Królewski storczyk

Piękne okazy orchidei możesz hodować na parapecie. Jeśli o nie zadbasz, długo będą zdobiły twój dom. Radzimy, jak to zrobić.

article cover
Wydawnictwo Bauer

Witaj w domu!

Przyniesiona do mieszkania orchidea musi stopniowo przyzwyczajać się do nowych warunków. Zdarza się, że świeżo kupiona, gwałtownie gubi kwiaty, a nawet pąki. Winna jest nagła zmiany otoczenia. Dlatego jeśli właśnie kupiłaś lub dostałaś storczyk, postaraj się, żeby przez pierwsze tygodnie miał podobne warunki uprawy. Jeśli wiesz, że stał w ciemnej kwiaciarni, przez jakiś czas trzymaj go w zacienionym miejscu. Gdy okrzepnie, przestaw tam, gdzie jest jaśniej.

Najlepsze miejsce

Storczyk potrzebuje dużo światła. Jest jednak niezwykle wrażliwy na bezpośrednie działanie słońca. Jeśli postawisz go przy oknie od południowej strony, może się poparzyć (uważaj zwłaszcza od połowy marca do końca września). Dlatego dla większości gatunków dobrym miejscem są parapety przy wschodnich lub zachodnich oknach.

Pamiętaj również, że tej eterycznej piękności szkodzi zbyt suche powietrze. Dlatego zawsze stawiaj ją z dala od grzejników.

Ostrożnie z podlewaniem

Dla orchidei bardziej szkodliwy jest nadmiar wody niż jej niedobór. Większość gatunków nie cierpi mokrego podłoża (ich korzenie gniją). Dlatego między podlewaniami przesuszaj podłoże. Aby ocenić, czy jest dość suche, obserwuj korzenie rośliny (to proste, bo większość storczyków jest sprzedawana w przezroczystych doniczkach) - powinny mieć srebrzysty lub białawy kolor. Jeśli są zielone, to znak, że musisz przystopować z podlewaniem. Możesz też sprawdzać poziom wilgotności patyczkiem. Trzymaj go na stałe w doniczce. Jeśli po wyjęciu zobaczysz, że jest mokry - w żadnym wypadku nie podlewaj rośliny.

Wielu hodowców uważa, że storczykowi wystarczą dwie łyżki wody na dwa tygodnie. Jeśli jednak obawiasz się, że w ten sposób podlejesz roślinę zbyt skąpo, raz na dwa tygodnie wstaw ją do pojemnika z wodą na godzinę - niech storczyk "napije´´ się tyle, ile chce.

Co trzy tygodnie możesz zasilić orchideę specjalnym nawozem, np. Pokon dla storczyków, 7 zł. Rób to tylko w fazie wzrostu (pączkuje i kwitnie), nigdy podczas spoczynku. Nie nawoź też rośliny zaraz po przesadzeniu.

Gdy przekwitnie

Koniec kwitnienia to dla storczyka czas na wypoczynek. Teraz jeszcze bardziej ogranicz podlewanie. Pęd, z którego opadły kwiaty, możesz skrócić (zaraz za trzecim oczkiem od dołu). Całkowicie obetnij go dopiero wtedy, gdy zupełnie uschnie.

Nie przesadzaj z... przesadzaniem

Rób to rzadko, raz na 2-3 lata, np. gdy podłoże gnije, stało się zbite i do korzeni dociera mniej powietrza albo przyrosty wychodzą z doniczki. Korzenie są bardzo delikatne. Przesadzając roślinę, nie skracaj ich, tylko ostrożnie rozplącz i ułóż w doniczce wzdłuż ścianek. Wybierz doniczkę niewiele większą od poprzedniej. Na dno wsyp grubą warstwę drenażu, np. keramzytu, a na nią - ziemię do storczyków.

Aleksandra Fedyna

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas