Które cebulki roślin kwitnących zimują w glebie?
Każdy, kto chce mieć piękne kwiaty w ogrodzie, musi zacząć planować ich sadzenie z dużym wyprzedzeniem. Tulipany, narcyzy, konwalie i krokusy to jedne z najpiękniejszych okazów, które możemy podziwiać w naturze. Wszystkie wymienione to rośliny cebulowe. Jeśli chcemy cieszyć się nimi wiosną, musimy odpowiednio wcześnie umieścić je w glebie, by zdążyły zakwitnąć. Które cebulki zimują w glebie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
Które cebulki mogą zimować w gruncie?
Wszystkie cebulki, o ile są odpowiednio przygotowane, mogą spokojnie przetrwać w glebie nawet srogą zimę. Kupując je w sklepie ogrodniczym, musimy dokładnie się im przyjrzeć. Nie mogą mieć oznak choroby grzybiczej, nie powinny posiadać przebarwień oraz oznak wegetacji (np. nowych łodyg, liści). Jedynie, co może być akceptowalne, to obecność młodych korzonków. Warto też sprawdzić, czy cebulki nie są uszkodzone mechanicznie albo nie są miejscami wilgotne lub miękkie.
Jak przygotować glebę do zimowania cebulek?
Najlepszy czas na umieszczanie cebulek w podłożu przypada na wrzesień i październik, jednak niektóre z nich (np. krokusa jesiennego) należy wsadzić już w sierpniu. Oczywiście, wcześniej gleba musi być odpowiednio przygotowana. Najlepiej zabrać się za prace porządkowe na trzy tygodnie przed planowanym umieszczaniem cebulek w ziemi. Miejsce musi być pozbawione chwastów; trzeba je też dokładnie przekopać szpadlem, by ziemia była luźna. Jeśli podłoże jest gliniaste, lepiej dodać do niego odrobinę piasku i próchnicy; natomiast podłoże piaszczyste wymaga dodatku w postaci samej próchnicy. Dlaczego to jest takie ważne? Cebulka umieszczona w ziemi musi mieć odpowiednią warstwę drenażową, która zapobiegnie jej gniciu i zagwarantuje prawidłowy wzrost.
Jak prawidłowo wsadzać cebulki do ziemi?
Cebulki, które zostały zakupione wcześniej w sklepie ogrodniczym, powinny być już przygotowane do bezpośredniego umieszczenia ich w ziemi. Przede wszystkim trzeba spryskać je preparatem grzybobójczym. Jeśli cebulki pochodzą z naszych zeszłorocznych zapasów, możemy zastosować specyfik samodzielnie. Wystarczy namoczyć je w takiej miksturze przez pół godziny. Następnie możemy wsadzić cebulki bezpośrednio do dołków w ziemi. Istnieje zasada, która dowodzi, że cebulki muszą być umieszczone na głębokości odpowiadającej ich trzem długościom. Oczywiście, są odstępstwa od tej reguły, ponieważ musimy dostosować ją do jakości podłoża. Jeżeli jest gliniaste, wsadzamy je odrobinę płycej.
Jak przygotować podłoże do zimy?
Umieszczone w podłożu cebulki powinny bez problemu przetrwać ujemne temperatury, o ile wcześniej wykonamy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Warto utrzymywać stałą wilgotność podłoża, by zalążki roślin miały odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Wierzchnią warstwę można też przykryć kompostem, który składa się z liści. Kiedy temperatura spadnie poniżej minus 5 stopni Celsjusza, trzeba całość przykryć gałązkami drzew iglastych. Nie warto robić tego wcześniej, gdyż takie okrycie może stać się kryjówką dla niebezpiecznych szkodników naszych cebulek.
Czy wszystkie cebulki mogą być w ziemi zimą?
Odpowiednio zabezpieczone cebulki roślin mogą przetrwać w gruncie kilka lat. Jednak niektóre muszą być wykopywane co roku (np. tulipany), by oczyścić je, odseparować zrosty i ponownie umieścić je w ziemi. Jeśli po jakimś czasie widzimy, że rośliny kwitną mniej obficie, niż w poprzednim sezonie, to znak, że trzeba je usunąć z ziemi. Warto wtedy sprawdzić ich kondycję. Jeśli wydaje się być w porządku, cebulka może znów trafić do podłoża. Należy również pamiętać o pielęgnacji roślin kwitnących. Od razu usuwamy części przekwitnięte, gdyż to sprawi, że roślina w przyszłym sezonie będzie zdrowsza i bardziej okazała.