Kto dba o chodnik przed domem?
Dowiedz się, co grozi za nieuprzątnięcie chodnika osobie za to odpowiedzialnej.
- Jakie mam teraz obowiązki jako właściciel posesji? - zapytała.
- Przede wszystkim - utrzymania posesji w porządku i czystości. Dotyczy to też chodników wzdłuż działki - bez względu na jej przeznaczenie i sposób użytkowania.
- A konkretnie - co powinnam robić?
- Do pani obowiązków należy usuwanie zanieczyszczeń z chodnika przylegającego bezpośrednio do posesji, bramy i podwórza. Np. błota czy liści oraz jego odśnieżanie i odladzanie. Nie musi pani odśnieżać chodnika, gdy odgradza go od pani posesji np. pas trawnika.
- Na chodniku przed moim domem dopuszczone jest parkowanie samochodów. Czy muszę go odśnieżać?
- Nie. Jeśli dopuszczono tu parkowanie samochodów lub znajduje się tu płatny parking, jest pani zwolniona ze sprzątania chodnika. To obowiązek gminy (jeśli to ona pobiera opłaty). Nie odpowiada pani też za porządek na jezdni czy przystanku przy pani chodniku. To obowiązek zarządcy drogi oraz przystanku.
- A co, jeśli nie uprzątnę chodnika?
- Za uchylanie się od obowiązku utrzymywania porządku grozi mandat od 100 do 500 zł. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może też wydać decyzję nakazującą pani wykonanie tych obowiązków. Ale to nie najgorsza kara. Jeśli na nieuprzątniętym chodniku przechodzień poniesie szkodę (np. poślizgnie się i złamie nogę), będzie musiała ją pani naprawić.
- O czym jeszcze muszę pamiętać?
- Musi pani też zadbać o usunięcie sopli i śniegu z dachu domu oraz innych budynków na pani posesji (tak, by nie stanowiły zagrożenia). Odgarnięty śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie zakłócał ruchu pieszych i samochodów, np. na krańcu chodnika. O jego wywiezienie powinien zadbać zarządca drogi.
art. 5 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Jeśli dojdzie do wypadku?
Za skutki wypadku, do którego doszło z powodu nieuprzątniętego chodnika albo zwisającego z dachu sopla lodu odpowiedzialny jest właściciel (zarządca) posesji. Jeśli będzie można dowieść, że do wypadku doszło z twojej winy czy zaniedbania, będziesz musiała pokryć np. koszty leczenia osoby poszkodowanej. Także wypłacić jej rentę (w razie kalectwa) czy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
PORAD UDZIELA: Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego