Nawet pięć miesięcy kwitnienia. Banalna w uprawie, cieszy oko przez lata

Tomasz Hirkyj

Tomasz Hirkyj

Aktualizacja

Jeszcze do niedawna na próżno można było ich szukać w miejskich parkach i ogrodach, obecnie coraz częściej zdobią rabaty, nie tylko na wsi. Mowa o malwach, które były inspiracją dla artystów, ale ich widok może zachwycić także tych, którzy z historią sztuki są na bakier. Przepiękne rośliny warto uprawiać na naszych ogrodach. Nie dość, że kolorowymi kwiatami będą upiększać nasze rabaty do października, to na dodatek mają sporo właściwości leczniczych. Jak uprawiać malwy? Co o tych przepięknych roślinach warto wiedzieć? Sprawdźmy.

Malwy kiedyś były spotykane tylko na prowincji, ale z czasem się to zmienia
Malwy kiedyś były spotykane tylko na prowincji, ale z czasem się to zmienia123RF/PICSEL

Czy malwy są wieloletnie?

Choć malwy na stałe wpisały się w wiejski krajobraz i trudno sobie wyobrazić bez nich polską wieś, to tak naprawdę pochodzą z terenów Morza Śródziemnego. Choć istnieje bardzo dużo odmian tych roślin, to wszystkie łączy jedno - już z daleka przyciągają wzrok. Nie dość, że zbudowana jest z długich, prawie dwumetrowych łodyg, to są one pokryte ciekawymi liśćmi oraz kolorowymi kwiatami.

Malwy to rośliny wieloletnie i właśnie dopiero w drugim roku od zasiania w gruncie prezentują się najpiękniej, ponieważ wtedy najintensywniej kwitną. Atrakcyjne malwy mogą mieć różne barwy: różowy, biały, kremowy, żółty, pomarańczowy oraz łososiowy. Co ciekawe, kwiaty mogą pojawiać się od czerwca aż do października.

Jak sadzić malwy?

Sadzenie malw rządzi się swoimi prawami, ponieważ rośliny te osiągają - jak już wiadomo - dość spore rozmiary, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednie miejsce. Najlepiej, aby był one wyeksponowane w miejscach bardzo jasnych, gdzie jest bardzo dużo promieni słonecznych, których malwa bardzo potrzebuje. Przyjęło się, że jej wielkość może nadawać się na sadzenie w szpalerach: nie ma ku temu większych przeciwwskazań, o ile docelowe miejsce będzie osłonięte od wiatru, ponieważ jego podmuchy mogą połamać atrakcyjne łodygi. Warto pomiędzy sadzonkami zrobić dość sporą przerwę: nawet 50 cm, aby miały sporo miejsca do wzrostu.

Kiedy sadzić malwy do gruntu?

Malwa zdobi ogród aż do jesieni
Malwa zdobi ogród aż do jesieni123RF/PICSEL

Jeśli zauroczyliśmy się widokiem kwitnących malw, to możemy sadzonki umieścić w gruncie jesienią. Na szczęście, długoletnie malwy są mrozoodporne, więc nie trzeba się obawiać, że podczas zimy zostaną zniszczone. Kiedy jednak decydujemy się na sadzenie malw, warto zadbać o dogodne warunki dla tych przepięknych roślin. Przepisem na sukces jest przepuszczalna i żyzna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Zanim zostaną umieszczone w ziemi, warto miejsce pod uprawę zasilić kompostem, co da dobry start na wiosnę.

Jak pielęgnować malwy?

Kolorowe malwy są łatwe w uprawie: nie sprawiają większego problemu
Kolorowe malwy są łatwe w uprawie: nie sprawiają większego problemu123RF/PICSEL

Jeśli komuś wydaje się, że pielęgnowanie malw jest skomplikowane, jest w dużym błędzie. Co prawda, z racji intensywnego kwitnienia, trzeba ją od czasu do czasu podlewać, ale poza tym raczej jest bezobsługowa. Podobnie jak z nawożeniem: choć jest dla malwy niezbędne, to nie trzeba robić tego często, ponieważ dwie/trzy dawki przez cały sezon w zupełności wystarczą. Lepiej sięgnąć po preparaty wieloskładnikowe, które nie tylko pobudzają malwy do wzrostu, ale także uchronią przed atakami szkodników i chorobami grzybowymi.

Malwa nie tylko do ogrodu

Malwy mogą mieć różne kolory kwiatów, ale najpopularniejsze są jednak różowe
Malwy mogą mieć różne kolory kwiatów, ale najpopularniejsze są jednak różowe123RF/PICSEL

Okazuje się, ze malwa to nie tylko roślina ozdobna, ale także surowiec, który może poprawić funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że kwiaty, jak i korzenie mają wiele substancji czynnych, takich jak: garbniki, flawonoidy, garbniki, antocyjany, fenole i wiele innych. Dzięki temu można przyrządzić napar, niezbędny wtedy, gdy trwa sezon infekcyjny, ponieważ ma on działanie przeciwgorączkowe, wykrztuśne oraz moczopędne. Dlatego malwa może być stosowana w trakcie przeziębienia, grypy oraz uporczywego kaszlu. Ale to nie koniec, bo napar można stosować również zewnętrznie na skórę: ułatwia gojenie się ran, pomaga pozbywać się przebarwień, a także łagodzi zmiany trądzikowe.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas