Reklama

​Lyocell tkaniną przyszłości?

Ma enigmatycznie brzmiącą, naukową nazwę oraz iście jedwabistą gładkość - lyocell zyskuje coraz większą popularność w przemyśle odzieżowym, uchodząc przy tym za tkaninę wyjątkowo przyjazną środowisku. Czy jest on w istocie tak ekologiczny, jak nam się wydaje?

Lyocell to nic innego jak forma sztucznego jedwabiu, wykonana z włókien otrzymywanych z masy celulozowej. Opracowany w 1972 roku w nieistniejącym już amerykańskim zakładzie włókienniczym Enka, lyocell cieszy się obecnie ogromną popularnością jako włókno roślinne coraz chętniej używane do produkcji odzieży. Zarówno luksusowe marki, jaki i popularne sieciówki inwestują w tę miękką, przypominającą nieco jedwab tkaninę, nazywaną w branży "cudownym materiałem". Czym właściwie jest lyocell i czy ma w istocie tak cudowne właściwości ?

Jak powstaje lyocell?

Wszystko zaczyna się od drewna. Przeważnie jest to eukaliptus, chociaż używa się do jego wytworzenia także dębu i brzozy. Po zebraniu drewno jest cięte na niewielkie skrawki i mielone na miazgę, którą następnie moczy się w chemicznym roztworze tlenków amin. Pozostaje surowa celuloza - lepka ciecz. Mieszaninę wyciska się przez dysze przędzalnicze, w wyniku czego wyłaniają się jasne, białe włókna lyocellu, które po praniu i suszeniu są gotowe do przędzenia i finalnie wplecione w tkaninę. Tak powstaje celulozowe włókno najnowszej generacji - sztuczne, ale nie syntetyczne, bo wyprodukowane na bazie naturalnych składników.

Reklama

Czym się wyróżnia?

Lyocell może mieć wiele różnych faktur, ale w swojej podstawowej formie jest miękki w dotyku. Jest ponadto odporny na gniecenie i hipoalergiczny, nie przylega do ciała. Można prać go chemicznie oraz w pralce automatycznej. Lyocell jest również o 50 proc. bardziej chłonny niż bawełna, co oznacza, że jest często stosowany w produkcji odzieży dedykowanej sportowcom. "Ta miękkość, przyjazność dla skóry, ale także pochłanianie wilgoci, są tak naprawdę trzema kluczowymi zaletami lyocellu w porównaniu do innych materiałów" - wyjaśnia w rozmowie z "The Guardian" Robert van de Kerkhof, dyrektor handlowy Lenzing AG, austriackiej firmy będącej światowym liderem wśród producentów lyocellu.

Czy jest ekologiczny?

Drzewa eukaliptusowe rosną szybko, bez konieczności nawadniania czy stosowania pestycydów. W produkcji lyocellu nie stosuje się toksycznych chemikaliów. A w porównaniu z bawełną, lyocell może zużywać nawet o połowę mniej wody podczas produkcji. "Materiał ten ma olbrzymi potencjał, to prawda. Warto jednak zadać sobie pytanie, kto go produkuje?" - zaznacza profesor Susanne Sweet, kierowniczka badań szwedzkiego programu Mistra Future Fashion. "Jednym z głównych czynników oddziaływania branży odzieżowej na planetę jest zużycie energii i wpływ na klimat. Więc jeśli lyocell wytwarzany jest w krajach, w których wykorzystuje się paliwa kopalne lub węgiel, jego wpływ na środowisko będzie bardzo negatywny. Kupując ubrania z lyocellu, warto sprawdzić, czy można prześledzić proces jego produkcji aż do źródła" - tłumaczy Sweet.

Czy lyocell może zastąpić materiały, takie jak bawełna i wiskoza?

Coraz większe zainteresowanie branży odzieżowej lyocellem nasuwa pytanie o możliwość zastąpienia nim innych, mniej ekologicznych tkanin. "Sztuczne włókna z pewnością zastąpią w przyszłości wiskozę. Jednak bawełna nadal w zdecydowanej większości oznacza naturalny materiał, a co za tym idzie, najwyższy komfort noszenia" - twierdzi Stephan Hohmann, dyrektor generalny marki Hanro. "Wzrost popularności lyocellu będzie w przyszłości znacznie bardziej związany z mieszaniem go z innymi włóknami, takimi jak bawełna, poliester, a nawet jedwab" - przekonuje Van de Kerkhof.

Czy lyocell jest zatem godną alternatywą bawełny, swoistym materiałem przyszłości? "Tak, z pewnością" - potwierdza Sweet, podkreślając zarazem znaczenie miejsca i sposobu jego produkcji. "Świat się zmienia, a ponieważ klienci mają większe wymagania, nie tylko w kontekście estetyki, ale i etyki mody, marki mają świadomość, że muszą dostosować się do owych wymagań. Myślę, że lyocell jest kolejnym etapem dla branży modowej" - konkluduje

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy