Liść laurowy i jego nietuzinkowe właściwości
Liść laurowy to ceniona na świecie roślina, która skrywa w sobie nietuzinkowe walory i tym samym wykazuje niebanalne właściwości. Medycyna naturalna korzysta z tych ostatnich od wieków. Praktyka pokazuje, że liść laurowy doskonale sprawdza się w detoksykacji organizmu, wspiera walkę z bólem (m.in. dolegliwościami stawów), wspomaga terapię skóry trądzikowej, poprawia kondycję włosów i stymuluje odchudzanie. Poza tym, rzecz jasna, okazuje się niezbędny w kuchni i wspaniale podkreśla smak zup i sosów. Co ciekawe, kiedyś przypisywano mu nawet zdolności magiczne. (Wierzono, że chroni przed nieszczęściami i pechem). Dodać też warto, że okazuje się wyjątkowo przydatny przy odkażaniu pokoju chorego, przepędzaniu muszek owocówek z domu i w starciu z zafarbowanymi ubraniami oraz molami. Sprawdźmy, jak konkretnie liść laurowy można wykorzystać.
Liść laurowy: Kilka słów o roślinie
Liść laurowy, znany także pod nazwą wawrzyn szlachetny, poza Europą występuje naturalnie również w Azji i w Afryce. Kojarzony jest nie tylko ze smakowitymi potrawami, których smak wzbogaca, m.in. gulaszami czy zupami, ale także wieńcami, którymi zdobiono głowy władców i sportowców. Zdaniem niektórych mógł służyć także za talizman, który chronił ludzkość przed nieszczęściami. Po dziś dzień szeroko wykorzystuje się go w medycynie naturalnej oraz w domu jako "narzędzie" do walki z molami, zafarbowanymi ubraniami czy muszkami owocówkami. Poniżej kilka sposobów, jak liść laurowy praktycznie wykorzystać.
Liść laurowy dobry dla jelit i w detoksykacji
Zdrowotne właściwości wykazuje między innymi przyrządzany na bazie liści laurowych napar. Dzięki właściwościom detoksykującym okazuje się niezastąpiony w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii; stymuluje też odchudzanie. Poza tym wspiera pracę wątroby, jelit, układu pokarmowego oraz trawiennego i podkręca metabolizm.
Liść laurowy stosowany w dezynfekcji
Być może dla wielu będzie to dużym zaskoczeniem, ale liście laurowe można również wykorzystywać w dezynfekcji, na przykład pokoju, w którym ktoś poddawany jest rekonwalescencji. Wystarczy umieścić kilka listków laurowych w miseczce i zalać wrzącą wodą. Mieszanka wykazuje właściwości bakteriobójcze. Unoszący się zapach z pewnością wpłynie też korzystnie na samopoczucie chorego. (Miseczkę z naparem trzeba pozostawić w pokoju chorego na co najmniej 15 minut).
Liść laurowy w pielęgnacji cery i włosów
Liście laurowe posiadają także zdolności pielęgnacyjne czy upiększające i doskonale wspomogą urodę. Przyrządzany na bazie rośliny napar skutecznie oczyszcza i tonizuje skórę, wspiera terapię cery trądzikowej oraz nadmiernie wypadających i przetłuszczających się włosów ze skłonnością do łupieżu. (Cerę i zmiany trądzikowe trzeba przemywać naparem. Z kolei, by wzmocnić włosy, należy stosować płukankę na bazie liści laurowych).
Liść laurowy na dobry sen
Liść laurowy wspomaga także dobry i spokojny sen. Wykazuje właściwości uspokajające, dlatego doskonale odpręża umysł i relaksuje ciało. Wykorzystywany jest między innymi w leczeniu bezsenności.
Liść laurowy w walce z muszkami owocówkami i molami
Liść laurowy okazuje się ponadto niezastąpiony w walce z molami oraz muszkami owocówkami. Te ostatnie zapachu liści laurowych - podobnie jak bazylii czy mięty - wprost nie znoszą, dlatego warto tę aromatyczną rośliną rozmieścić w kuchni. Można także umyć blaty w kuchni mieszanką na bazie wody i olejku z liści laurowych. W szybki i tani sposób pozbędziemy się uporczywego problemu, bo muszki będą trzymać się z daleka od domu czy mieszkania.
Liść laurowy sprawdzi się także w walce z uciążliwymi molami, które są w stanie skutecznie uprzykrzyć życie i zniszczyć całe zapasy. Wystarczy umieścić liście laurowe w woreczku z płótna i wsadzić do szafek w kuchni, bądź w spiżarni. W podobny sposób zadziałają również liście mięty lub lawendy. Po krótkim czasie po natrętnych i nieproszonych gościach w kuchni nie powinno być śladu.
Jak wykorzystać liście laurowe w walce z zafarbowanymi ubraniami?
Nietuzinkowe właściwości liści laurowych doceniły także nasze babcie, które wykorzystywały je w walce z zafarbowanymi ubraniami. Metoda jest wieloetapowa, ale daje pożądane rezultaty. Od czego zacząć? Trzeba umieścić w garnku garść liści laurowych, zalać je wodą i zagotować. Gdy woda zacznie wrzeć, garnek należy zdjąć z palnika i odczekać kilka minut, aż mieszanka wystygnie. Następnie trzeba umieścić w niej zafarbowane ubrania. Namaczanie powinno trwać co najmniej kilkanaście minut (aż do wystygnięcia mikstury). Następnie ubrania trzeba ponownie uprać w pralce. W międzyczasie należy przygotować odpowiednią mieszankę, czyli w misce wody rozpuścić cztery opakowania proszku do pieczenia i 1-2 łyżki sody oczyszczonej. W gotowej miksturze trzeba zamoczyć na co najmniej dwie-trzy godziny wyprane wcześniej zafarbowane ubrania. Po dwugodzinnym namaczaniu starannie je wypłukać w wodzie i ponownie wyprać w pralce. Po zastosowaniu zabiegu niechciane odbarwienia znikają z tkanin.
Jak przygotować napar z liści laurowych?
Na koniec kilka wskazówek pomocnych w przygotowaniu naparu z liści laurowych. Potrzebne składniki to 5 g liści laurowych oraz szklanka wrzącej wody.
Sposób przygotowania:
Pokruszone liście trzeba wrzucić do szklanki i zalać wrzącą wodą. Po czym odczekać chwilę aż napar się zaparzy, a następnie nieco wystygnie. Napar należy pić małymi łykami. Jest niezastąpiony w detoksykacji organizmu.