Łazienka bez pleśni i osadów z kamienia. Proste patenty na świąteczne porządki

Łazienka to najczęściej użytkowane pomieszczenie w naszych domach. Dlatego też, powinno być sprzątane na bieżąco, ponieważ tylko wtedy unikniemy ogromnej ilości osadów z kamienia i mydła, a także pleśni, która szkodzi naszemu zdrowiu. W ferworze przygotowań do świąt pewne obowiązki mogą nam umknąć, a wtedy nagromadzony brud będzie trudny do wyczyszczenia. Na szczęście z pomocą przychodzą nam proste metody, które mogą usunąć nie tylko pleśń, ale i szpecący armaturę i sanitariaty kamień. Wystarczy po nie sięgnąć, aby łazienka w krótkim czasie była czysta na błysk!

Pożegnaj osad z kamienia raz na zawsze! Odrobina soku z cytryny usunie szpecący kamień
Pożegnaj osad z kamienia raz na zawsze! Odrobina soku z cytryny usunie szpecący kamień123RF/PICSEL

Pożegnaj osady z kamienia

Osady z kamienia mogą bardzo utrudnić życie. Powstają wskutek obecności twardej wody, która często leci z naszych kranów. Jeśli nie czyści się sanitariatów na bieżąco, osad może się gromadzić tak, że trudno jest go usunąć. W wypadku, gdy kamień pokrył naszą łazienkę, nie trzeba załamywać rąk! Wystarczy sięgnąć po cytrynę! Przekrojony na pół owoc to dobry sposób, aby wyczyścić krany, kurki oraz umywalkę. Sokiem z cytryny albo owocem należy pokryć brudne części sanitariatów i zostawić na minimum pół godziny, po czym spłukać wszystko ciepłą wodą. Jeśli osady z kamienia są bardzo uporczywe, czasem czynność trzeba powtórzyć.

A co z miejscami trudnodostępnymi, gdzie nie jest łatwo przecierać powierzchnię sokiem z cytryny? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sporządzić domowy roztwór, który szybko rozpuszcza kamień. Do butelki ze spryskiwaczem należy wsypać opakowanie kwasku cytrynowego, a resztę uzupełnić gorącą wodą i dokładnie wymieszać. Taka mieszanka dobrze rozpuszcza osady z kamienia i mydła, a dodatkowo łatwo się ją aplikuje. 

Uporczywy kamień nie będzie problemem, jeśli pokrytą część zanurzymy na całą noc w gorącej wodzie z kwaskiem cytrynowym. Jeśli słuchawka prysznicowa albo inne elementy wyposażenia łazienki dawno straciły swoje najlepsze lata, to taka kąpiel przywróci im blask, a - co najważniejsze - nie trzeba będzie ich żmudnie szorować.

Pozbądź się pleśni!

Pleśń jest prawdziwą zmorą każdej łazienki. Nie dość, że jej wykwity są bardzo nieestetyczne, to także stanowią zagrożenie dla alergików, dzieci i osób starszych. Dlaczego powstaje? Wszystko na skutek nadmiaru wilgoci, której w łazience jest pod dostatkiem. Jeśli ją zauważymy, trzeba działać zdecydowanie, ponieważ szybko się rozprzestrzenia, a kiedy weżre się np. w silikon, trudno się jej pozbyć. Na szczęście pleśń można zwalczyć w kilku krokach. Wystarczy sięgnąć po znajdującą się w spiżarce sodę oczyszczoną!

Biały proszek należy wysypać do miseczki i dodać kilka/kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego. Ten dodatek ma działanie dezynfekujące, ale także ładnie pachnie, co sprawi, że miła i przyjemna woń będzie unosiła się w łazience przez długi czas. Ile kropli dodać do sody? Tyle, aby po wymieszaniu utworzyła się pasta. Wystarczy nanieść ją na pleśń, odczekać godzinę, a następnie wetrzeć za pomocą szczoteczki albo gąbki. Po spłukaniu wodą nie będzie po niej ani śladu.

Uważaj na pleśń! Kiedy się weżre w silikon, trzeba przeprowadzić remont!
Uważaj na pleśń! Kiedy się weżre w silikon, trzeba przeprowadzić remont!123RF/PICSEL

Osady z mydła? Szybko je usuniesz!

Nie tylko kamień może nam spędzać sen z powiek - na umywalkach, w brodzikach i wannach często tworzą się osady z mydła, które - wbrew pozorom - nie zawsze łatwo usunąć. Chyba że sięgnie się po znaną już nam sodę oczyszczoną. Jak ją wykorzystać do osadów? To proste: należy zmieszać ją z niewielką ilością octu spirytusowego, aby powstała pasta, którą łatwo aplikować. Warto dokładnie składniki wymieszać, ponieważ soda może rysować bardzo delikatne powierzchnie. Jeśli jednak czyszczone sprzęty są trwałe, to wystarczy na gąbkę nanieść przygotowany specyfik i przetrzeć pożądane powierzchnie. 

Mieszanka sody i octu pomoże także pozbyć się brudu nagromadzonego w muszli klozetowej. Jej gęsta konsystencja ułatwi czyszczenie sanitariatu za pomocą szczotki do WC.

Uniwersalny środek czystości

Jeśli mamy mało czasu, a chcemy szybko doprowadzić łazienkę do porządku, warto mieć pod ręką domowy, ekologiczny środek do czyszczenia. Jak go zrobić? Trzeba tylko butelkę ze spryskiwaczem napełnić do 3/4 objętości octem spirytusowym, a resztę uzupełnić wodą. Niestety, drażniący zapach octu może niektórych zniechęcać, ale i tę niedogodność można zniwelować przynajmniej na dwa sposoby. Wystarczy do mieszanki dodać albo pokrojone w kostkę skórki cytrusów, albo kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Domowym środkiem na bazie octu można w łatwy sposób wyczyścić krany, umywalki oraz lustra i półki. Z racji wyjątkowego działania octu, nie tylko pozbędziemy się brudu, ale także zapobiegniemy osiadaniu się kurzu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas