Latem wykonaj ten zabieg. Lawenda będzie uginać się od kwiatów

Wyglądem przywodzi na myśl romantyczną, francuską wioskę. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy traktują ją jako swoją prawdziwą ulubienicę. Ta jednak, niekiedy, lubi płatać figle. Czym podsypać lawendę żeby pięknie kwitła? Będzie uginać się od kwiatów aż do późnej jesieni. Pomoże domowa odżywka.

Jaki domowy nawóz do lawendy? Będzie kwitła aż do jesieni
Jaki domowy nawóz do lawendy? Będzie kwitła aż do jesieni123RF/PICSEL

Znana i lubiana przez ogrodników, zachwyca swoją urodą i wspaniałym aromatem. Obok wyglądu zaskakuje również szeregiem praktycznych zastosowań - stając się tym samym prawdziwą bohaterką wielu ogrodów.

Czemu lawenda słabo kwitnie? Sprawdź, czy o tym nie zapomniałeś

Lawenda, przywodząc na myśl prowansalskie krajobrazy, wprowadza do ogrodu wyjątkowy klimat. Zachwyca jednak nie tylko delikatnymi, fioletowymi kwiatuszkami. Za sprawą intensywnego zapachu, będącego dziełem obecnych w roślinie olejków eterycznych, odstrasza komary i kleszcze. Przyciąga natomiast pożyteczne owady - na czele z pszczołami i motylami.

Czego nie lubi lawenda? Zwróć uwagę podczas podlewania
Czego nie lubi lawenda? Zwróć uwagę podczas podlewania123RF/PICSEL

Niekiedy jednak lubi się zbuntować. Chociaż w uprawie nie jest wymagająca, by zachwycała wyglądem aż do jesieni, warto zwrócić na nią nieco uwagi. Proste zabiegi sprawią, że będzie wyjątkową ozdobą ogrodu nawet wtedy, gdy inne kwiaty odmówią już współpracy.

Czego nie lubi lawenda? Zadbaj o nią w ten sposób

Lawenda ma swoje preferencje, a posadzona w odpowiednim miejscu i otoczona wystarczającą opieką odpłaci się zachwycającym wyglądem. Ze względu na swoje pochodzenie wymaga przede wszystkim słonecznego stanowiska. Zasadzona w cieniu będzie słabo kwitnąć - lub nie zakwitnie wcale - a także słabo się rozwijać.

Co więcej, lawenda rośnie najlepiej w zasadowym, dobrze przepuszczalnym podłożu, bez ryzyka zastojów wody. Zbyt mokra gleba narazi jej korzenie na gnicie, a sama roślina może paść ofiarą choroby grzybowej.

Uwagę należy zachować również w momencie podlewania. Mimo iż lawenda nie potrzebuje zbyt dużych ilości wody, a podlewanie, poza okresami suszy, powinno być raczej sporadyczne, podczas nawadniania wodę należy lać bezpośrednio do gruntu, uważając przy tym, by nie zmoczyć jej liści czy kwiatów. Zmoczone staną się bowiem bardziej podatne na choroby grzybowe.

Jaki domowy nawóz do lawendy? Skrusz i podsyp roślinę

By lawenda rosła długo, nie tracąc dotychczasowego wigoru, warto dodatkowo wzmocnić ją domowym nawozem. Do obfitego i długiego wypuszczania kwiatów roślina potrzebuje bowiem sporych ilości wapnia. A tych dostarczymy jej za pomocą skorupek jajek.

Skorupki z jajek, ugotowanych uprzednio w wodzie bez przypraw i jakichkolwiek dodatków, należy dokładnie wysuszyć, a kolejno rozdrobnić - w moździerzu lub robocie kuchennym. Później wystarczy jedynie podsypać krzaczki i obserwować, jak lawenda dostaje zastrzyku energii. Będzie znacznie wzmocniona, a tym samym odporniejsza na choroby i szkodniki. A co najważniejsze - całe lato będzie cieszyła oko swojego właściciela fioletem swoich kwiatów.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas