Które rośliny kwitną powtórnie latem?

Ogród pełen kwitnących roślin nie tylko cieszy oko, ale jest też doskonałym miejscem relaksu i odpoczynku. Warto więc uprawiać w nim rośliny, które efektownie wyglądają przez długi czas. Na uwagę zasługują szczególnie gatunki, które ponownie zakwitają latem. Dzięki temu ogród będzie obsypany kwiatami nie tylko wiosną, ale także późnym latem. Które rośliny kwitną powtórnie latem? Jakie warunki uprawowe należy im zapewnić? Podpowiadamy.

Krzewuszka cudowna zakwita ponownie w drugiej połowie lata
Krzewuszka cudowna zakwita ponownie w drugiej połowie lata123RF/PICSEL

Krzewuszka cudowna

Jedną z roślin, która powtarza swoje kwitnienie latem, jest krzewuszka cudowna. Ten piękny krzew o rozłożystym pokroju wydaje dzwonkowate kwiaty późną wiosną, to jest w maju i czerwcu. Jednak wiele odmian ponownie zakwita w drugiej połowie lata. Krzewuszka cudowna jest rośliną łatwą w uprawie, ale jeśli chcemy, by ponownie zakwitła, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim powinnyśmy jej zapewnić słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko, a także żyzne, próchnicze i lekko wilgotne podłoże. Aby krzewuszka obficie kwitła, należy tez regularnie ją przycinać. Pierwsze cięcie wykonujmey wiosną (w marcu), a drugie latem po kwitnieniu (czerwiec-lipiec).

Róże

Do roślin powtarzających kwitnienie należą też róże. Niektóre odmiany pnące, np. ‘Super Dorothy’, ‘Dortmund’, ‘Harlekin’ czy ‘Golden Showers’, kwitną po raz pierwszy w czerwcu, a po krótkiej przerwie drugi raz w drugiej połowie lata i jesienią. Na uwagę zasługuje szczególnie róża ‘Super Dorothy’, która osiąga imponujące rozmiary, bo aż dwa metry wysokości. Wydaje piękne, okazałe kwiaty o średnicy czterech centymetrów w kolorze amarantowym. Aby róże ponownie zakwitły i miały jak najwięcej kwiatów, należy wiosną obciąć u nasady najstarsze pędy, natomiast u pozostałych skrócić boczne nad 2.-5. pączkiem. Kluczowym zabiegiem jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Róże wymagają zwykle słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej gleby.

Magnolia purpurowa ‘Nigra’

Warto mieć w swoim ogrodzie magnolię purpurową
Warto mieć w swoim ogrodzie magnolię purpurową

Magnolia purpurowa ‘Nigra’ to bardzo efektowny krzew, który wydaje duże, purpurowe kwiaty. Roślina zakwita po raz pierwszy wczesną wiosną, na przełomie kwietnia i maja, a następnie na przełomie lipca i sierpnia. Przy drugim kwitnieniu kwiatów jest zdecydowanie mniej, jednak magnolia dalej się pięknie prezentuje. Roślina preferuje miejsca osłonięte od wiatru, słoneczne lub lekko zacienione. Wymaga też gleby żyznej i przepuszczalnej, najlepiej próchniczej lub piaszczysto-gliniastej.

Powojnik wielkokwiatowy

Drugie kwitnienie jest typowe również dla wielu odmian powojnika wielkokwiatowego. Jest to piękne pnącze o wiotkich pędach osiągające do 2-4 m wysokości. Duże kwiaty przybierają różne kolory, np. biały, różowy, czerwony, granatowy, purpurowy, niebieski czy ciemnofioletowy. Niektóre odmiany mają też kwiaty dwubarwne. Powojniki wielkokwiatowe kwitną w maju i czerwcu, ale mogą też ponownie wydać kwiaty w sierpniu. Większość okazów z tej grupy przepada za słonecznymi, nie nagrzewającymi się stanowiskami i żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebą o pH 6-7. Aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi wokół powojników, należy wyłożyć ja korą utrzymująca wilgoć. Wczesną wiosną należy usunąć uschnięte lub uszkodzone pędy i wszystkie zeschłe liście.

Floks wiechowaty

Po odpowiednim przycięciu floks wiechowaty zakwitnie ponownie
Po odpowiednim przycięciu floks wiechowaty zakwitnie ponownie

Floks wiechowaty to bylina zachwycająca pięknymi, drobnymi kwiatuszkami zebranymi w okazałe kwiatostany. Do tego kwiaty mają bardzo przyjemny, wręcz obłędny zapach. Floks kwitnie obficie w lipcu i sierpniu, ale, gdy się go przytnie, po kilkunastu dniach zakwita ponownie. Kwiatostany wyrosną wtedy w kątach liści poniżej miejsca cięcia. Nie będą już tak okazałe jak za pierwszym razem, ale ich piękny zapach pozostanie. Aby floksy powtórnie wydały kwiaty, należy jak najszybciej ściąć przekwitłe kwiatostany pod ostatnim kwiatem, nad znajdującą się pod nimi parą liści. Oprócz cięcia floksy wymagają odpowiednich warunków uprawowych. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste i żyznej, próchniczej oraz lekko wilgotnej gleby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas