Kwasek cytrynowy i jego zastosowanie

Kwasek cytrynowy to jeden z tych łatwo dostępnych produktów, które szeroko wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Choć oznaczony jest symbolem E330, to nie trzeba się go bać, ponieważ nie tylko ma naturalne pochodzenie, ale także spełnia bardzo ważne funkcje. Kwasek cytrynowy z całą pewnością jest schowany w naszych domowych spiżarniach, ale warto wiedzieć, że jego zastosowania daleko wykraczają poza kulinarne możliwości. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy borykają się z osadami z kamienia na domowych armaturach albo ich kubki już dawno straciły swój blask. Przekonajmy się, czym jest kwasek cytrynowy i jakie ma zastosowania.

Kwasek cytrynowy to produkt, który często znajduje się w domowych spiżarniach
Kwasek cytrynowy to produkt, który często znajduje się w domowych spiżarniach123RF/PICSEL

Czym jest kwasek cytrynowy?

Współcześnie kwasek cytrynowy można bez problemu nabyć w praktycznie każdym sklepie. Drobne, białe lub przezroczyste kryształki zapakowane są do małych torebek, których koszt wynosi jedynie kilkadziesiąt groszy. Choć jego cena nie należy do wygórowanych, to wcale nie powinno się kwasku cytrynowego traktować jako produktu gorszej kategorii. Jako substancja o symbolu E330 pełni funkcję regulatora kwasowości. Ta enigmatyczna rola sprawdza się - rzecz jasna - do zapewnienia odpowiedniego smaku, ale zmniejsza również delikatnie pH przygotowywanego produktu. Co to oznacza? Przede wszystkim zapewnia warunki, które sprawiają, że bakterie mają utrudnione możliwości do namnażania się.

A w czym sprawdza się kwasek cytrynowy w codziennej sztuce kulinarnej? Oczywiście do zakwaszania potraw oraz nadawania odpowiedniego smaku deserom. Sprytne panie domu zawsze mają go pod ręką, aby uchronić się przed kulinarną wpadką, kiedy kolor barszczu albo czerwonej kapusty odbiega daleko od ideału. Ale to niejedyne zastosowanie kwasku cytrynowego!

Kwasek cytrynowy: Idealny środek przeciw kamieniowi

Jeśli jakość naszej wody w kranie daleko odbiega od ideału, to z pewnością w czajniku z łatwością gromadzi się kamienny osad. Na szczęście bardzo łatwo można się go pozbyć, wystarczy wsypać zawartość saszetki do urządzenia wraz z wodą oraz zagotować całość. Po kilku minutach, trzeba wodę z kwaskiem wylać, a wnętrze czajnika opłukać, by szybko pożegnać zalegający kamień.

Kwasek cytrynowy: Pożegnaj kamień na armaturze!

Kamień na kranach zniknie szybciej, jeśli pomoże nam kwasek cytrynowy
Kamień na kranach zniknie szybciej, jeśli pomoże nam kwasek cytrynowy123RF/PICSEL

Nietrudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że łazienkę trzeba czyścić regularnie. To jedyny sposób, aby była czysta, ale także zminimalizuje się ryzyko wystąpienia na armaturze kamienia. Jeśli mimo starań i tak osad się pojawił, jego usunięcie może być utrudnione. Na szczęście z pomocą przychodzi kwasek cytrynowy, który można wykorzystać na dwa sposoby.

Jeśli armatura i sanitariaty pokryte są grubą warstwą kamienia, można w łatwy sposób sporządzić domowy środek, który pomoże się go pozbyć. Wystarczy w miseczce wymieszać opakowanie kwasku cytrynowego z niewielką ilością wody w taki sposób, aby powstała gęsta pasta. Należy nią pokryć zakamienione powierzchnie, pozostawić na kilkanaście minut, a później przetrzeć gąbką i spłukać.

Gdy chcemy zapobiec osiadaniu kamienia w łazience, można stworzyć w łatwy sposób środek w płynie. Do buteleczki ze spryskiwaczem wystarczy wsypać opakowanie kwasku cytrynowego, uzupełnić szklanką wody i dokładnie wymieszać.

Pożegnać osady z kawy i herbaty

Wnętrze kubków często pokrywa się ciemnym osadem. Kwasek cytrynowy pomoże się go pozbyć
Wnętrze kubków często pokrywa się ciemnym osadem. Kwasek cytrynowy pomoże się go pozbyć

Kubki są idealne, aby posilać się z ich pomocą kawą i herbatą, które zaliczane są do najpopularniejszych napojów na świecie. Niestety, z czasem w środku naczyń pojawiają się trudne do usunięcia osady. Jeśli nasz płyn do mycia naczyń nie do końca radzi sobie z ich zmycie, z pomocą przyjdzie kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać niewielką ilość kryształków do kubka i wyszorować jego wnętrze za pomocą gąbki

Przywróć tkaninom śnieżną biel

Białe tkaniny mają - niestety - to do siebie, że wszystkie osady i zabrudzenia są na nich bardzo widoczne. Wszystko to wpływa na finalny efekt i z czasem widać, jak bardzo tkaniny są poszarzałe. Jeśli chcemy pozbyć się osadów znajdujących się w tkaninach, wystarczy do prania w pralce dodać do detergentu opakowanie kwasku cytrynowego.

Gdy zabrudzenia są bardzo oporne, można wcześniej tkaniny w roztworze ciepłej wody i kwasku cytrynowego. W takich sytuacjach kąpiel ubrań czy firanek lepiej sobie zaplanować w taki sposób, aby moczyły się jak najdłużej. Oczywiście, po takim zabiegu należy wyprać ubrania w pralce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas