Lilie drzewiaste: Uprawa i pielęgnacja

Na długiej liście kwiatów, których nie powinno zabraknąć latem w żadnym ogrodzie, plasują się lilie drzewiaste - rośliny o nietuzinkowej urodzie. Przejść obok nich obojętnie naprawdę trudno, choćby z uwagi na ich imponujące rozmiary - zwykle przekraczają dwa metry. Poza tym kuszą oczy fantastycznymi barwami i cudnym zapachem, a ponadto są bardzo wdzięczne w uprawie. Wystarczy zapewnić im minimum uwagi, a odwdzięczą się przepięknym wyglądem. Są też wyjątkowo odporne na choroby i działanie szkodników. Jakie stanowisko należy zapewnić liliom drzewiastym, aby cieszyły oczy przez całe lato? Kiedy najlepiej je przesadzać i czym wzmacniać? W towarzystwie jakich roślin będą prezentowały się najpiękniej? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Lilie wabią kolorami
Lilie wabią kolorami ©123RF/PICSEL

Lilie drzewiaste: Kilka słów o odmianie

Lilie są bardzo okazałe
©123RF/PICSEL

Lilie drzewiaste zwane też często orienpetami powstały z połączenia innych gatunków tych kwiatów, a konkretnie lilii trąbkowych i orientalnych. Ich znakami rozpoznawczym są przepiękne kwiatostany, z których wyzierają charakterystyczne pylniki. Zwykle osiągają bardzo pokaźne rozmiary (nawet do 2,5 m wysokości), zatem choćby z tego względu trudno ich nie zauważyć. Na uprawę lilii drzewiastych warto zdecydować się z co najmniej kilku powodów. Poza niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi są bardzo odporne na choroby czy szkodniki i przy tym mało chimeryczne pod względem wymagań. Zniosą niskie temperatury czy półcień.

Jakie wybrać stanowisko dla lilii drzewiastych?

Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o stanowisko dla lilii drzewiastych jest to słoneczne i dobrze zabezpieczone przed wiatrem. Oczywiście, wyrosną na słabszej glebie, ale im będzie bardziej żyzna, tym staną się dorodniejsze. (Optymalny wybór to gleba próchnicza, bogata w składniki odżywcze). Poza nasłonecznieniem przy wyborze stanowiska dla lilii należy uwzględnić także fakt, że - z uwagi na okazałe rozmiary - potrzebują odpowiednio dużo miejsca do wzrostu, stąd już na wstępie trzeba dobrze przemyśleć, gdzie je posadzić. (Jeśli lokalizacja będzie trefna, kwiaty lilii nie będą okazałe).

Czym nawozić lilie drzewiaste?

Lilie wabią zapachem
©123RF/PICSEL

Bardzo bujne kwitnienie lilii drzewiastych sprawia, że wymagają one regularnego zasilania. Najlepiej w tym celu sięgać po preparaty wieloskładnikowe przeznaczone i dedykowane dla roślin kwitnących. Aby dodatkowo ochronić pędy lilii przed połamaniem, warto użyć podpór.

Jak sadzić lilie drzewiaste?

Lilie drzewiaste - a konkretnie ich cebulki - najlepiej sadzić na przełomie kwietnia i mają lub września i października. Z uwagi na imponujące rozmiary, jakie osiągają, odległość pomiędzy egzemplarzami powinna wynosić ok. 70 cm. Lilie do bujnego wzrostu potrzebują czasu - najpiękniej kwitną po dwóch- trzech latach od posadzenia.

Jak rozmnażać lilie drzewiaste?

Lilie kuszą wyglądem
©123RF/PICSEL

Lilie drzewiaste można rozmnażać tylko wegetatywnie. Nowe okazy pozyskuje się wyłącznie z cebulek przybyszowych. Pierwsze kwiaty pojawiają się po około trzech latach uprawy.

Z czym komponować lilie drzewiaste?

Lilie drzewiaste pięknie komponują się z innymi roślinami. Z uwagi na okazałe rozmiary, jakie uzyskują, najlepiej użyć ich jako tła, a na pierwszym planie umieścić mniejsze byliny np. funkie, floksy, astry czy trawy ozdobne lub też posadzić je za większymi roślinami; na przykład dalią, heliotropem czy szałwią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas