Kot nagminnie wychodzi brudny z kuwety? Oto, co się za tym kryje
Większość kotów perfekcyjnie korzysta z kuwety, ale zdarzają się przypadki mruczków, które nie najlepiej radzą sobie z tym zadaniem. Jeśli twój pupil nagminnie wychodzi brudny z kuwety, to znak, że dzieje się coś niepokojącego!

Koty to zwierzęta, które słyną z wyjątkowego zamiłowania do czystości. Każdy, kto ma w domu mruczka wie, że potrafią godzinami pielęgnować swoje futerko, lizać się, "skubać" i podgryzać. W większości przypadków są w tym temacie samowystarczalne i nie potrzebują pomocy w codziennej higienie, ale w niektórych sytuacjach staje się ona niezbędna.
Pomocy w utrzymaniu czystości wymagają koty starsze oraz chore. Te pierwsze nie myją się już tak często i dokładnie jak młode mruczki, a koty chore mogą mieć dodatkowo problem z umyciem trudno dostępnych miejsc lub nie mieć na higienę wystarczająco dużo siły i chęci. W takich przypadkach opiekun może pomóc w pielęgnacji, np. poprzez szczotkowanie, mycie brudnych miejsc, a nawet kąpiel.
Pomocy w zachowaniu higieny może wymagać też mały kotek, szczególnie ten szybko zabrany od mamy i rodzeństwa. Kocie dziecko może nie umieć jeszcze właściwie zakopywać odchodów i korzystać z kuwety. Z biegiem czasu jednak na pewno posiądzie tę umiejętność.
Niezależnie od wieku kota zdarza się, że mruczek regularnie opuszcza kuwetę brudny. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz również: Właściciele uwielbiają to zachowanie u kota. Co ono oznacza?
Kot nagminnie wychodzi brudny z kuwety? Możliwe przyczyny
Koty są z natury bardzo czyste i dbają o porządek również w kuwecie. Czasem zdarza się jednak, że mruczek wychodzi z niej brudny. Może to wynikać z kilku przyczyn, więc warto dokładnie zbadać temat, by ulżyć zarówno kotu jak i sobie - mycie kota za każdym razem, gdy się załatwi może być dość problematyczne.
Zacznijmy od tego, że koty za wszelką cenę unikają załatwiania się w zanieczyszczonej kuwecie. Należy więc regularnie usuwać odchody i wymieniać żwirek, a kuwetę myć dokładnie co kilka dni. Jeśli żwir jest zanieczyszczony, a kuweta pełna odchodów, to kot, zakopując kolejne, będzie brudził łapki tymi, których nie usunęliśmy. Mruczek będzie też chciał jak najszybciej opuścić brudną kuwetę, więc istnieje spora szansa, że nie załatwi się do końca lub pobrudzi się podczas ucieczki.
Jeśli kot nagminnie wychodzi brudny z kuwety, to istnieje spora szansa, że źle toleruje wsypany do niej żwirek. Niektóre jego rodzaje są zbyt pylące lub nieodpowiednie dla konkretnego zwierzaka - źle dobrany żwir może denerwować go tak bardzo, że będzie chciał jak najszybciej opuścić kuwetę i nie załatwi się do końca lub w nerwach ubrudzi się odchodami.

Kot wychodzi brudny z kuwety? Sprawdź, czy nie jest chory
Kot, który nagminnie wychodzi brudny z kuwety może być po prostu chory. Niektóre problemy zdrowotne takie jak biegunka, zaparcia czy ból przy załatwianiu przysparzają tym zwierzakom problemów z codzienną higieną, szczególnie zaraz po skorzystaniu z kuwety. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej i nie są wynikiem odrobaczania czy przyjmowania leków, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Biegunka jest dla kotów bardzo niebezpieczna - zwierzęta te z natury mało piją, a jeśli dodatkowo karmione są suchą karmą, istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia, które zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu.
Na zachowanie kota i jego higienę wpływa również stres. Zdenerwowane mruczki mogą nie dbać o higienę wystarczająco dobrze, a jeśli w dodatku kuweta stoi w miejscu mało dla nich komfortowym, to istnieje spora szansa, że będą chciały ją jak najszybciej opuścić. Kocia kuweta powinna stać w cichym i spokojnym miejscu, z dala od jedzenia i picia. Ważne, by była wystarczająco duża i komfortowa, zawsze czysta i w miarę możliwości przyjemnie pachnąca.
Opiekunowie powinni generalnie dbać o czystość otoczenia kota - regularnie myć miski, prać posłania i narzuty, odkurzać i myć podłogi. Jeśli kot śpi z nami w łóżku, niezbędna jest zmiana pościeli nawet dwa razy w tygodniu.