Kwiatowy zapach letnich wieczorów. Kiedy sadzić i jak uprawiać maciejkę w ogrodzie?

Choć wygląda niepozornie i raczej nie zatrzyma tłumów przechodniów ze względu na wyjątkowej urody kwiaty, maciejka posiada pewną cechę, która sprawia, że ciężko przejść obok niej obojętnie. To roślina, która wieczorem oraz nocą wydziela urzekający zapach, stanowiący idealne uzupełnienie letniej pory roku. Sprawdź, kiedy i gdzie wysiewać maciejkę, by cieszyć się obfitym kwitnieniem nawet do końca wakacji.

Kiedy sadzimy maciejkę w ogrodzie?
Kiedy sadzimy maciejkę w ogrodzie?123RF/PICSEL

  • Maciejkę zalicza się do roślin o wysokiej odporności na choroby oraz ataki szkodników. Zdarza się jednak, że pada ofiarą bielinka kapustnika, który późnym latem składa na niej jaja.
  • Wysiewając maciejkę w ogrodzie, postarajmy się uchronić ją przed nadmiernym przesuszeniem gleby. Taka sytuacja szybko doprowadzi do uszkodzenia delikatnych korzeni rośliny.
  • Roślinę posadzoną obok innych gatunków nawozimy specjalnymi zasilaczami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Świetnie sprawdzi się m.in. biohumus.

Charakterystyka maciejki

Niewielka roślina, pokryta kwiatami o czterech płatkach, w zachwycających oczy kolorach fioletu oraz różu. Maciejka, zwana także lewkonią długopłatkową, pochodzi z Grecji, Arabii oraz Afryki Północnej. Wyróżnia się delikatnymi pędami, które dorastają do ok. 30-40 cm, lekko się płożą i gdzieniegdzie pokryte są listkami wybarwionymi na srebrzysty kolor. Co ciekawe, kwiaty maciejki przez cały dzień są zamknięte. Otwierają się dopiero wieczorem, a wraz z nastaniem poranka ponownie ulegają zamknięciu.

Walory dekoracyjne nie są więc głównym powodem, dla którego tak wielu ogrodników decyduje się na posadzenie rośliny w ogrodzie. Jej bezsprzeczną zaletą jest przepiękny zapach - słodki, ale nie drażniący, z nutą wanilii i korzennych przypraw. Wielu osobom przywodzi na myśl długie letnie wieczory, niespiesznie spędzane w przydomowym ogrodzie. Maciejka kwitnie od kwietnia do lipca. Jeśli chcemy znacząco przedłużyć jej okres kwitnienia, wystarczy wysiewać nasionka okresowo, najlepiej co dwa- lub trzy tygodnie.

Gdzie sadzić roślinę?

By rozkoszować się zapachem maciejki, warto posadzić ją w okolicach tarasów oraz miejsc wypoczynkowych
By rozkoszować się zapachem maciejki, warto posadzić ją w okolicach tarasów oraz miejsc wypoczynkowych123RF/PICSEL

Chcąc w pełni cieszyć się przyjemnym aromatem maciejki, najlepiej sadzić ją w miejscach, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Świetnie sprawdzi się wysiana w pobliżu ogrodowych kącików wypoczynkowych, w których usadawiamy się letnimi wieczorami, tarasów czy patio.

Maciejka z powodzeniem przyjmie się także wysiana w doniczce. To dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach lub domach, które nie posiadają ogrodów. Wystarczy postawić ją na zewnętrznym parapecie, np. w sypialni i salonie. Przy uchylonym oknie oraz drzwiach balkonowych, z powodzeniem wyczujemy jej słodki zapach. Roślinie warto dobrać bardziej okazałe towarzystwo, jednak pozbawione wyrazistej woni.

Maciejka - kiedy wysiewać?

Końcówka kwietnia oraz początek maja to najlepszy termin na wysiew maciejki. Możemy zrobić to wprost do gruntu lub umieścić w specjalnych skrzynkach i doniczkach. Nasionka są niewielkie, dlatego pamiętajmy o wsadzeniu ich do ziemi na głębokość ok. 1 cm. Najlepiej wysiewać je w rzędach co 20-30 cm.

Kiedy zaczną pojawiać się pierwsze siewki, przerywamy je i pozostawiamy odstępy minimum 10 cm. Maciejka jest rośliną jednoroczną. Wysiew należy powtarzać co roku. Warto pamiętać, że roślina nie powtarza kwitnienia. Jeśli chcemy zapewnić sobie piękny zapach przez całe lato, dosiewajmy ją co ok. 2-3 tygodnie. Posiadanie długiego korzenia palowego sprawia, że maciejka nie lubi być przesadzana.

Wymagania uprawowe

Maciejka preferuje stanowiska słoneczne
Maciejka preferuje stanowiska słoneczne123RF/PICSEL

Na piękne, długotrwałe i bujne kwitnienie maciejki wpływ mają przede wszystkim optymalne warunki uprawowe. Roślina preferuje stanowiska słoneczne. Przyjmie się także w półcieniu, jednak odbije się to na wytwarzanych kwiatach. Ważne, by miejsce było osłonięte od silnego i porywistego wiatru. Szybko przyjmuje się posadzona w skrzynkach na balkonie lub tarasie, a także w pobliżu ścian domu.

Maciejka lubi glebę spulchnioną, a najlepiej piaszczysto-gliniastą ze sporą ilością niezbędnych składników odżywczych. Młode rośliny od początku regularnie dokarmiamy za pomocą specjalnego zasilacza. Ubogie podłoże dobrze jest zasilić porcją kompostu jeszcze przed wysiewem. Siejąc maciejkę, nie musimy stresować się odczynem pH gleby. Roślina lepiej wyrośnie w lekko kwaśnym od lekko zasadowego, nie ma jednak wyraźnych wymagań oraz preferencji.

Kluczowe kroki pielęgnacyjne

Podobnie jak inne gatunki roślin, również maciejka potrzebuje regularnego nawadniania. Większe dawki będą niezbędne w okresie wzmożonej suszy, które zabezpieczą maciejkę przed wysychaniem bryły korzeniowej. Podczas wykonywania tej czynności pamiętajmy o kierowaniu strumienia wody na ziemię, a nie na rośliny. Bezpośrednie podlewanie jej części nadziemnych może uszkodzić delikatne łodygi.

W maju podajemy jej nawóz wzmacniający i przedłużający kwitnienie. Unikajmy jednak zasilaczy bogatych w azot. Zbyt mocne nawożenie odbije się na wyraźnym pogorszeniu kwitnienia. Jeśli posadziliśmy maciejkę w doniczkach lub skrzynkach, zasilamy je odżywką w płynie co ok. 3 tygodnie. Osłabiony wzrost i marne kwitnienie pobudzimy regularnym spulchnianiem oraz odchwaszczaniem gleby.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas