Reklama

Reklama

Kształtować rzeczywistość

Jak urządzić wnętrze, by czuć się w nim dobrze? Czym w istocie jest design? O ulotności trendów, kreowaniu przestrzeni i ludzkim dążeniu do równowagi opowiedział Karolinie Chymkowskiej Robert Majkut.

Czy w przypadku projektowania wnętrz możemy mówić o obowiązujących trendach? Jaki jest Pański stosunek do pojęcia stylu, mody czy nurtu?

Reklama

Robert Majkut: Nie ma czegoś takiego jak jeden determinujący nurt. Bardziej zależy to od osobowości samych projektantów, a także potrzeb, oczekiwań oraz aspiracji klientów. Obecnie występują obok siebie różne style, równie dobre jakościowo - klasyczne nurty przetworzone na formy współczesne, ultranowoczesność oraz nadal silnie obecny włoski minimalizm, czy wreszcie powrót do lokalnych korzeni. Niemniej to bardziej konkretne firmy czy konkretni projektanci proponują pewne rozwiązania, aniżeli są one dyktowane przez obowiązujący nurt.

Cel jest jeden - dążenie do jakości. Design opiera się na złożonych fundamentach, na poziomie użytkowości, zaawansowanych technologii, które zmieniają nasze życie, na poziomie ekologiczności produktu, na poziomie tego, jak zmienia się jakość naszej przestrzeni. Żyjemy w rozdarciu między ambicjami i aspiracjami a rzeczywistością, która nas otacza. Ekscytujemy się tym, że na targach we Włoszech pokazano jakąś szafkę - a w Warszawie nie mamy nawet porządnych chodników. Co więcej, ta rzeczywistość jest rozwarstwiona: między Warszawą, innymi większymi miastami w Polsce, a poszczególnymi częściami kraju - widać przepaść.

Moją rolą jest zajmowanie się zagadnieniami, które w tej sferze funkcjonują, zwykłymi problemami ludzi, których bardziej od aktualnych trendów interesuje to, by przestrzeń była wygodna, bezpieczna, funkcjonalna.

Czy zatem moda ma w obrębie projektowania wnętrz jakieś szczególne znaczenie?

R.M.: Są pojedyncze zjawiska, ale przypominają migotanie gwiazd w nocy. Nadejście dnia je weryfikuje. Czy takie efemerydy mogą faktycznie wpłynąć na rzeczywistość? Ludzka innowacyjność ma swoje źródło w tym, że zaczęliśmy zmieniać naszą rzeczywistość w sposób świadomy - tworząc narzędzia, budując domy, szyjąc ubrania. U źródeł tego znajdowała się konkretna potrzeba. Jeśli potrzebna jest maczuga, to jedna, ale dobra - nie zaś pięć różnych, w zależności od tego, jaki kto założył garnitur z bawolej skóry.

Najlepszymi odbiorcami designu są ludzie, którzy oczekują bardzo dobrego projektu, niekoniecznie spektakularnego, ale opartego na naprawdę solidnych materiałach. Są to osoby, które nie traktują wyposażenia wnętrza w kategorii mody czy ulotnego zjawiska, ale mają świadomość tego, że kreują pewną trwałą wartość.

Dowiedz się więcej na temat: robert | rzeczy | design | rzeczywistość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje