli kotów wzbudza często jeszcze jedno, dziwne zachowanie. Zdarza się bowiem, że kot biega bokiem. Dodatkowo jeży on sierść na grzbiecie i ogonie, i wygina się w łuk. Można odnieść wrażenie, że kot naciera wtedy na inne zwierzęta lub człowieka, stara się wyglądać na większego i groźniejszego, niż jest w rzeczywistości. Zachowanie to dotyczy najczęściej młodych kotów i podobnie jak FRAP, jest wtedy całkowicie normalne. Młode koty, chodzące i biegające bokiem uczą się bowiem w ten sposób, jak odstraszać wrogów.

Gorzej, gdy takie zachowanie zdarza się dorosłemu, dojrzałemu kotu. Może ono bowiem oznaczać, że jest on pobudzony, przestraszony lub źle reaguje na jednego z domowników. W takiej sytuacji należy przekierować jego uwagę na zabawkę lub smakołyk, a jeśli wiemy, co go zdenerwowało, szybko odciąć go od źródła niepokoju.

WAŻNE: W sytuacji, gdy kot jest zdenerwowany, nie należy go dotykać ani, tym bardziej, brać na ręce, bo może "wyżyć się" na opiekunie. Warto za to spokojnie mówić do niego i poczekać aż ochłonie.

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają!Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas