Koty, które dostają jedzenie tylko raz dziennie, są zdrowsze
Koty karmione tylko raz dziennie mają lepsze zdrowie i bardziej zadowolone - wykazali specjaliści od żywienia zwierząt z Kanady, o czym informuje pismo “PLOS ONE". Naukowcy dowiedli, że dawanie kotom jednego dużego posiłku dziennie może lepiej kontrolować głód niż karmienie kilka razy dziennie.
Otyłość jest najczęstszym problemem żywieniowym dotykającym koty, które są znane ze skłonności do upominania się o jedzenie. Uleganie ich "prośbom" o karmę to błąd, bo kotom obżarstwo nie służy.
Specjaliści od. żywienia zwierząt z University of Guelph Ontario Veterinary College (OVC) i Ontario Agricultural College (OAC) wykazali, że karmienie kotów jednym dużym posiłkiem dziennie może lepiej kontrolować głód niż karmienie kilka razy dziennie.
W badaniu wzięło udział osiem trzymanych w domu kotów o prawidłowej masie ciała, w wieku poniżej pięciu lat. Jadły to samo, ale karmiono je według dwóch różnych schematów. Każdy kot był karmiony według obu schematów (łącznie przez trzy tygodnie) - tę samą ilość pożywienia podawano w jednej porannej porcji lub w czterech mniejszych posiłkach.
Zwierzęta wyposażono w zamocowane na szelkach urządzenia do monitorowania ich dobrowolnej aktywności fizycznej. Spożycie pokarmu rejestrowano codziennie, a masę ciała - co tydzień. Naukowcy badali również metabolizm - na podstawie badań krwi oraz wydychanego powietrza.
Chociaż aktywność fizyczna kotów karmionych cztery razy dziennie była wyższa, ogólny wydatek energetyczny był podobny w obu grupach. Niezależnie od schematu żywienia, masa ciała kotów w obu grupach nie uległa zmianie podczas badania.
Koty, które jadły tylko raz dziennie, miały po posiłku wyższy poziom trzech kluczowych hormonów regulujących apetyt, co sugeruje, że były bardziej zadowolone. W ich krwi było więcej aminokwasów, co oznacza więcej białka do budowy mięśni i innych ważnych tkanek. To ważne, ponieważ wiele kotów z wiekiem traci masę mięśniową (stan znany jako sarkopenia). Koty te wykazywały też niższy współczynnik oddechowy na czczo (współczynnik oddechowy to stosunek objętości wydalanego CO2 do ilości pobranego tlenu). To sugeruje, że spalały zapasy tłuszczu, co jest kluczem do utrzymania prawidłowej masy ciała.
To, że koty, które jadły tylko jeden posiłek dziennie, były bardziej zadowolone, powinno zmniejszać ich skłonność do żebrania. Wyniki sugerują też, że zmniejszenie częstotliwości karmienia może pomóc obniżyć ryzyko otyłości poprzez kontrolowanie apetytu kotów i potencjalnie sprawienie, że jedzą mniej.
- Te odkrycia mogą zaskoczyć społeczność weterynaryjną i wielu właścicieli kotów, którym powiedziano, że ich zwierzęta potrzebują kilku małych posiłków dziennie. Ale uzyskane wyniki sugerują, że karmienie raz dziennie przynosi korzyści - powiedziała współautorka badania, prof. Adronie Verbrugghe, weterynarz z Wydziału Badań Klinicznych OVC.
Choć już wcześniej prowadzono badania nad wpływem częstotliwości posiłków na zachowanie kotów, to jest pierwszym, w którym zastosowano kompleksowe podejście do analizy wpływu na hormony hamujące apetyt, aktywność fizyczną, wydatek energetyczny i wykorzystanie źródeł energii.
Autorki zauważają, że nawet wielkie koty na wolności angażują się w formę okresowego postu, ucztując, gdy upolują zdobycz i poszcząc przed następnym polowaniem.
Chociaż dane sugerują, że karmienie raz dziennie może być dobrym sposobem na promowanie sytości i beztłuszczowej masy ciała, naukowcy chcieliby przeprowadzić dłuższe badania.
- To podejście jest kolejnym w zestawie narzędzi weterynarza lub właściciela do kontrolowania wagi kota oraz utrzymywania ich zwierząt w zdrowiu i szczęściu. Zawsze jednak musimy patrzeć na każde zwierzę i uwzględniać styl życia kota i właściciela. Więc chociaż to podejście może być pomocne w promowaniu sytości u niektórych kotów, może nie pomóc innym - powiedziała prof. Verbrugghe.