Łąka na dachu

Wybrano najlepsze realizacje architektoniczne ubiegłego roku.

fot. Tomasz Pikula
fot. Tomasz PikulaINTERIA.PL

Zwycięski dom powstał na planie kwadratu o powierzchni ok. 175 metrów kwadratowych, jego główna część mieszkalna znajduje się na parterze. Umieszczona centralnie wieża, pokryta czarną elewacją mieści, mniejsze pomieszczenia. Całość otulona jest grubą termoizolacją, na dachu parteru rośnie warstwa porostów, a ciepła woda pochodzi z kolektorów słonecznych.

Założeniem projektanta było stworzenie domu ekologicznego i logicznego, czyli takiego, w którym zastosowane rozwiązania i materiały współgrają ze sobą.

Ekologiczny dom to nie tylko naturalne i miejscowe materiały, dobre wykorzystanie energii słonecznej, maksymalne ograniczenie strat ciepła, ale także wkomponowanie w naturalne otoczenie przy jego minimalnym naruszeniu - większości działki pozostawiono w naturalnym stanie. Łąka jest więc nie tylko nazwą miejscowości w której znajduje się dom, ale również jego naturalnym otoczeniem.

Jak podkreślał we wtorek, uzasadniając werdykt, jeden z laureatów ubiegłorocznej nagrody, Dieter Paleta, "obiekt nagrodzony w tym roku Grand Prix jest po prostu piękny i znakomicie wkomponowany w otoczenie bardzo prostymi współczesnymi środkami".

W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną zwyciężyła przebudowa zabytkowej płyty Rynku w Toszku, autorstwa Ariany Gano- Kotuli, Aleksandry Szumskiej, Marka Bończyka, Zbigniewa Wacławika i Anny Fabiańczyk. Jury nagrodziło ten projekt m.in. za dobór środków wyrazu adekwatny do skali i funkcji miejsca, za wyodrębnienie cechy charakterystycznej, jaką jest przebiegająca przez środek rynku historyczna droga, za przeprowadzenie szczegółowych studiów konserwatorskich oraz za pogodzenie funkcji głównego placu miasta z jego komunikacyjnymi potrzebami. Nagrodę marszałka woj. śląskiego w kategorii "Obiekt architektoniczny użyteczności publicznej" otrzymała hala sportowa w Bieruniu za "wysoki poziom architektoniczny, dobre powiązanie z istniejącym budynkiem gimnazjum i z otaczającymi terenami". Halę uznano za "wybitne dzieło, którego oddziaływanie ma wymiar ponadlokalny". W głosowaniu internetowym za najlepszą przestrzeń publiczną uznano nową siedzibę Biblioteki Publicznej w Imielinie autorstwa Andrzeja Kozielskiego.

Nagrodę za "Wnętrze Roku" otrzymali Jacek Krych, Dariusz Gajewski, Beata Młynarska i Joanna Serafin za wnętrze salonu kosmetyczno-fryzjerskiego w Zabrzu. Wśród "Młodych Twórców" jury przyznało nagrodę Marcinowi Jojce i Bartłomiejowi Nawrockiemu.

Konkursy "Architektura roku województwa śląskiego" oraz "Najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego" zostały rozstrzygnięte w tym samym czasie a, od przyszłego roku mają zostać połączone wynika z zapowiedzi wojewody Tomasz Pietrzykowski.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas