Kwiaty na Wielkanoc: Które wybrać, by pięknie zakwitły na święta?

Nie ma lepszej dekoracji wielkanocnego stołu od świeżych, różnokolorowych kwiatów. Wiosną na ich brak nie możemy narzekać, więc wykorzystajmy je do wprowadzenia uroczystego, a jednocześnie odświeżającego klimatu w domach i mieszkaniach. Warto pamiętać o tym, że nie tylko cięte kwiaty w wazonie wchodzą w grę! Zapoznaj się z listą najpiękniejszych wiosennych roślin doniczkowych, które fantastycznie sprawdzą się w charakterze stroika wielkanocnego.

Jakimi kwiatami udekorować mieszkanie na Wielkanoc?
Jakimi kwiatami udekorować mieszkanie na Wielkanoc?123RF/PICSEL

Kwiaty na Wielkanoc: Co wziąć pod uwagę?

Wśród wiosennych kwiatów prym wiodą tulipany i żonkile, które wykorzystywane są w najróżniejszych aranżacjach. W wysokich wazonach wyglądają niezwykle szykownie, lecz ich żywotność jest bardzo ograniczona czasowo. Choć można zastosować patenty na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych, rośliny doniczkowe są pod tym kątem bezkonkurencyjne. Podziwiać je będziemy jeszcze długo po zakończeniu świątecznych obchodów i zjedzeniu ostatniej łyżki żurku oraz sałatki jarzynowej.

Proste ozdoby na WielkanocInteria DIY

Hiacynty w doniczce: Jak je pielęgnować?

To jedne z najbardziej eleganckich kwiatów wielkanocnych. W naturze kwitną wyłącznie na niebiesko, lecz obecnie w naszych domach pojawiają się także odmiany o zabarwieniu fioletowym, różowym, czerwonym, żółtym i białym. Dzięki nim naturalny i pachnący stroik wiosenny będzie zachwycał wyglądem i zwracał uwagę wszystkich gości.

Jak pielęgnować hiacynty, by pięknie kwitły na Wielkanoc? Przede wszystkim ważna jest lokalizacja doniczki. Stanowisko dla hiacynta powinno być jasne, więc lepiej wybierać okolice parapetów niż ciemniejsze zakamarki pomieszczenia. Nie przepadają za nadmiernymi upałami, więc zapewnijmy im temperaturę nie wyższą niż 20°C. Szybko zmarnieją w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera.

Analizując wymagania hiacyntów, nie można pominąć podlewania. Podłoże w doniczce powinno stale być lekko wilgotne. Nie są odporne na suszę, wiec na brak systematycznego (średnio raz w tygodniu) dostarczania wody odpowiedzą szybkim więdnięciem.

Klejnoty w doniczce, czyli szafirki

Wiele osób kojarzy je przede wszystkim z uprawą w ogrodzie. Szafirki, o ile właściwie zadbamy o ich pielęgnację, są w stanie tworzyć kolorowe dywany - najczęściej w kolorze niebieskim. Drobne kwiaty rosną w licznych gronach, wyglądem przypominając niewielkie dzwoneczki. Cechują się również przyjemnym zapachem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by kwiaty wykorzystać w domowej uprawie. Szafirki w doniczce pięknie będą prezentować się jako element wielkanocnego wystroju wnętrz. Doskonałym pomysłem jest zestawienie ich z białymi kontrastującymi akcentami.

Szafirki będą zachwycać, jeśli zapewnimy im próchniczą i żyzną glebę. Lubią stanowiska słoneczne oraz półcieniste, co czyni ich roślinami dość uniwersalnymi. Źle reagują jedynie na zbyt wysoką temperaturę. Jeśli dopilnujemy, by nie przekraczała 18°C, ozdobne kwiaty dłużej się utrzymają. W ich przypadku gleba w doniczce też powinna być wilgotna, lecz nie można dopuścić do przelania szafirków. W takiej sytuacji system korzeniowy błyskawicznie zgnije.

O tym pamiętaj: Po przekwitnięciu nie pozbywaj się cebulek! Po wysuszeniu będzie można je przechować w ciemnym miejscu o niskiej wilgotności i we wrześniu zasadzić w ogrodzie.

Narcyz: Król wiosennych kwiatów

Sam kolor narcyzów kojarzy się ze słońcem i wiosenną energią. Nie powinno brakować ich w naszych domach podczas obchodów Wielkanocy. Chcąc jednak cieszyć się ich widokiem, już na etapie zakupów musimy zachować czujność. Wybierając narcyza w doniczce, skupmy się na okazach, których kwiaty w większości nie są rozwinięte, ale na ich pędach widać liczne pąki. Mimo że dorodne kwiaty w pełnym rozkwicie mogą być dla nas bardziej przekonujące, takie rośliny szybciej przekwitną i z naszego kwiatowego stroika wielkanocnego niewiele zostanie.

Oto zasady domowej pielęgnacji narcyzów:

Podczas transportu rośliny ze sklepu do domu, zadbaj o to, by ochronić ją przed wiatrem i niską temperaturą.

Po zakupie warto przesadzić narcyzy do nowej i większej doniczki. Zapewnij im żyzną, przepuszczalną glebę.

Kwiaty lubią chłód, więc nie powinny być ustawiane w miejscach, w których temperatura przekracza 18°C.

Dobrze rosną w jasnym miejscu, ale nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt z ostrym światłem.

Podczas podlewania należy uważać, by nie zmoczyć cebulek. Dopilnuj, by woda miała styczność wyłącznie z ziemią. To uniwersalna zasada uprawy roślin cebulowych.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas