Kupujemy bilety bez przepłacania

Na rynku przewoźników panuje konkurencja, więc wielu oferuje naprawdę niezłe upusty na bilety dla seniorów, dzieci i rodziny.

We wszystkich pociągach w relacjach krajowych obowiązują ulgi ustawowe, w tym zniżki studenckie i uczniowskie. Przypomnijmy więc: studenci mogą podróżować ze zniżką 51%, natomiast uczniowie - 37% (należy mieć podczas podróży aktualną legitymację). Ale ulgi ustawowe to nie wszystko. Przewoźnicy mają atrakcyjne zniżki dla podróżujących w kilka osób, dla seniorów i osób lubiących weekendowe wypady. Opłaca się też wcześniej zaplanować podróż i kupić bilet z wyprzedzeniem - można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Reklama

Pociągiem za granicę

Podróż do naszych zachodnich, południowych i wschodnich sąsiadów najbardziej opłaca się odbyć koleją. Wyszukiwarka połączeń międzynarodowych znajduje się na stronie: www.intercity.pl/pl Bilet można kupić do niektórych stolic europejskich: Pragi, Berlina, Budapesztu, Bratysławy, Wiednia (w kasach biletowych "PKP Intercity" S.A. lub na stronie internetowej przewoźnika). Gdy kupi się bilet z wyprzedzeniem, można skorzystać z ceny promocyjnej (np. za bilet do stolicy Niemiec zapłacimy tylko 29 euro). O szczegóły dotyczące połączeń można zapytać też na infolinii PKP Intercity pod numerem telefonu 19 757 (działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu).

Podróż pociągiem...

Większą grupą

Jeśli planujemy podróż z rodziną lub przyjaciółmi, bilety mogą być tańsze. 1. W pociągach EIP, EIC, IC lub TLK jest Bilet Rodzinny dla grupy od 2 do 5 osób (jeśli jedną jest dziecko do 16 lat). Wszystkie dostaną 30% zniżki. Bilet można kupić: przez internet (na intercity.pl) w kasie lub u konduktora. 2. W Przewozach Regionalnych - Polregio jest oferta "Ty raz, dwa, trzy" - każda z trzech osób kupi bilet nawet do 30% taniej! W ramach tej promocji można podróżować pociągami: REGIO w całym kraju, interREGIO na trasie Łódź-Warszawa i osobowymi przewoźników regionalnych: Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich i Kolei Wielkopolskich. Z dodatkowych ulg skorzystają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Otrzymają 30% upustu, jeśli co najmniej 2 osoby z rodziny kupią bilet. Podróżni z tą kartą mają też 20% zniżki na menu dla dzieci i 10% na ofertę w WARS-ie. Oczywiście niezależnie od tej zniżki, dzieciom przysługuje ulga ustawowa - 37%.

Z biletem podróżnika

Na wypady na koniec tygodnia kupimy bilet znacznie taniej! Oferta weekendowa PKP Intercity Z Biletem Weekendowym można odwiedzić kilka miejsc. W podróż można wyruszyć w piątek od godz. 19.00 i wrócić do poniedziałku do godz. 6.00. Oferta obowiązuje na przejazdy na terenie całej Polski. Cena Biletu Weekendowego w 2 klasie wynosi 81 zł (przejazdy pociągami TLK i IC). Natomiast na wszystkie pociągi w 2 klasie trzeba mieć Bilet Weekendowy MAX za (164 zł). "Bilet turystyczny" - można z nim podróżować pociągami REGIO Przewozy Regionalne, Arriva RP, Kolejami Dolnośląskimi (KD), Śląskimi (KŚ), Wielkopolskimi (KW), Małopolskimi (KMŁ) oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną (ŁKA). Praktycznie więc po całej Polsce. Oferta "Bilet turystyczny" umożliwia podróżowanie od godziny 18.00 w piątek do 6.00 rano w poniedziałek (termin ważności rozpoczyna się od daty wskazanej na bilecie). Plusem biletu jest możliwość skorzystania z oferty także w długie weekendy (wydłuża się jego ważność).

Z biletem seniora

Dobre zniżki mają też osoby po 60. roku życia. PKP Intercity - u tego przewoźnika przysługuje stała zniżka 30% w ramach Biletu dla Seniora na przejazd w dowolnej relacji na odcinku krajowym w 1 lub 2 klasie. Wystarczy, że senior okaże dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość i wiek. Emeryci i renciści mają też prawo do dwóch przejazdów w roku z ulgą 37% w 2. klasie (potrzebne jest zaświadczenie wydawane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów).

Autobusem

Obecnie jest wiele firm autokarowych i każda ma swój regulamin zniżek. Prywatni przewoźnicy oferują też ulgi dla seniorów.

Arrivabus ma Bilet dla seniora, który przysługuje osobom w wieku 70+. Ulga jest w wysokości 20% od ceny cennikowej na zakup biletu jednorazowego. Szczegóły na stronie: http://www.arrivabus.pl/

PKS Polonus oferuje ulgę w wysokości 20% dla osób po 60. roku życia. Bilet z ulgą można zakupić na podstawie dowodu tożsamości. Dokładny opis oferty i zakup biletów przez internet na stronie: http://pkspolonus.pl/

LuxExpress - to przewoźnik, który ma dla osób od 60. roku życia zniżki dochodzące nawet do 40%. Na jakie połączenia są ulgi, można to sprawdzić na stronie internetowej: luxexpress.eu/pl/

Zawsze warto więc przed zakupem biletu upewnić się, czy przewoźnik autobusowy, z którym będziemy podróżować, ma jakieś ulgi dla seniorów. Najczęściej to 20% od ceny biletu, więc warto!

Ulgi inwalidzkie: Obowiązują one u wszystkich przewoźników. Przysługują osobom, które posiadają I grupę inwalidzką. Zniżka wynosi 49% upustu na bilety jednorazowe autobusami komunikacji zwykłej.

W komunikacji miejskiej: Już coraz więcej miast w Polsce wydaje osobom po 60. roku życia Karty Seniora. Na ich podstawie przysługują tańsze przejazdy i bilety do placówek kulturalnych. Natomiast darmowe przejazdy należą się zazwyczaj osobom, które ukończyły 70 lat (dokumentem uprawniającym jest dowód osobisty, paszport lub inny stwierdzający tożsamość oraz wiek).

Samolotem

Jak znaleźć tanie bilety na loty? Przez wyszukiwarki czyli strony internetowe, na których można porównać ceny biletów u różnych przewoźników: https://www.skyscanner.pl/ - w tej wyszukiwarce szybko i bezpłatne porównamy bilety oraz oferty biur podróży, ceny hoteli i wynajmu aut; wyszukiwarka przekieruje na stronę linii lotniczej, gdy zechcemy kupić bilet; http://www.momondo.pl/; loter.pl oraz fly4free.pl te wyszukiwarki biletów lotniczych działają na podobnej zasadzie.

Promocje okazjonalne LOT ma "szalone środy" i właśnie tego dnia na stronie www.lot.com można zarezerwować i kupić dużo tańsze bilety na różne kierunki. LOT i inni przewoźnicy (np. Wizz Air - wizzair.com, Ryanair - www. ryanair.com) sprzedają też bilety w promocji na określone linie. Duże taniej będzie również, gdy kupimy bilet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Zniżki dla seniorów: Niektóre linie lotnicze mają też specjalne ulgi dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Zniżki wynoszą zazwyczaj do 25 proc. ceny biletu (np. w LOT - do Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Izraela).

Newsletter: Można również zapisać się na stronach internetowych linii lotniczych na tzw. newsletter. Dzięki temu będziemy regularnie otrzymywać na mail oferty na loty w promocyjnych cenach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje