Lądują w koszu kilogramami. Zachowaj: zapomnisz o molach i brudzie w domu
Jesienią i zimą sezon na cytrusy trwa pełną parą. Wiadomo już, że owoce to cenne źródło witaminy C, ale nie tylko. Z drugiej strony po ich zjedzeniu otrzymujemy kilogramy aromatycznych skórek. Jeśli wyrzucasz je do kosza, to dwa razy się zastanów. Skórki cytrusów mogą zyskać drugie życie i można je wykorzystać na kilka łatwych sposobów. Przekonajmy się, jakich.
Cytrusowy zapach w domu? Zrobisz go w kilka chwil!
Świeży zapach w domu nie może się utrzymać? Jeśli w tej kwestii nawet regularne porządki nie pomagają, ratunkiem mogą być odświeżacze powietrza. Oczywiście, można sięgnąć po te dostępne w sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać skórki z cytrusów. Można ich użyć na co najmniej dwa sposoby: wystarczy je pokroić na mniejsze kawałki i rozłożyć w różnych zakamarkach np. na talerzyku lub podstawce. Druga metoda, to umieszczenie ich w lnianych woreczkach. Gdzie ustawić skórki z cytrusów? Wszędzie tam, gdzie zapach nie jest zadowalający, mogę byś schowane w szafkach kuchennych, w łazience, a nawet w szafie. Skórki cytrusów mogą odstraszyć mole: spożywcze oraz odzieżowe.
Moc sprzątania w cytrusowych skórkach
Chyba każdy, kto hołduje ekologicznym środkom czystości, zna moc octu spirytusowego. Wiadomo, że jego działanie jest zadowalające, ale zapach może być dokuczliwy, choć z czasem się ulatnia. Jeśli nasz nos jest zbyt wrażliwy, można aromat załagodzić. Do butelki ze spryskiwaczem wystarczy tylko wlać ocet oraz wsypać garść skórek z cytrusów. Teraz należy zamieszać i domowy środek o przyjemniejszym zapachu jest gotowy. Taka mieszanka sprawdza się do czyszczenia zarówno łazienki, jak i toalety. Szybko pozbywa się zacieków, tłustych plam, trwałych zabrudzeń, pleśni oraz kamienia.
Czajnik na błysk? Tutaj pomoże cytryna
Cytrynowa skórka zalega nam w domu? Jeśli przy okazji nasz czajnik jest pokryty wewnątrz grubą warstwą kamienia, to w łatwy sposób można się go pozbyć. Wystarczy do urządzenia wrzucić kilka odpadów, zalać wodą i zagotować. Po ostudzeniu nie pozostaje nic innego, jak wyciągnąć skórki, przepłukać czajnik i zauważyć, jaki jest czysty w środku.
Przekąska do ciasta? W mig ją zrobisz
Marzy nam się ciasto o aromacie cytryny lub pomarańczy? Nie trzeba kupować syntetycznych dodatków, tylko skorzystać z naturalnych rozwiązań, a skórki cytrusów sprawdzą się tutaj idealnie. Po zjedzeniu owoców, obierki trzeba wcześniej przygotować: czyli pozbyć się albedo (biała wewnętrzna część skórek o gorzkim smaku) oraz pokroić je w kostkę lub paski. Następnie przygotowujemy słoik i układamy warstwowo obierki, które zasypujemy łyżeczką cukru i czynność powtarzamy, aż skończy się miejsce w naczyniu. Całość, zakręcamy, odstawiamy do lodówki i czekamy kilka dni. Kiedy zawartość słoika puści sok, otrzymamy kandyzowane skórki owoców.
W kulinariach przydatny jest również zest, czyli drobno starta skórka cytrynowa. Do tego celu potrzebna jest albo specjalne urządzenie, albo zwykła, ostra tarka o drobnych oczkach. Tak pozyskane skórki cytrusów mogą wzbogacić sosy śmietanowe, dania rybne lub drobiowe.
Sposób na niesforne koty: skórki cytrusów
Koty w domach dają dużo radości, ale czasami mogą być również niesforne. Zwłaszcza wtedy, kiedy z nudów zaczną grzebać w doniczkach z roślinami i rozrzucać po podłodze ziemię. W takiej sytuacji skórki cytrusów mogą okazać się wybawieniem: wystarczy umieścić je w doniczkach, aby koty przestały się ich zawartością interesować. Aby patent na koty zadziałał, trzeba jednak częstych zmian obierek po owocach.