Krocionogi (wije): Czym są? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Krocionogi - zwane też popularnie wijami - to stworzenia, które wyglądają groźnie tylko na pierwszy rzut oka. Z uwagi na specyficzny sposób poruszania się przypominają nieco egzotyczne okazy. Spotkanie ich nie wiąże się z ryzykiem pokąsania przez posiadane przez nie żuwaczki, ale wydzielają bardzo nieprzyjemną i niemiłą w zapachu substancję. Okazuje się też, że stwarzają niemałe zagrożenie w ogrodzie. Podgryzają rośliny i sprawiają, że szybko obumierają. Czym są krocionogi? Jak skutecznie się ich pozbyć? Do czego przyda nam się marchew? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Krocionóg
Krocionóg ©123RF/PICSEL

Czym są krocionogi?

Krocionóg
©123RF/PICSEL

Krocionogi to niewielkie stawonogi z rodziny wijów, które osiągają długość maksymalnie do 5 cm. Ich podłużne ciało o brunatnej lub czarnej barwie składa się z kilkunastu segmentów, które posiadają jedną albo dwie pary odnóży. Preferują miejsca wilgotne, takie jak np. ściółka, ziemia pod kamieniami, sterty gałęzi itp. Żywią się roślinnością; najczęściej bulwami i korzeniami. Ich uwadze nie umykają owoce, liście, kiełkujące nasiona, a ofiarami padają najczęściej hiacynty, tulipany, begonie, storczyki, paprocie oraz goździki. Są szkodnikami upraw polnych, ale również tych szklarniowych. Szacuje się, że w Polsce żyje około 85 gatunków tych drobnych zwierząt.

Krocionogi w ogrodzie

Ozdobne kwiaty w ogrodzie zaczynają usychać i się łamać? To może być sprawka krocionogów. Niestety, trudno zarzucić im na początku winę, ponieważ niełatwo je dostrzec; nie zostawiają widocznych śladów. Najczęściej można je spotkać, gdy przemieszczają się z jednej kryjówki do drugiej. Chętnie chowają się w wydrążonych w ziemi jamkach – budują tunele wśród korzeni, osłabiając je i niszcząc.

Krocionogi w domu

Krocionogi
©123RF/PICSEL

Jeśli opady atmosferyczne są obfite, to krocionogi wyruszają na wędrówkę do bardziej suchych miejsc. Często zbliżają się do ludzkich siedlisk, gdzie będą się mogły schronić. Wokół ścian domu można niejednokrotnie dostrzec kolonię wijących się stawonogów. Krocionogi świetnie się wspinają – z łatwością mogą wejść po ścianie do domu np. przez szczeliny albo otwarte okno. Wtedy mają idealne warunki do zjadania roślin oraz pożywiania się resztkami pokarmu.

Jak pozbyć się krocionogów z domu?

W przypadku dostrzeżenia krocionogów w domu musimy działać sprawnie. Są bardzo płochliwe, dlatego częste sprzątanie zakamarków sprawi, że będą szybko uciekać z domu i wybierać miejsca spokojniejsze. Warto też sprawdzić, czy w naszym domostwie nie ma resztek jedzenia. Trzeba często je usuwać oraz opróżniać kubeł na śmieci. Dobrze jest przyjrzeć się ścianom domu, czy nie posiadają pęknięć oraz szczelin, przez które mogą wchodzić do środka. Takie zabiegi są kluczowe, ponieważ zwiększa się szansa znalezienia i likwidacji ich kryjówek oraz miejsc lęgowych.

Prace porządkowe w ogrodzie

Krocionóg
©123RF/PICSEL

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się wijów w ogrodzie jest dbałość o porządek. Regularne koszenie trawy, ścinanie gałęzi drzew, które zachodzą na budynek - to tylko część zabiegów, które trzeba regularnie wykonywać. Jeśli na elewacji domu znajduje się pnącze – lepiej je usunąć. To idealne miejsce bytowania tych zwierząt i swojego rodzaju zaproszenie do domu. Lepiej też zrezygnować z kompostownika albo go solidnie zabezpieczyć przez zagnieżdżeniem się w nich krocionogów. Należy też pozbyć się zmurszałych desek, stosów gałęzi oraz resztek materiałów budowlanych składowanych w kącie ogrodu.

Pułapka na krocionogi

Jeśli w naszym ogrodzie krocionogi wyrządzają poważne szkody, trudno jest je skutecznie wytępić. Z natury są bardzo płochliwe, dlatego szybko uciekają, gdy w pobliżu wyczuwają zagrożenie. Oczywiście, można zastosować prostą, aczkolwiek sprytną pułapkę, która ułatwi pozbycie się problemu. Wystarczy wkopać do ziemi ziemniaka albo marchewkę, która jest dla krocionogów smakołykiem. Po pewnym czasie można wykopać przynętę i łatwo pozbyć się znajdujących się w pobliżu szkodników.

Metody radykalne

Jeśli nie radzimy sobie z kolonią krocionogów, musimy sięgnąć po radykalne środki. Najlepiej sprawdzą się chemiczne preparaty, które można zakupić w sklepach ogrodniczych. Przeważnie występują w formie oprysków, które stosuje się w miejscu występowania nieproszonych gości. Nierzadko można usłyszeć, że zabiegi należy wykonywać też na ścianach domów. Ponadto ziemię kompostową trzeba odkażać termicznie, a zainfekowane tereny wapnować i stosować na nich wyłącznie nawozy mineralne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas