Leśnicy zachęcają do kupna naturalnych choinek
- Choinki prosto z lasu. Naturalne Święta! - przekonują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i zachęcają do kupna na Boże Narodzenie naturalnej choinki, najlepiej prosto z lasu.
Leśnicy radzą, jak rozpoznać, czy drzewko, które chcemy kupić, nie jest przesuszone. Świeże drzewko gwarantuje, że dłużej będzie cieszyć nasze oczy.
- Zdrową, świeżą choinkę poznamy po wyglądzie jej igieł. Powinny one dobrze trzymać się gałązek, nie odpadać po dotknięciu, mieć żywy kolor, bez śladów przesuszenia. Skąpe igliwie może świadczyć o tym, że drzewko zostało ścięte dawno lub że chorowało na plantacji - radzi rzecznik białostockiej RDLP Jarosław Krawczyk i przypomina, że opadanie igieł przy pniu jest naturalne i nie świadczy o złej kondycji drzewka.
Radzi też obejrzeć choinkowy pień.
- Miejsce ścięcia powinno być jasne i nie zaschnięte. Jeśli pokrywa je twarda żywica, to znaczy że drzewko zostało ścięte dużo wcześniej. Jeśli mamy dużo ozdób choinkowych, to lepiej wybrać drzewko z grubszymi gałązkami, żeby mogły utrzymać nasze ozdoby - podkreśla Krawczyk.
Leśnicy radzą też, by zanim przyniesiemy choinkę do domu, zahartować ją, np. trzymając na balkonie czy w garażu. Warto też przed oprawieniem drzewka w stojak przyciąć pień, by choinka mogła lepiej pobierać wodę. Drzewko nie powinno też stać blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła.
- Tradycyjne lampki zamieńmy na światełka LED, które mniej zużywają energii i nie przyspieszają przesuszania igieł. Nie zapomnijmy o codziennym podlewaniu choinki. Po świętach drzewko możemy wyrzucić do kompostownika lub wykorzystać na opał - mówi Krawczyk.
Białostoccy leśnicy przygotowali na święta około 10 tysięcy drzewek. Można je nabywać w 31 nadleśnictwach. Choinki - czyli świerki pospolite - pochodzą ze specjalnych plantacji lub z tzw. cięć pielęgnacyjnych. Na terenie RDLP Białystok jest ok. 50 ha takich choinkowych plantacji.