Kurkuma jako kwiat doniczkowy: Uprawa i pielęgnacja

Większość z nas kojarzy kurkumę wyłącznie z aromatyczną przyprawą o słonecznym kolorze. Słynie ze swoich leczniczych właściwości oraz pikantnego charakteru, dzięki czemu nadaje wyrazistości potrawom. Zamiast gotować, wolisz skupić się na swojej kolekcji roślin doniczkowych? Zainteresuj się kurkumą! To efektowna roślina ozdobna, która wprowadzi na twoje parapety odrobinę egzotyki. Poznaj sekrety pielęgnacji kwiatu kurkumy. Ta roślina doniczkowa cię zachwyci!

Jak uprawiać kurkumę jako kwiat doniczkowy?
Jak uprawiać kurkumę jako kwiat doniczkowy?123RF/PICSEL

Kurkuma: Kwiat dla wymagających

Kwiat kurkuma jako roślina doniczkowa jest idealnym wyborem dla osób,  którym znudziły się już klasyczne okazy doniczkowe i szukają urozmaicenia. Masz ochotę na trochę ogrodniczych wyzwań? Świetnie się składa, ponieważ kurkuma wymaga odpowiednich warunków i właściwej pielęgnacji. Jeśli będziesz trzymać się wytycznych związanych z uprawą kurkumy w doniczce, odwdzięczy ci się ładnym pokrojem i wyjątkowo efektownymi kwiatami.

Nietypowe doniczki dla domowych kwiatówInteria DIY

Krótka charakterystyka kurkumy

Ojczyzną rośliny, znanej także jako ostryż długi, są tereny południowo-wschodniej Azji, zwane w przeszłości Indochinami. Choć współcześnie wiele mówi się o zbawiennym wpływie przyprawy pozyskiwanej z kłącza na zdrowie, kurkumę śmiało można uznać za roślinę ozdobną. Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że kurkuma to kwiat ciepłolubny, więc w naszej szerokości geograficznej nadaje się wyłącznie do uprawy domowej.

Najpopularniejsze gatunki

Za najbardziej atrakcyjny gatunek uznaje się kurkumę wąskolistną. Wyrastające z kłącza podłużne, lancetowate liście są ostro zakończone i osiągają długość do 40 centymetrów. Mogą przybierać niebieskawy odcień, co już czyni z kurkumy ciekawą ozdobę mieszkania, lecz najbardziej dekoracyjne są kwiatostany. Składają się one ze spiralnie ułożonych łuskowatych liści podsadkowych, pomiędzy którymi wyrastają drobniejsze, pojedyncze kwiaty. W zależności od odmiany, ich kolor różni się, choć najczęściej występują w wersji białej i różowej. Kurkuma kwitnie w okresie od czerwca do pierwszej połowy września.

Na uwagę zasługuje również kurkuma długolistna. Osiąga nawet metr wysokości, więc ładnie wypełnia przestrzeń w większych pomieszczeniach. Liście są nie tylko dłuższe, ale i szersze niż w przypadku kurkumy wąskolistnej. Kwiaty pojawiają się na długich pędach, początkowo przyjmując formę kłosów o zielonkawym kolorze, następnie zamieniając się w niezwykle efektowne kielichy.

Pełne uroku kwiaty kurkumy często stają się elementem bukietów i wiązanek ślubnych
Pełne uroku kwiaty kurkumy często stają się elementem bukietów i wiązanek ślubnych123RF/PICSEL

Uprawa kwiatu kurkumy w doniczce: Od czego zacząć?

Z racji swojego pochodzenia, kurkuma jako roślina egzotyczna potrzebuje dużo światła. Wybór odpowiedniego stanowiska jest więc kluczowy w jej uprawie. Miejsce, w którym ją ustawisz, powinno być dobrze oświetlone, choć nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Mogłyby one poparzyć kurkumę. Najlepiej rozwijać się będzie w temperaturze od 18 do 24 stopni Celsjusza. Co prawda nie nadaje się do ogrodu, ale żeby zapewnić jej lepsze kwitnienie, późną wiosną możesz przenieść ją na balkon.

Jakie podłoże do kurkumy?

Roślina potrzebuje ziemi żyznej o lekko kwaśnym odczynie. W sezonie konieczne będzie zapewnienie jej wsparcia w postaci nawozów. Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone do roślin kwitnących. Nawozić kurkumę należy raz w tygodniu.

Podlewanie kurkumy

Jeśli chcemy, by nasz kwiat kurkuma rozwijał się bujnie i zdrowo, ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Nie oznacza to jednak, że roślinę można przelewać! Gnijące kłącza szybko staną się przyczyną jej obumierania. Warto ustawić ją na podstawce wypełnionej kamykami i wodą.

Wilgoć ważna jest nie tylko w glebie, ale też w powietrzu. Zraszanie rośliny, zwłaszcza podczas letnich upałów, staje się więc konieczne dla utrzymania jej w dobrej kondycji. Zaniedbania na tym polu doprowadzą do tego, że liście kurkumy bardzo szybko zaczną usychać i zamierać. Latem dostarczać wodę trzeba nawet codziennie, a zraszanie liści przeprowadzać cztery razy w tygodniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas